Zobraziť štandardnú verziu stránky

Bez limitov: Rozhovor s Jurajom Mederom a Jánom Riapošom

Rubrika Bez limitov sa tentoraz vracia k úspešnému podujatiu na Orave. Slovenský paralympijský výbor v spolupráci s krajskou a miestnou samosprávou zorganizovali v Dolnom Kubíne nultý ročník Župnej paralympiády. Podrobnejšie o podujatí hovorí predseda SPV Ján Riapoš a vedúci kempu Hľadáme talenty Juraj Medera 

Bez limitov: Rozhovor s Veronikou Vadovičovou

Najúspešnejšia slovenská parastrelkyňa Veronika Vadovičová pred mesiacom oslavovala štyridsiatku. Súťažila už na šiestich paralympiádach. Získala štyri zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Stano Ščepán ju oslovil na výstave Paralelity, kde žiari na jednom z obrazov.   

Bez limitov: Rozhovor s Karinou Petrikovičovou

Na nabitú plaveckú sezónu sa dôsledne pripravuje aj 29-ročná zrakovo znevýhodnená Karina Petrikovičová. Hoci na PH v Tokiu 2021 chýbala, predtým štartovala na troch paralympijských hrách a chce zabojovať aj o účasť v Paríži 2024. Viac už prezradila na tréningu pri bazéne v krátkom rozhovore so Stanom Ščepánom 

Bez limitov: Rozhovor s Vanesou Gaškovou

Naša bezruká paralyžiarka Vanesa Gašková, narodená v roku 2005 v Čadci, obsadila na svojich premiérových
MS v paraalpskom lyžovaní v španielskom stredisku Espoto 5. miesto v zjazde, dvakrát šiestu priečku v Super G a v slalome
a 7. miesto v obrovskom slalome. O atmosfére na šampionáte aj o svojich túžbach hovorila v rubrike Bez limitov so Stanom
Ščepánom.

Bez limitov: Rozhovor s Martinom Sadloňom

Slovenskí paraplavci rozbiehajú po zime novú súťažnú sezónu pod vedením generálneho manažéra paraplávania Martina Sadloňa. Pri tréningovom bazéne ho oslovil Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Jánom Volkom a Hanou Kolníkovou

Hoci nejde o klasické valentínske stretnutie, oboch športovcov potešilo. Jozef Ďuračka spája na svojich obrazoch kombinovanou digitálnou technikou portréty zdravých športovcov a paralympionikov z rovnakých športov. Vďaka tomu sa Ján Volko a Hana Kolníková spoznali aj osobne. Stano Ščepán však začal rozhovor najskôr s autorom výstavnej kolekcie nazvanej Paralelity.  

Bez limitov: Rozhovor s Martinom Francem

Hoci slovenská reprezentácia parazjazdárov štartovala na majstrovstvách sveta v Španielsku v oklieštenom zložení, nechýbal v nej päťnásobný účastník zimných paralympijských hier Martin France. K trom bronzovým medailám z predchádzajúcich šampionátov síce ďalšiu nepridal, no prekvapil ohlásením skončenia svojej kariéry. Viac už v rozhovore so Stanom Ščepánom

Bez limitov: Rozhovor s Alexandrou Rexovou a Evkou Trajčíkovou

Naši paraalpskí lyžiari si z majstrovstiev sveta v španielskom Espote priviezli dve medaily. Obe získala len 17-ročná zrakovo znevýhodnená reprezentantka Alexandra Rexová. Spolu s navádzačkou Evou Trajčíkovou vybojovali striebro v superkombinácii a bronz v zjazde. S najúspešnejšou členkou slovenskej výpravy sa po návrate z MS porozprávala Zlatica Mokrá.

Bez limitov: Rozhovor s Henrietou Farkašovou, Alexandrou Rexovou a Jozefom Metelkom.

Bilancia úspechov slovenských paralympionikov a zdravotne znevýhodnených športovcov za rok 2022 bola napriek zredukovanému rozpočtu bohatá. Trojicu najúspešnejších pripomína Stano Ščepán. Ocitli sa v nej parazjazdárky a paralympijské víťazky z Pekingu Henrieta Farkašová a Alexandra Rexová. Na treťom mieste sa v ankete Slovenského paralympijského výboru umiestnil paracyklista Jozef Metelka.

