Piate Európske para mládežnícke hry (EPYG) sa konali v dňoch 25. – 30. júna vo fínskom Pajulahti a so 615 účastníkmi z 27 krajín boli najväčšie vo svojej histórii. Dejiskom hier bolo olympijské a paralympijské tréningové centrum, kde boli všetky tímy aj ubytované. Centrum leží pri jazere Iso-Kukkanen, východne od Lahti, bolo založené v roku 1929 a rozprestiera sa na ploche 44,5 ha. Na EPYG 2019 sa predstavilo 8 športov: atletika, basketbal na vozíkoch, boccia, goalball, judo, plávanie, showdown (aplikovaný stolný tenis, ukážkový šport) a stolný tenis. Plavci súťažili v Helsinkách, všetky ostatné súťaže prebiehali v Pajulahti. Program hier okrem samotných súťaží zahŕňal aj vzdelávacie a kultúrne programy pre športovcov na témy: práca s médiami, paralympijské hnutie, história a paralympijské hodnoty, etika a fair-play a poznávanie fínskych tradícií.
Slovensko sa na EPYG predstavilo v nasledovných štyroch športoch a celkovo mala výprava 19 členov, z toho 9 športovcov.
Boccia: Adam Fekete (BC2), Eliška Jankechová (BC2), Štefan Fekete, Martin Jankech (obaja doprovod)
Plávanie: Martin Batka (S7), Tatiana Blattnerová (S11), Alex Hrušovský (S10), Martina Batková (asistent), Branislav Blattner, Katarína Blattnerová (obaja asistent, tapper), Svätopluk Pacák (asistent, tréner)
Showdown: Ladislav Brada, Jaroslav Gajdoš, Maroš Varga (asistent), Peter Ďuroška (tréner)
Stolný tenis: Boris Trávniček (TT4), Tomáš Valach (TT7), Andrej Bardoň (tréner)
Vedúci tímu: Branislav Režňák
Nominácie pre jednotlivé športy vzišli z návrhov športovo-technických komisií týchto športov v spolupráci s úsekom mládeže pri SPV. Pri zostavovaní tímu sa do úvahy brala športová výkonnosť, možnosť získania zdravotnej klasifikácie, ako aj medzinárodná súťažná konfrontácia. Vo výprave tak boli kandidáti na medaily, ako aj mladí začínajúci športovci. Všetci účasťou na V. Európskych para mládežníckych hrách získali nenahraditeľné skúsenosti z veľkého medzinárodného podujatia.
BOCCIA
EPYG 2019 2V bocci sme mali dvoch zástupcov – Elišku Jankechovú a Adama Feketeho. Obaja v Pajulahti absolvovali medzinárodnú zdravotnú klasifikáciu a obaja boli zhodne zaradení do skupiny BC2. Táto kategória bola rozdelená do dvoch skupín, z ktorých do ďalšej fázy postupovali prví dvaja. Eliška a Adam hrali v skupine B. Eliška Jankechová mala výborný vstup, keď hneď prvý zápas vyhrala vysoko 7:0. V zvyšných zápasoch sa jej už darilo menej a nakoniec v skupine B obsadila nepostupovú 6. priečku a celkovo skončila na 7. mieste. Eliška však aj v prehratých zápasoch hrala veľmi dobre, avšak v každom pokazila jednu hru a to ju zakaždým stálo víťazstvo. Adam mal na druhej strane horší úvod a prvý zápas prehral. V zvyšných 4 dva vyhral a 2 prehral, čo znamenalo 4. miesto v skupine B. Klasifikátori však dvoch jeho súperov preklasifikovali do BC5 a Adam z druhého miesta postúpil do semifinále. S Chorvátom Lukom Wagnerom odohral veľmi vyrovnaný zápas a Adamovi ušlo víťazstvo najtesnejším rozdielom jedného bodu až v tiebreaku. Na zápas o tretie miesto Adamov súper Őmer Șan z Turecka nenastúpil a Adam Fekete získal bronzovú medailu.
