Bez limitov: Rozhovor s Tomášom Valachom, Samuelom Andrejčíkom a Dušanom Laczkóm

V úspešnom projekte SME SI ROVNÍ Slovenského paralympijského výboru je zapojených viac než štyridsať motivátorov s rôznymi osobnými skúsenosťami so zdravotným znevýhodnením. Odhodlanie pomáhať ďalším a skúsenosti troch z nich ponúka rubrika Rádia Slovensko – Bez limitov. Stano Ščepán oslovil parastolného tenistu Tomáša Valacha, boccistu Samuela Andrejčíka a paraatléta Dušana Laczka.

Bez limitov: Rozhovor s Martinom Múdrym

Projekt motivátorov Slovenského paralympijského výboru “Sme si rovní” vníma pozitívne čoraz viac ľudí so zdravotným znevýhodnením. Jedného z najaktívnejších Martina Múdreho z východného Slovenska, oslovil Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Tatianou Blattnerovou a Martinom Sadloňom

V pravidelnej rubrike Bez limitov sa dnes vrátime ešte k majstrovstvám sveta v paraplávaní, kde získala Tatiana Blattnerová dve bronzové medaily na 50 a 100 m voľným spôsobom. Úspešná bola celá slovenská výprava. Šampionát na Madeire hodnotí jej vedúci Martin Sadloň a úspešná nevidiaca pretekárka Tatiana Blattnerová.

Bez limitov: Rozhovor s Matejom Tóthom

Hosťom rubriky je olympijský víťaz v chôdzi na 50 km a riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Matej Tóth. Na olympijskom festivale mládeže reagoval aj na otázky ohľadne možností podpory slovenských paralympionikov

Bez limitov: Rozhovor s Michaelou Balcovou

Vo fínskom Pajulahti skončili Európske paralympijské hry mládeže. Slovenskí zdravotne znevýhodnení športovci z nich priviezli tri medaily. Striebro vybojovala v paraplávaní na 100 m znak Alžbeta Kubová. V boccii získali zlatú a ďalšiu striebornú medailu Eliška Jankechová a Kristína Kudláčová. V súťaži ich viedla naša dvojnásobná paralympijská víťazka zo súťaží párov – Michaela Balcová. Zhováral sa s ňou Stano Ščepán.

Širší portrét Michaely Balcovej odvysiela televízny Šport RTVS o týždeň v utorok večer v Paralympijskom magazíne.

Bez limitov: Rozhovor s Martinom Makovníkom

Už roky platí, až sa zima opýta, čo si robil v lete… Vedia o tom svoje aj naši paralyžiari. Sezóna po úspešných paralympijských hrách v Pekingu, kde získali tri zlaté a tri bronzové medaily, sa pre nich začína už teraz. Viac zisťoval Stano Ščepán u manažéra slovenskej paralyžiarskej reprezentácie Martina Makovníka.

Bez limitov: Rozhovor s Tomášom Valachom

Medzi úspešných motivátorov Slovenského paralympijského výboru patrí aj parastolný tenista Tomáš Valach. Okrem iných úspechov získal aj bronzovú medailu v súťaži tímov na ME 2019. Okrem iného hovorí, že: “O našej budúcnosti sa rozhoduje práve vtedy, keď sa nám nechce, alebo keď je to najťažšie. A vždy, keď to bolo najťažšie pre mňa, zaspával som so slovami: Vydrž to ešte ďalší deň.”  Na nedávnej medzinárodnej konferencii Sme si rovní v Šamoríne sa s ním zhováral Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Braňom Režňákom

Slovenská reprezentácia získala nedávno na ME v cestnej paracyklistike v hornom Rakúsku jednu striebornú a dve bronzové medaily. Na podrobnosti šampionátu aj na ďalší program paracyklistov bol zvedavý Stano Ščepán. Oslovil manažéra výpravy a trénera Braňa Režňáka.

Bez limitov: Rozhovor s Dušanom Malenovským

Hoci paralympijské hry v Paríži sa začnú až o dva roky, slovenská parastrelkyňa Veronika Vadovičová už má miestenku na nich vo vrecku. Ako a kde sa jej to podarilo, o tom sa už Stano Ščepán zhováral s vedúcim našich parastrelcov, s Dušanom Malenovským.

Bez limitov: Rozhovor s Mariánom Vajdom

V nedeľu vyvrcholil v Trnave 27. ročník tradičného turnaja tenistov na vozíku. Po prvý raz v celej histórii podujatia ho vyhral slovenský tenista. Vo finále Slovakia Open 2022 Marek Gergely zdolal Rakúšana Josefa Rieglera 6:1, 6:2. Stano Ščepán sa o tenise na vozíku zhováral so svetovo úspešným trénerom Mariánom Vajdom.

V pravidelnej rubrike Bez limitov dnes predstavíme príbeh Martina Múdreho, ktorého život po autonehode dlho visel na vlásku. Na medzinárodnej konferencii Slovenského paralympijského výboru v rámci projektu Sme si rovní si ho k mikrofónu pozval Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Jaroslavom Šalavárym

V golfovom areáli v Lužiankach pri Nitre sa konali prvé medzinárodné majstrovstvá Slovenska v paragolfe. Pilotné podujatie má ambíciu založiť tradíciu v novom športe pre zdravotne znevýhodnených a uchádzať sa časom aj o kredit európskej úrovne. Stano Ščepán na majstrovtsvách oslovil riaditeľa turnaja Jaroslava Šalaváryho aj českého paralympionika, ktorý štartoval v Pekingu 2022 na monoski – Pavla Bambouska.

Bez limitov: Rozhovor s Dušanom Laczkóom

Na paralympijských hrách v Tokiu obsadil Dušan Laczkó v hode diskom piate miesto. Aktuálnu paraatletickú sezónu začal víťazstvami na pretekoch v Pardubiciach a v talianskom Jesole. V Nových Zámkoch, kde trénuje s Adriánom Matušíkom ho navštívil Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Jánom Riapošom

V slovinskom Lašku sa konal prvý veľký turnaj v parastolnom tenise po letných paralympijských hrách v Tokiu. Slovenskí reprezentanti Ján Riapoš a Martin Ludrovský vyhrali na ňom štvorhru po výhrach v skupine nad Rakúskom aj Kóreou. V celosvetovej konkurencii zdolali vo štvrťfinále  Srbsko 3:0 a v semifinále číľsko-kórejský pár Flores, Park rovnako 3:0. Vo finále vyhrali nad Francúzmi Julienom Michaudom a Fabienom Lamiraultom 3:2 na sety. Stano Ščepán sa Jána Riapoša spýtal, čo ho zaujalo okrem nečakaného krásneho víťazstva…

Bez limitov: Rozhovor s Marekom Kubačkom

Marek Kubačka je jediným celkom nevidiacim para-alpským lyžiarom na svete, ktorý štartoval na zimných paralympijských hrách v Pekingu. Za navádzačkou Máriou Zaťovičovou obsadil 4. miesto v obrovskom slalome. Hoci štartoval už na svojich piatych hrách, Stano Ščepán sa ho spýtal aj na všedné problémy. Napríklad, či využíva v bežnom živote asistentov.