Bez limitov: Rozhovor so Zuzanou Rehák-Štefečekovou a Jánom Volkom.

V top desiatke najúspešnejších športovcov Slovenska za uplynulý rok nechýbali ani naša olympijská víťazka v trape Zuzana Rehák-Štefečeková a najrýchlejší šprintér na Slovensku Ján Volko. Stano Ščepán sa ich pýtal aj na ich vzťah k paralympijským športovcom, no najskôr poloúsmevne aj na to, čo im v živote utieklo, respektíve čo Zuzke v živote uletelo.

Bez limitov: Rozhovor s Monikou Kunkelovou, Radoslavom Ďurišom aj Petrom Zaťkom.

Na Zimných paralympijských hrách v Pekingu obsadili 4. miesto. Aj vďaka tomu náš curlingový tím na vozíkoch vyhral v kategórii družstiev v ankete o najúspešnejších paralympionikov uplynulého roka. Stano Ščepán si pritiahol k mikrofónu Moniku Kunkelovú, Radoslava Ďuriša aj Petra Zaťka.

Bez limitov: Rozhovor s Alexandrou Rexovou a Evou Trajčíkovou

V minulom roku ju vyhlásili za slovenský športový talent roka. Alexandra Rexová sa v Pekingu stala paralympijskou víťazkou v super G. Spolu s jej navádzačkou Evou Trajčíkovou ich oslovil na prelome rokov Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Veronikou Vadovičovou

Veronika Vadovičová má za sebou ďalší úspešný športový rok. O úspechoch v športovej parastreľbe na vrcholných súťažiach, no nielen o nich sa s ňou zhováral Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Henrietou Farkašovou

Včera večer ju slávnostne vyhlásili za najúspešnejšiu paralympijskú športovkyňu roka. Henrieta Farkašová, naša najlepšia zrakovo znevýhodnená parazjazdárka však prekvapila aj avizovaním ukončenia bohatej kariéry. Na podrobnosti sa pýtal Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Michaelou Balcovou

V pravidelnej rubrike Bez limitov dostane dnes priestor Michaela Balcová. Po dvoch paralympijských víťazstvách so Samom Andrejčíkom v pároch získala v Riu de Janeiro svoj prvý titul majsterky sveta v bocii v kategórii žien. Viac už povie o ceste za víťazstvom Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor so Samuelom Andrejčíkom a Michaelou Balcovou

V dejisku Olympijských a Paralympijských hier 2016 v Riu de Janeiro sa začali MS v bocii. Svoje prvé paralympijské víťazstvo si tam pripomenú v pároch slovenskí reprezentanti Samo Andrejčík a Michaela Balcová. Obaja však majú šance aj v sólových súťažiach. Do slovenskej reprezentácie sa pred šampionátom v Riu dostala aj Eliška Jankechová, ktorá vyhrala prvé Európske paralympijské hry mládeže v Pajulahti. Aj ona sa podobne ako Michaela Balcová teší na samostatnú ženskú kategóriu. Pred odletom nahrával Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Filipom Marinovom

Najskôr príjemne prekvapil titulom majstra Európy a následne získal v paratrape striebro v Al Aine v Spojených arabských emirátoch. Športového strelca Filipa Marinova oslovil Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Radoslavom Malenovským

Naši športoví para-strelci priviezli z Majstrovstiev sveta zo Spojených arabských emirátov päť medailí. Dve zlaté a jednu bronzovú Veronika Vadovičová a po jednom striebre Filip Marinov a Radoslav Malenovský. Práve jeho s prosbou o viac informácií oslovil Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Jánom Riapošom

Slovenskí parastolní tenisti vybojovali na MS v španielskej Grenade tri bronzové medaily. Ján Riapoš a Alena Kánová vo dvojhrách a Ján Riapoš s Martinom Ludrovským aj vo štvorhre mužov. Hneď po prílete domov sme pritiahli k mikrofónu dvojnásobne bronzového Jána Riapoša.