PLÁVANIE
EPYG 2019 3V plávaní Slovensko reprezentovali 3 športovci – Tatiana Blattnerová (SB11), Martin Batka (S7) a Alex Hrušovský (S10). Plavecký tím dopĺňali Svätopluk Pacák (asistent, tréner), Martina Batková (asistent), Katarína Blattnerová a Branislav Blattner (obaja asistent a tapper). Vedúci ŠTK plávania Svätopluk Pacák zhodnotil účinkovanie plavcov takto: „Spolu sa počas celého podujatia predstavilo 88 plavcov z 18 štátov. S národnou klasifikáciou bolo 39 plavcov, s medzinárodnou klasifikáciou bolo 49 plavcov. Vo vekovej kategórii Junior (12 – 16) bolo 49 plavcov a Senior (17 – 18) bolo 39 plavcov. Usporiadatelia oznámili zmenu vyhodnotenia pretekov až na technickom mítingu v podvečer pred pretekmi. Zmena sa týkala zrušenia vyhodnotenia cez vekové kategórie a cez skupiny postihnutí. Preteky tak boli vyhodnotené ako multiclass s rozdelením na mužov a ženy a klasifikovaní medzi/národne. Takúto zmenu pravidiel po prihlásení plavcov považujem za nesprávnu, do budúcnosti zakladajúcu neistotu a pochybnosti o korektnosti EPYG. …Plavci počas pobytu absolvovali dvojfázovú tréningovú prípravu zameranú na dolaďovanie formy, štartov a obrátok. …Martin Batka: zo 4 štartov zaplával 4 osobné rekordy. Veľmi významný osobný rekord 46s v disciplíne 400m VS. Napriek skvelým osobným rekordom to nestačilo na umiestnenie v prvej polovici štartujúcich. Potvrdil však veľkú motiváciu a rast výkonnosti. Tatiana Blattnerová: z 5 štartov zaplávala 2 osobné rekordy. Za osobnými rekordmi z Berlína IDM 2019 zaostala 3 – 4 sekundy. Napriek tomu sa umiestňovala v prvej tretine rankingu štartujúcich, 4x do 6. miesta a 1x do 10. miesta. V prípade, že by Tatiana udržala časy z Berlína, mohla vyplávať viac medailí. Plávala v silnej konkurencii plavcov aj s národnými klasifikáciami. Tým, že usporiadateľ vyhodnocoval samostatne medzi/národne klasifikovaných, v disciplíne 100m znak vybojovala bronzovú medailu. Alex Hrušovský: zo 6 štartov zaplával 4 osobné rekordy. Napriek dobrým výkonom to nepostačovalo na umiestnenie v prvej polovici štartujúcich. Svojimi výkonmi potvrdil veľmi dobrú formu. Je potrebné, aby absolvoval medzinárodnú klasifikáciu a jeho výsledky mohli vstupovať do rankingu. Celkovo z 15 individuálnych štartov športovci vyplávali 10 osobných rekordov. Na záver každého dňa usporiadateľ umožnil súťaž v štafetách, ktoré bolo možné zložiť bez ohľadu na bodový rozsah postihnutí plavcov a multištátne. Plavci preukázali úžasnú súťaživosť a tímovosť.
SHOWDOWN
EPYG 2019 4Showdown (aplikovaný stolný tenis) bol na V. Európskych para mládežníckych hrách v pozícii ukážkového športu a Slovensko reprezentovali dvaja hráči – Ladislav Brada a Jaroslav Gajdoš. Tím dopĺňali tréner Peter Ďuroška a asistent Maroš Varga. Hodnotenie predsedu SAZPŠ a trénera Petra Ďurošku: „Vďaka podpore SPV sa na EPYG 2019 mohli zúčastniť aj športovci SAZPŠ, konkrétne showdownisti Ladislav Brada a Jaroslav Gajdoš, a taktiež plavkyňa Tatiana Blattnerová. Všetci traja sa za dôveru odmenili tým najkrajším možným spôsobom – ziskom medailí. Z hľadiska slovenského showdownu ide o historický úspech. Obaja hráči bez zaváhania zvládli svoje zápasy v základných skupinách a následne úlohy favoritov doviedli až do slovenského finále. V ňom dominoval skúsenejší Ladislav Brada (dvojnásobný majster SR) výhrou 3:0 nad spoluhráčom z Košíc Jaroslavom Gajdošom. Obidvaja predviedli na hrách mládeže kvalitné výkony a aj z pohľadu trénera, či rozhodcu si zaslúžia absolutórium. Pozitívne môžem hodnotiť ich prístup ku každému zápasu. V konkurencii štyroch krajín uspeli. Jediným smutným konštatovaním je preto iba skutočnosť, že sa pri propagácii showdownu nezúčastnilo na tomto významnom turnaji viac krajín.“
STOLNÝ TENIS
