Zobraziť štandardnú verziu stránky

Mikrospánok nespí!
Zastavte včas a vyhrajte nad ním.

Jeden z najväčších nepriateľov vodičov, jedna z najčastejších príčin závažných dopravných nehôd. Ak nemá mikrospánok na svedomí úmrtie niektorých účastníkov havárie, môže sa skončiť „len“ trvalým zdravotným postihnutím s odkázanosťou na invalidný vozík.

Projekt „MIKROSPÁNOK NESPÍ!“ vám prináša Slovenský paralympijský výbor a Nadácia ALLIANZ.

Mnohí ste tú situáciu už určite zažili. Šoférujete a cítite sa dobre, iba vám sem-tam klipkajú oči a akosi sa neviete sústrediť na vozovku. Vravíte si však, že o nič nejde a možno si pustíte hlasnejšie hudbu, aby vás nabudila. Veď do cieľa cesty je to už iba pár kilometrov. Mikrospánok môže trvať iba niekoľko desatín sekundy, no pokojne aj pol minúty, dokonca pri otvorených očiach. Počas tohto intervalu človek nevníma vonkajšie podnety, vizuálne vnemy a ani hlasná hudba nepomôže. Ak práve sedí za volantom, stráca nad vozidlom kontrolu.
V lepšom prípade vodiča „prebudia“ údery kolies do malých spomaľovačov, ktoré už bývajú zabudované do stredových čiar alebo čiar pri krajnici diaľnice, modernejšie autá sú dokonca vybavené monitoringom koncentrácie vodiča a asistenčnými systémami. O prípadoch, keď to, našťastie, dobre dopadlo, sa ani nemáme ako dozvedieť. Tie tragické sa v novinách, televíziách a na internete stávajú témou dňa.


Lucia Strnad Muthová – Správkyňa nadácie Allianz

Pre tento rok sme vybrali ako preventívnu tému mikrospánok za volantom, nakoľko väčšina z nás sme vodiči a každý pozná situácie, keď si sadá za volant v pohode alebo viac unavený. V každom prípade chceme všetkých varovať, aby si nesadali za volant v stave, keď nedokážu ovládať svoju únavu a radšej by si mali chvíľu oddýchnuť, zastaviť alebo sa predtým poriadne vyspať, aby následky takéhoto šoférovania neboli fatálne. Aj ja šoférujem dlhé roky a poznám aj únavu. Tiež sa mi stalo, že som musela zastaviť na čerpacej stanici, dať si kávu a na hodinu si pospať, lebo som nebola schopná šoférovať ďalej.


Silvia Galabová – Vedúci fyzioterapeut SANOM

Únava vedúca k mikrospánku nás oberá o koncentráciu. Našou úlohou je bezpečne doraziť do cieľa, a hoci to znie banálne, potrebujeme na to podať a volantom primeraný výkon. Preto by sme mali pred každou cestou autom zvážiť, v akej sme forme. Odborníci napríklad zistili, že po sedemnástich hodinách bez spánku máme reflexy na úrovni osoby s pol promile alkoholu v krvi. Sadnúť si za volant po prebdenej noci je teda jeden z vôbec najhorších nápadov. Nie je pritom vôbec dôležité, či vyrážame na dlhú a nudnú cestu alebo sa chceme presunúť iba pár kilometrov s upokojujúcim pocitom, že sa mi predsa nemôže nič stať.


PREVENCIA MÁ CENU ZLATA!

Môže byť väčšia sloboda než sa bezstarostne rozbehnúť a ovlažiť parádnym skokom do vody? Môže. Zostať zdravý. Neskáčte v letných mesiacoch bezhlavo do vody a poriadne zvážte každý váš krok. Predchádzať úrazom je na nezaplatenie.

Projekt „PREVENCIA MÁ CENU ZLATA!“ vám prináša Slovenský paralympijský výbor a Nadácia ALLIANZ.