Bez limitov: Rozhovor s Veronikou Vadovičovou

Ďalší úspech v podobe víťazstva si pripísala do svojej bohatej zbierky naša štvornásobná paralympionička v športovej parastreľbe. Zvíťazila už v úvodnej disciplíne na MS v Spojených arabských emirátoch. Viac o jej úspechu aj o ďalších šampionátoch prináša Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Vladimírom Bezdíčkom

Rok po Paralympijských hrách v Tokiu mali zdravotne znevýhodnení atléti na podujatia chudobnejšiu sezónu. Na jej hodnotenie trénera Vladimíra Bezdíčka sa spýtal Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Jozefom Metelkom

Už na 15 navýšil počet svojich titulov majstra sveta slovenský paracyklista Jozef Metelka. Na velodróme v Saint-Quentin-En-Yvelines, ktorý bude o dva roky dejiskom súťaží na olympijských a paralympijských hrách, bol Jozef Metelka opäť mimoriadne úspešný. Pod vedením trénera Kyleigha Mannersa získal až 4 medaily – 3 zlaté (stíhacie preteky na 4 km, scratch a omnium) a 1 bronzovú (šprint na 1 km, pričom na striebro mu chýbalo 0,006 sekundy). „Zisk štyroch medailí, z toho troch zlatých je v tvrdej konkurencii priam neskutočným úspechom. Veľmi nám to pomôže aj v kvalifikačnom rankingu na PH 2024 v Paríži,“ zdôraznil reprezentačný tréner Branislav Režňák. Na MS vo Francúzsku štartovalo 174 pretekárov z 38 krajín a Slovensko sa v medailovej bilancii umiestnilo na 5. mieste.

Bez limitov: Rozhovor s Martinom Čaplom

V Tbilisi sa skončili Majstrovstvá Európy v tlaku na lavičke zdravotne znevýhodnených športovcov. Už tradične na nich nechýbal slovenský rozhodca Martin Čapla, ktorého po návrate oslovil Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Henrietou Farkašovou

Začiatok novej lyžiarskej sezóny našej najúspešnejšej paralympijskej športovkyne Henriety Farkašovej lemuje viacero otáznikov. Podrobnosti zisťoval Stano Ščepán:

Bez limitov: Rozhovor s Tomášom Masarykom a Miroslavom Jantulíkom

Po rokoch čakania na väčšie úspechy akoby Tomáša Masaryka, nášho tenistu na vozíku, ktorý je už po štyridsiatke, pokropili živou vodou. Dostal novú motiváciu a začal sa presadzovať aj na medzinárodných turnajoch. Na kľúč k úspechu Tomáša Masaryka a jeho trénera bol zvedavý Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Dávidom Kormanom a Eduardom Lepáčkom

V Ostrave prebieha exkluzívny parahokejový turnaj. Prvý po paralympijských hrách v Pekingu. Za účasti družstiev Kanady, USA, ČR a výberu Európy, v ktorom štartuje aj poltucet slovenských reprezentantov. Stano Ščepán oslovil brankára Eduarda Lepáčka a po ňom aj útočníka Davida Kormana.

Bez limitov: Rozhovor s Prof. Ing. Ľubomírom Šóóšom, PhD.

Veda v službách zdravotne znevýhodnenej komunity ľudí. Prototyp zariadenia na diagnostiku a posilňovanie trupu po poraneniach chrbtice našiel Stano Ščepán na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Bez limitov: Rozhovor s Braňom Režňákom

Paracyklistika patrila v Tokiu so štyrmi medailami medzi naše najúspešnejšie športy. Ako sa jej darí dva roky pred ďalšou paralympiádou v Paríži? Trénera slovenskej reprezentácie Braňa Režňáka sa pýtal Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Jurajom Mederom

Slovenský paralympijský výbor zorganizoval koncom leta v Piešťanoch tradičný kemp Hľadáme talenty, zameraný na prezentáciu a motivačné cvičenia pre nádejných paralympionikov v letných športoch. V rubrike Bez limitov, ktorú vysiela Rádio Slovensko každý utorok o 5,40 hod. ráno, ho zhodnotil vedúci kempu Juraj Medera.