EPYG 2019 5Stolní tenisti Boris Trávniček a Tomáš Valach boli našimi najskúsenejšími športovcami a najväčšími adeptami na medailu. Obaja si priviezli cenné kovy už z predchádzajúcich hier EPYG 2017 v talianskom Janove. Výborné výkony predviedli aj v Pajulahti, keď vo svojich skupinách, ako aj súťaži tímov dominovali a postarali o štyri zlaté medaily pre Slovensko. Hodnotenie reprezentačného trénera Andreja Bardoňa: „Pred samotným turnajom sme mali k dispozícii 3 dni, ktoré sme využili na tréning, ale aj iné doplnkové športy, ktoré ponúkal tento olympijský a paralympijský komplex Pajulahti, napr. člnkovanie, rybačka, bicykel, minigolf a iné. Táto stolnotenisová aj mimo stolnotenisová príprava dopomohla Borisovi aj Tomášovi získať na tomto turnaji dohromady štyri zlaté medaily. V prvej časti turnaja hral v dvojhrách B. Trávniček spojenú kategóriu TT 3-5 a T. Valach TT7. Obidvaja vyhrali všetky svoje dvojhry. V družstvách nastúpil B. Trávniček s Nórom S. Vegsundom v TT 3-5 a T. Valach s Talianom M. Parenzanom v TT 6-7. V TT 3-5 sa hrala 4-členná skupina a v TT 6-7 5-členná skupina. Aj keď naši v posledných zápasoch zaváhali a prehrali (Tomáš s Trtnikom 2:3 a Boris s Orssim 2:3), získali aj v družstvách obidvaja zlaté medaily. Takže zo štyroch možných získali štyri zlaté. Obidvaja podali optimálny, zodpovedný, koncentrovaný a bojovný výkon. S ich prístupom, vystupovaním a správaním som spokojný.“
Kompletné výsledky všetkých športov na EPYG 2019: https://www.epyg2019.fi/results/
Organizačne a technicky zabezpečoval účasť slovenskej výpravy na EPYG 2019 Slovenský paralympijský výbor a jeho úsek mládeže, rozvoja a vzdelávania. Celý proces zabezpečenia výpravy (nominácie, prihlasovanie, komunikácia s organizátormi a jednotlivými členmi výpravy) začal v januári 2019 a trval až do skončenia samotných hier. Ja som do tohto procesu vstúpil v apríli 2019 po tom, ako ma za vedúceho výpravy schválil výkonný výbor SPV.
V rámci EPYG prebiehala aj video kampaň „My World“, ktorá je súčasťou projektu Shout ‘N’ Share. Tento projekt je spoločným podnikom Parasports World, Európskeho paralympijského výboru, Parasport Denmark, Národného olympijského výboru Dánska a Národnej športovej akadémie Bulharska. Projekt je spolufinancovaný z programu Erasmus+ Európskej únie a snaží sa ukázať mládežnícky parašport tak, aby inšpiroval a motivoval ostatných mladých ľudí. Video kampaň umožní ľuďom nahliadnuť do pocitov a emócií parašportovcov. Organizátori video kampane do nej vybrali aj dvoch našich reprezentantov – Elišku Jankechovú a Borisa Trávnička. Obaja si zvolili tému „Táto fotografia“, na ktorú v Pajulahti natočili krátke video. Športovci na otázky odpovedali v rodnom jazyku a ich odpovede budú vo videu aj v podobe anglických tituliek. Natočené videá budú k dispozícii národným paralympijským výborom, ktoré ich budú môcť použiť pre vlastnú propagáciu a rôzne kampane.
Európske para mládežnícke hry v Pajulahti boli doposiaľ najväčšie vo svojej krátkodobej histórii. Zúčastnilo sa ich 615 športovcov z 27 krajín. Slovensko reprezentovalo 9 športovcov (3 zrakovo a 6 telesne znevýhodnení) v 4 športoch. V každom z nich sa nám podarilo získať aspoň jednu medailu, pričom celková bilancia slovenskej výpravy bola úžasných 8 medailí. 5 zlatých, 1 strieborná a 2 bronzové zabezpečili Slovensku v celkovom hodnotení krajín fantastické 5. miesto.
Tento úspech je výsledkom perfektnej práce každého jedného člena slovenskej výpravy vo Fínsku, ako aj maximálnej podpory zo strany Slovenského paralympijského výboru. Počas celého pobytu vládla v slovenskom tíme výborná atmosféra, všetci si navzájom priali a chodili sa povzbudzovať (ak im to súťažný a tréningový harmonogram dovolil) na súťaže aj tréningy.
Európske para mládežnícke hry vo Fínsku ukázali, že tento projekt Európskeho paralympijského výboru zameraný na mladých para športovcov vo veku 13 – 23 rokov má svoje opodstatnenie. Účasť na EPYG je pre mladých športovcov veľmi motivujúca, môžu zažiť medzinárodnú súťažnú konfrontáciu a získať neoceniteľné skúsenosti z veľkého európskeho podujatia a pre mnohých z nich predstavuje jeden z prvých krokov na ich ceste k profesionálnej športovej kariére.
Autor: Branislav Režňák, vedúci výpravy
Foto: Archív SPV