Slovenský paralympijský výbor (SPV) dnes v rámci osláv 30. výročia svojho vzniku slávnostne otvoril v spolupráci so SOŠV jedinečnú výstavu na pôde Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave. Záujemcovia si ju budú môcť pozrieť až do 19. októbra.
„Je súčasťou viacerých akcií, ktorými si počas celého roka budeme pripomínať tento významný míľnik. Výstava však neprezentuje inštitúciu, ale športovcov, ich príbehy a úspechy, preto je aj pomenovaná 30 rokov Nezlomní“, zdôraznil v úvodnej reči predseda SPV Ján Riapoš. Zároveň pripomenul zrod paralympijského športu, ktorý inicioval v roku 1948 v Stoke – Mandeville nemecký neurochirurg Ludwig Guttmann.
V podobnom duchu zarezonovali aj slová štátnej tajomníčky Ministerstva cestovného ruchu a športu SR Ivany Šufliarskej – Libiakovej, ktorá bola prvým hosťom na pódiu: „Výstava rozpráva príbehy o ľuďoch, ktorí to nevzdali a aj napriek osudu dokázali uspieť v živote aj športe“.
Predseda SPV nadviazal na hry v Stoke Mandeville, kde štartovali vojnoví veteráni, poukázaním na súčasné hrôzy vojny na Ukrajine, v dôsledku čoho opäť porastie v populácii počet zdravotne znevýhodnených ľudí. V rozhovore s ambasádorom Zakarpatska Eduardom Burašom hovorili o témach šport ako liečba traumy, spôsob návratu do života, o ministerstve veteránov na Ukrajine či spolupráci so SPV. Na záver mu odovzdal symbolický šek na defibrilátor a pozval mladých zdravotne znevýhodnených športovcov z Ukrajiny na najbližšie Športové hry mládeže do Dolného Kubína.
Ďalší šek na defibrilátor pre potreby športovísk si prevzal od Jána Riapoša prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel. „Aj na tomto mieste som si uvedomil, aká zodpovednosť je na pleciach nás dvoch, aby sme posunuli naše organizácie čo najviac vpred. Je úžasné, keď sa pohybujem medzi športovcami a vidím ako sa navzájom povzbudzujú a vytvárajú veľkú športovú komunitu. A toto je ten záväzok pre nás, aby sme ukázali všetkým, že naši športovci sú jedna veľká rodina, čo sa potvrdilo aj nedávno pri prijatí SPV za člena SOŠV“, povedal. Spolu so Siekelom defilovali na pódiu aj jeho predchodca vo funkcii František Chmelár a prvá predsedníčka SPV Helena Hanková, ktorí spomínali na ťažké začiatky paralympijského športu na Slovensku.












Po videoprojekciách jednotlivých paralympiád vyspovedali Ján Riapoš a moderátor Juraj Turis viacerých úspešných medailistov a na pódiu sa postupne prestriedali paraalpskí lyžiari Jozef Miština a Henrieta Farkašová (s počtom medailí najúspešnejšia slovenská paralympionička), parastrelkyňa Veronika Vadovičová či paraplavkyňa Margita Prokeinová. S príspevkom „mesta paralympizmu“ a informáciou k prvým MS žien v parahokeji sa predstavil primátor Dolného Kubína Ján Prílepok.
Na záver informovali o múzeu a vystavených exponátoch kurátori výstavy Viliam Karácsony a Zdenka Letenayová. Výstava bude otvorená pre verejnosť od zajtra do 19. októbra. Jej súčasťou je množstvo fotografií, originálne medaily, významné športové ocenenia, medzi ktorými nechýba ani Laureus World Sports Award. V expozícii sú umiestnené aj dresy a kombinézy športovcov, športové pomôcky, bicykel Radovana Kaufmana zo Sydney 2000 či vozík Jána Riapoša z Atén 2004. Neoddeliteľnou súčasťou sú aj interaktívne trenažéry, na ktorých si návštevníci môžu vyskúšať vybrané parašporty na vlastnej koži.