Bez limitov: Rozhovor s Andrejom Vičanom

Na nedávnom kempe Slovenského paralympijského výboru s názvom Hľadáme talenty v Piešťanoch sa rozrástla aj skupina nádejných paraveslárov. Ku Krištofovi Kubalovi, ktorý sa začal venovať paraveslovaniu pred dvoma rokmi pribudlo ďalšie kvarteto nádejných športovcov. Na paraskife ich zaúča tréner mládeže Andrej Vičan. Na piešťanskej Sĺňave ho oslovil ho Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Dušanou Čiernou-Augustovičovou

Novinkou v rodine športov pre zdravotne znevýhodnených je parakarate. S veľkým zanietením sa mu venuje aj bývalá slovenská reprezentantka Dušana Čierna-Augustovičová. Na kempe Slovenského paralympijského výboru v Piešťanoch s názvom  – Hľadáme talenty – ju oslovil Stano Ščepán. 

Bez limitov: Rozhovor s Tomášom Valachom, Samuelom Andrejčíkom a Dušanom Laczkóm

V úspešnom projekte SME SI ROVNÍ Slovenského paralympijského výboru je zapojených viac než štyridsať motivátorov s rôznymi osobnými skúsenosťami so zdravotným znevýhodnením. Odhodlanie pomáhať ďalším a skúsenosti troch z nich ponúka rubrika Rádia Slovensko – Bez limitov. Stano Ščepán oslovil parastolného tenistu Tomáša Valacha, boccistu Samuela Andrejčíka a paraatléta Dušana Laczka.


Bez limitov: Rozhovor s Martinom Múdrym

Projekt motivátorov Slovenského paralympijského výboru „Sme si rovní“ vníma pozitívne čoraz viac ľudí so zdravotným znevýhodnením. Jedného z najaktívnejších Martina Múdreho z východného Slovenska, oslovil Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Tatianou Blattnerovou a Martinom Sadloňom

V pravidelnej rubrike Bez limitov sa dnes vrátime ešte k majstrovstvám sveta v paraplávaní, kde získala Tatiana Blattnerová dve bronzové medaily na 50 a 100 m voľným spôsobom. Úspešná bola celá slovenská výprava. Šampionát na Madeire hodnotí jej vedúci Martin Sadloň a úspešná nevidiaca pretekárka Tatiana Blattnerová. 

Bez limitov: Rozhovor s Matejom Tóthom

Hosťom rubriky je olympijský víťaz v chôdzi na 50 km a riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Matej Tóth. Na olympijskom festivale mládeže reagoval aj na otázky ohľadne možností podpory slovenských paralympionikov

Bez limitov: Rozhovor s Michaelou Balcovou

Vo fínskom Pajulahti skončili Európske paralympijské hry mládeže. Slovenskí zdravotne znevýhodnení športovci z nich priviezli tri medaily. Striebro vybojovala v paraplávaní na 100 m znak Alžbeta Kubová. V boccii získali zlatú a ďalšiu striebornú medailu Eliška Jankechová a Kristína Kudláčová. V súťaži ich viedla naša dvojnásobná paralympijská víťazka zo súťaží párov – Michaela Balcová. Zhováral sa s ňou Stano Ščepán.

Širší portrét Michaely Balcovej odvysiela televízny Šport RTVS o týždeň v utorok večer v Paralympijskom magazíne.

Bez limitov: Rozhovor s Martinom Makovníkom

Už roky platí, až sa zima opýta, čo si robil v lete… Vedia o tom svoje aj naši paralyžiari. Sezóna po úspešných paralympijských hrách v Pekingu, kde získali tri zlaté a tri bronzové medaily, sa pre nich začína už teraz. Viac zisťoval Stano Ščepán u manažéra slovenskej paralyžiarskej reprezentácie Martina Makovníka.