Reakcie a články

Marián Kamien: Nemám sa prečo ľutovať

Nikdy neviete, kedy sa udalosti vo vašom živote zvrtnú a nič už nebude také, ako predtým.

Mariánovi Kamienovi sa to prihodilo v roku 2009 na pracovnom pobyte v Dominikánskej republike. Zo Slovenska odchádzal ako zdravý mladý muž, vrátil sa v sprievode lekárov, po ťažkej operácii, odkázaný na pomoc druhých.


Radoslav Malenovský: Zradná plytká voda

Fatálne poranenia chrbtice pri skokoch do vody sa neudejú len v neznámom prostredí, pri skákaní z veľkej výšky či pri nepreskúmanej hĺbke vody. Môže sa to stať aj na jazere, ktoré dôverne poznáte, pri bežnej „hlavičke“ do vody priamo z brehu. Stačí nešťastná súhra okolností. Tak ako to bolo v prípade Radoslava Malenovského.

Mal iba šestnásť rokov a tešil sa, že letné prázdniny sa práve začali. Počasie v ten deň nebolo ideálne, a tak, keď ho kamaráti prišli zavolať, či by sa nešiel kúpať, odmietol. Až po chvíli si to rozmyslel a rozbehol sa za nimi.


Prof. MUDr. Bruno Rudinský, CSc.: Prevencia má cenu zlata

Cesta k bezstarostnému životu vedie cez prevenciu. Pri zábave a dobrej nálade najmä mladí ľudia neraz zabúdajú na možné riziká a nebezpečenstvá.

Je prednostom Neurochirurgickej kliniky FNsP Nové Zámky. Od skončenia štúdia na Lekárskej fakulte UK v Bratislave v roku 1977 sa venuje neurochirurgii. Patrí medzi priekopníkov neuromodulačnej liečby na Slovensku.


Prof. MUDr. Myrón Malý, PhD: Kuriózny úraz

To že prevencia je nad zlato by sme si mali opakovať stále. Naozaj to platí.

Je rehabilitačný lekár a vysokoškolský pedagóg. Pôsobí na Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch. Bol dlhoročným riaditeľom Národného rehabilitačného centra v Kováčovej.


“Aby to nebol posledný skok”

Obyčajný skok do vody môže mať fatálne následky. Je pritom, bohužiaľ, často jedno, či ide o skok z veľkej výšky alebo do vody neznámej hĺbky. Mnohé úrazy sa končia paralýzou a vozíčkom aj po hlavičkách do bazénov, ktoré spĺňajú všetky povinné parametre, alebo pri šantení na brehu jazera. Väčšina z týchto vážnych zranení je úplne zbytočná, bez skokov do vody sa predsa dá celkom pohodlne žiť.

“Trvalé komplikácie”

Mnoho zdravých ľudí zrejme ani netuší, že neschopnosť chodiť, v prípade kvadruplegikov aj vážne komplikácie s používaním horných končatín a úchopom, nie sú jediné starosti vozičkárov. Niektoré nevidno na prvý pohľad, no o to viac ich trápia. Navyše, sú mimoriadne diskrétne. Vozičkár sa musí naučiť novým spôsobom čítať signály svojho tela a po zvyšok života musí rátať s tým, že sa úplne zmení spôsob jeho stravovania a vylučovania.

“Nechoďte do toho po hlave!”

Naša chrbtica a miecha, ktorá ňou prechádza, sú veľmi krehké. Pri niektorých aktivitách sme sa ich už naučili chrániť, nosíme prilby pri bicyklovaní, kolobežkovaní či lyžovaní, snowboardisti používajú chrániče celého chrbta známe ako „korytnačky“. Pri skokoch do vody však žiadna vonkajšia ochrana neexistuje. Na verejných kúpaliskách a v plavárňach upozorňujú na zákaz skákania do vody výstražné tabule a dohliadajú naň plavčíci.

Ďakujeme partnerom