Zobraziť štandardnú verziu stránky

Paralympijský magazín: 27.05.2023

Májový Paralympijský magazín prináša reportáž zo Župnej paralympiády, ktorú pripravil a zrealizoval SPV v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom v areáli na Mokrohájskej v Bratislave. K slovu sa dostanú známe tváre slovenského športu aj nové talenty. Boli sme sa pozrieť aj v Trenčíne na prvé slovenské dotyky s basketbalom na vozíku, ktorý patrí k najpolupulárnejším paralympijským šprtom na svete a zaspomíname si aj na nášho paralympijského víťaza zo Sydney paraplavca Pavla Kolačkovského. Paralympijský magazín sa vysiela na Športe RTVS v sobotu 27.5. o 16:25 hod. a v nedeľu 28.5. o 13:30.hod.

Paralympijský magazín: 29.04.2023

Cesty ku šťastiu sú rôznorodé. V areáli pri Stupave môžu byť ukryté hoci aj v konskom sedle. Potešila sympatická snaha Lucie Vladovičovej a jej trénerky v paradrezúre aj dobré výsledky paraplavcov na pretekoch Svetového pohára v Lignane. Sú najlepším impulzom na plnenie limitov na MS 2023 v Manchesteri aj na PH 2024 v Paríži.
Do obsahu aktuálneho aprílového Paralympijského magazínu na Športe RTVS sa „zmestila“ aj prezentácia showdownu v stretnutiach slovenskej ligy v Bratislave. Tri rôzne športy majú spoločného menovateľa. Zrakovo aj telesne postihnutí športovci v nich hľadajú aj nachádzajú recept na život…

Paralympijský magazín: 25.03.2023

V Dolnom Kubíne mala premiéru nultá Župná paralympiáda. Nenechali sme si ujsť ani zimný kemp SPV Hľadáme talenty. V Bratislave sa konalo prvé kolo slovenskej ligy boccistov. V kanadskom Richmonde bojovali úspešne naši curleri na MS zmiešaných párov. V Taliansku zasa získal striebro Martin Batka v paraplávaní na 50 m motýlik. Aj on sa chce kvalifikovať na paralympiádu 2024 v Paríži, kde chystajú fascinujúce otvorenie hier, aké svet ešte nezažil.

Paralympijský magazín: 25.02.2023

Naša slabozraká paralympijská víťazka z Pekingu Alexandra Rexová si najnovšie priviezla z MS v paraalpskom lyžovaní v španielskom Espote striebro a bronz. Prekvapujúco však po šampionáte ukončila súťažnú sezónu. Čo je za tým? Vo februárovom Paralympijskom magazíne na Športe RTVS nazrieme do jej športovej aj ľudskej duše. Pozrieme sa aj na prípravu paraplavcov pred nadchádzajúcim seriálom súťaží a nechýbali sme ani na vyhlasovaní najúspešnejších stolných tenistov za rok 2022. Paralympijský magazín vysiela Šport RTVS v premiére v sobotu 25. februára od 15:20 hod

Paralympijský magazín: 28.01.2023

Nový ročník Paralympijských magazínov otvárame návratom k vyhlasovaniu najúspešnejších športovcov a paralympionikov roka. Tesne pred Vianocami sme ich spoznali vďaka ankete SPV.  Boli to chvíle poďakovaní aj nových prianí do roku 2023. Práve pri slávnostnom vyhlasovaní ohlásila koniec svojej bohatej kariéry naša najúspešnejšia paralympionička v histórii – zrakovo znevýhodnená Henrieta Farkašová. Pripomenieme si jej skvelú športovú dráhu so štrnástimi medailami zo zimných paralympijských hier a dvomi desiatkami medailí z MS. Nezabudli sme však ani na najlepší kolektív našich curlerov a ich aktuálne trápenia.

Paralympijský magazín: 27.12.2022

Prekvapil súperov aj sám seba. Filip Marinov vyhral nielen ME v talianskom Lonate, ale získal aj striebro na MS v Spojených arabských emirátoch. V paratrape, ktorý však zatiaľ nie je v programe paralympijských hier. Dve zlaté a jednu bronzovú medailu si z Al Ainy priviezla naša najskúsenejšia reprezentantka Veronika Vadovičová. Medailovú zbierku výpravy skompletoval Radoslav Malenovský. Obaja boli úspešní aj na ME a v roku 2022 potvrdili, že v športovej parastreľbe patria k najužšej svetovej špičke. Viac povedia v decembrovom Paralympijskom magazíne, ktorý prezradí aj mená našich najúspešnejších paralympionikov končiaceho sa roka. RTVS Šport ho vysiela v utorok 27.12. o 14.30 hod., hneď po SP v zjazdovom lyžovaní žien.

Paralympijský magazín: 27.11.2022

Do bohatej zbierky úspechov našich paralympionikov pribudlo v októbri a v novembri 12 nových medailí zo svetových šampionátov. V paracyklistike, v športovej parastreľbe aj v parastolnom tenise. Aké a kto ich získal? Odpovede prináša pravidelný Paralympijský magazín v RTVS. Nechýbal však ani na domácom šampionáte boccistov, ktorí sa pripravujú na decembrové MS v Riu de Janeiro a ponúka aj novú verziu florbalu na vozíkoch.
Premiéra novembrového Paralympijského magazínu bude na okruhu RTVS Šport v nedeľu 27. novembra 2022 od 16.00 hod.