Bez limitov: Rozhovor s Tomášom Valachom

Medzi úspešných motivátorov Slovenského paralympijského výboru patrí aj parastolný tenista Tomáš Valach. Okrem iných úspechov získal aj bronzovú medailu v súťaži tímov na ME 2019. Okrem iného hovorí, že: „O našej budúcnosti sa rozhoduje práve vtedy, keď sa nám nechce, alebo keď je to najťažšie. A vždy, keď to bolo najťažšie pre mňa, zaspával som so slovami: Vydrž to ešte ďalší deň.“  Na nedávnej medzinárodnej konferencii Sme si rovní v Šamoríne sa s ním zhováral Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Braňom Režňákom

Slovenská reprezentácia získala nedávno na ME v cestnej paracyklistike v hornom Rakúsku jednu striebornú a dve bronzové medaily. Na podrobnosti šampionátu aj na ďalší program paracyklistov bol zvedavý Stano Ščepán. Oslovil manažéra výpravy a trénera Braňa Režňáka. 

Bez limitov: Rozhovor s Dušanom Malenovským

Hoci paralympijské hry v Paríži sa začnú až o dva roky, slovenská parastrelkyňa Veronika Vadovičová už má miestenku na nich vo vrecku. Ako a kde sa jej to podarilo, o tom sa už Stano Ščepán zhováral s vedúcim našich parastrelcov, s Dušanom Malenovským.

Bez limitov: Rozhovor s Mariánom Vajdom

V nedeľu vyvrcholil v Trnave 27. ročník tradičného turnaja tenistov na vozíku. Po prvý raz v celej histórii podujatia ho vyhral slovenský tenista. Vo finále Slovakia Open 2022 Marek Gergely zdolal Rakúšana Josefa Rieglera 6:1, 6:2. Stano Ščepán sa o tenise na vozíku zhováral so svetovo úspešným trénerom Mariánom Vajdom.

Bez limitov: Rozhovor s Martinom Múdrym

V pravidelnej rubrike Bez limitov dnes predstavíme príbeh Martina Múdreho, ktorého život po autonehode dlho visel na vlásku. Na medzinárodnej konferencii Slovenského paralympijského výboru v rámci projektu Sme si rovní si ho k mikrofónu pozval Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Jaroslavom Šalavárym

V golfovom areáli v Lužiankach pri Nitre sa konali prvé medzinárodné majstrovstvá Slovenska v paragolfe. Pilotné podujatie má ambíciu založiť tradíciu v novom športe pre zdravotne znevýhodnených a uchádzať sa časom aj o kredit európskej úrovne. Stano Ščepán na majstrovtsvách oslovil riaditeľa turnaja Jaroslava Šalaváryho aj českého paralympionika, ktorý štartoval v Pekingu 2022 na monoski – Pavla Bambouska.

Bez limitov: Rozhovor s Dušanom Laczkóom

Na paralympijských hrách v Tokiu obsadil Dušan Laczkó v hode diskom piate miesto. Aktuálnu paraatletickú sezónu začal víťazstvami na pretekoch v Pardubiciach a v talianskom Jesole. V Nových Zámkoch, kde trénuje s Adriánom Matušíkom ho navštívil Stano Ščepán.

Bez limitov: Rozhovor s Jánom Riapošom

V slovinskom Lašku sa konal prvý veľký turnaj v parastolnom tenise po letných paralympijských hrách v Tokiu. Slovenskí reprezentanti Ján Riapoš a Martin Ludrovský vyhrali na ňom štvorhru po výhrach v skupine nad Rakúskom aj Kóreou. V celosvetovej konkurencii zdolali vo štvrťfinále  Srbsko 3:0 a v semifinále číľsko-kórejský pár Flores, Park rovnako 3:0. Vo finále vyhrali nad Francúzmi Julienom Michaudom a Fabienom Lamiraultom 3:2 na sety. Stano Ščepán sa Jána Riapoša spýtal, čo ho zaujalo okrem nečakaného krásneho víťazstva… 

Bez limitov: Rozhovor s Marekom Kubačkom

Marek Kubačka je jediným celkom nevidiacim para-alpským lyžiarom na svete, ktorý štartoval na zimných paralympijských hrách v Pekingu. Za navádzačkou Máriou Zaťovičovou obsadil 4. miesto v obrovskom slalome. Hoci štartoval už na svojich piatych hrách, Stano Ščepán sa ho spýtal aj na všedné problémy. Napríklad, či využíva v bežnom živote asistentov.

Ďakujeme partnerom