Zobraziť štandardnú verziu stránky

PREVENCIA MÁ CENU ZLATA!

Môže byť väčšia sloboda než sa bezstarostne rozbehnúť a ovlažiť parádnym skokom do vody? Môže. Zostať zdravý. Neskáčte v letných mesiacoch bezhlavo do vody a poriadne zvážte každý váš krok. Predchádzať úrazom je na nezaplatenie.

Projekt „PREVENCIA MÁ CENU ZLATA!“ vám prináša Slovenský paralympijský výbor a Nadácia ALLIANZ.

Reakcie a články

Marián Kamien: Nemám sa prečo ľutovať

Nikdy neviete, kedy sa udalosti vo vašom živote zvrtnú a nič už nebude také, ako predtým.

Mariánovi Kamienovi sa to prihodilo v roku 2009 na pracovnom pobyte v Dominikánskej republike. Zo Slovenska odchádzal ako zdravý mladý muž, vrátil sa v sprievode lekárov, po ťažkej operácii, odkázaný na pomoc druhých.


Radoslav Malenovský: Zradná plytká voda

Fatálne poranenia chrbtice pri skokoch do vody sa neudejú len v neznámom prostredí, pri skákaní z veľkej výšky či pri nepreskúmanej hĺbke vody. Môže sa to stať aj na jazere, ktoré dôverne poznáte, pri bežnej „hlavičke“ do vody priamo z brehu. Stačí nešťastná súhra okolností. Tak ako to bolo v prípade Radoslava Malenovského.

Mal iba šestnásť rokov a tešil sa, že letné prázdniny sa práve začali. Počasie v ten deň nebolo ideálne, a tak, keď ho kamaráti prišli zavolať, či by sa nešiel kúpať, odmietol. Až po chvíli si to rozmyslel a rozbehol sa za nimi.


Prof. MUDr. Bruno Rudinský, CSc.: Prevencia má cenu zlata

Cesta k bezstarostnému životu vedie cez prevenciu. Pri zábave a dobrej nálade najmä mladí ľudia neraz zabúdajú na možné riziká a nebezpečenstvá.

Je prednostom Neurochirurgickej kliniky FNsP Nové Zámky. Od skončenia štúdia na Lekárskej fakulte UK v Bratislave v roku 1977 sa venuje neurochirurgii. Patrí medzi priekopníkov neuromodulačnej liečby na Slovensku.


Prof. MUDr. Myrón Malý, PhD: Kuriózny úraz

To že prevencia je nad zlato by sme si mali opakovať stále. Naozaj to platí.

Je rehabilitačný lekár a vysokoškolský pedagóg. Pôsobí na Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch. Bol dlhoročným riaditeľom Národného rehabilitačného centra v Kováčovej.


„Aby to nebol posledný skok“

Obyčajný skok do vody môže mať fatálne následky. Je pritom, bohužiaľ, často jedno, či ide o skok z veľkej výšky alebo do vody neznámej hĺbky. Mnohé úrazy sa končia paralýzou a vozíčkom aj po hlavičkách do bazénov, ktoré spĺňajú všetky povinné parametre, alebo pri šantení na brehu jazera. Väčšina z týchto vážnych zranení je úplne zbytočná, bez skokov do vody sa predsa dá celkom pohodlne žiť.

„Trvalé komplikácie“

Mnoho zdravých ľudí zrejme ani netuší, že neschopnosť chodiť, v prípade kvadruplegikov aj vážne komplikácie s používaním horných končatín a úchopom, nie sú jediné starosti vozičkárov. Niektoré nevidno na prvý pohľad, no o to viac ich trápia. Navyše, sú mimoriadne diskrétne. Vozičkár sa musí naučiť novým spôsobom čítať signály svojho tela a po zvyšok života musí rátať s tým, že sa úplne zmení spôsob jeho stravovania a vylučovania.

„Nechoďte do toho po hlave!“

Naša chrbtica a miecha, ktorá ňou prechádza, sú veľmi krehké. Pri niektorých aktivitách sme sa ich už naučili chrániť, nosíme prilby pri bicyklovaní, kolobežkovaní či lyžovaní, snowboardisti používajú chrániče celého chrbta známe ako „korytnačky“. Pri skokoch do vody však žiadna vonkajšia ochrana neexistuje. Na verejných kúpaliskách a v plavárňach upozorňujú na zákaz skákania do vody výstražné tabule a dohliadajú naň plavčíci.

Ďakujeme partnerom