Paralympijský magazín: 29.10.2022

„Potrebujem šport, ktorý ma „vyžmýka“ hovorí o sebe tenista na vozíku Tomáš Masaryk. Jeho životný aj športový príbeh je učebnicou života. Má dar rozosmiať aj inšpirovať. Hoci mu roky pribúdajú, na kurte to nevidno. Naopak, robí všetko preto, aby mal najväčšie športové úspechy ešte len pred sebou. Paralympijský magazín sa koncom októbra obzrie aj za úspechom paratrapistu Filipa Marinova na ME v Lovate, aj za úspechom poltucta našich parahokejistov v drese výberu Európy na prestížnom turnaji v Ostrave. Otvorí však aj dvere do zákulisia paralyžiarov, ktorí z úsporných dôvodov zvažujú rok po PH v Pekingu „diétnu“ sezónu.
Premiéra októbrového Paralympijského magazínu je naplánovaná na sobotu 29.10. o 17:20 hod. a prvá repríza na nedeľu 30.10. o 14:05 na RTVS Šport.

Paralympijský magazín: 24.9.2022

Spomienky, tanec aj pomoc vedcov sa objavia v septembrovom Paralympijskom magazíne v RTVS. Účastníkov Svetového pohára v tancoch na vozíku v Košiciach sprevádzal cit pre hudbu, rytmus v tele aj vášeň v tanečných kreáciách. V jednotlivých kategóriách súťažilo 67 tanečníkov z 15 krajín. Celkovo získali slovenskí tanečníci na SP v Košiciach spolu sedem cenných kovov, z tohto Helena Kašická päť. Zo štyroch disciplín si dokonca odniesla prvenstvo! Spolu s Markom Maruščákom v latinsko -amerických tancoch aj v kategórii freestyle, plus ďalšie dve víťazstvá dosiahla v sóle. Paralympijský magazín zachytil atmosféru SP aj emócie víťazov, no zaoberá sa aj vedeckou štúdiou pohybového rozsahu paralympionikov. Spoločným projektom FTVŠ a SjF STU. Pripomína však aj športové vrcholy športovcov z paralympijského Tokia a medaily, ktoré majú naši športovci už rok doma. Jedno z japonských prísloví hovorí: „S priateľom po boku nie je žiadna cesta príliš dlhá.“ V Tokiu sme pochopili, že každá cesta, aj tá najstrmšia má svoj zmysel. Pokiaľ v nás prebudí vôľu zdolať ju. Pokiaľ nám otvorí cestu k nepoddajnosti.
Paralympijský magazín vysiela Šport RTVS v premiére v sobotu 24. septembra od 20,40 hod. a v repríze v nedeľu 25. septembra od 9.25 hod.


Paralympijský magazín: 28.8.2022

Dostať šancu hľadať svoje šťastie. Aj o tom sú tradičné motivačné kempy Slovenského paralympijského výboru – Hľadáme talenty. Tentoraz aj s viacerými novinkami a tiež s mnohými už známymi ale aj novými tvárami. Paralympijský magazín Športu RTVS nechýbal ani na veľkej Paráde v Piešťanoch, kde pribudla na Chodník slávy tabuľka s menami medailistov zo ZPH v Pekingu 2022. A načrel aj do skúseností motivátorov v úspešnom projekte Sme si rovní… Vysiela sa v nedeľu 28. augusta od 14:40 hod.


Paralympijský magazín: 26.7.2022

Ťažká téma, ešte ťažšia situácia. Krátenie dotácií pre SPV a pre Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov. Prerozdeľovanie financií zo strany MŠVVaŠ SR považuje SPV za netransparentné a neodborné. Výrazné znižovanie financií zo štátneho rozpočtu zráža paralympijský šport na kolená. Preto hľadá SPV cesty na zvrátenie kritickej situácie. Aj o tom bude júlový Paralympijský magazín. Navštívili sme však necelý rok po PH v Tokiu aj dvojnásobnú paralympijskú víťazku v bocii Michaelu Balcovú. Prežila si trápenia aj športové vrcholy a momentálne je v kategórii svetovou jednotkou. Navyše priviedla k medailám na Európskych paralympijských hrách mládeže aj svoje nasledovníčky. Eliška Jankechová a Kristína Kudláčová získali zlatú a striebornú medailu v boccii. Tatiana Blattnerová zasa dve bronzové na MS v paraplávaní na Medaire. 


Paralympijský magazín: 26.6.2022

Konečne. Opäť sa športuje naplno a Paralympijský magazín je pri tom. V Púchove, Trnave, Šamoríne aj v Kováčovej pri Banskej Bystrici. 27 minút reportáží a návratov k podujatiam zdravotne znevýhodnených športovcov začneme na medzinárodnej konferencii Sme si rovní. Následne sa pozrieme na priebeh Európskeho pohára v paracyklistike aj na tenisový turnaj na vozíkoch Empire Trnava, kde sa po prvý raz v histórii stal celkovým víťazom slovenský reprezentant. Nebudú chýbať ani aktuálne výsledky našich paraplavcov, parastrelcov a paracyklistov na vrcholných podujatiach sezóny a s kamerou sme sa „zatúlali“ aj na športový deň Národného rehabilitačného centra v Kováčovej a na Valné zhromaždenie SPV. 

Ďakujeme partnerom