Zobraziť štandardnú verziu stránky

MISIA PEKING 2022

XXIV. zimné olympijské hry a XIII. zimné paralympijské hry

INAUGURÁCIA POŠTOVEJ ZNÁMKY PEKING 2022, PREZENTÁCIA KOLEKCIE OBLEČENIA A PREDSTAVENIE OLYMPIJSKEJ KOLEKCIE EUROMINCÍ

V duchu zbližovania olympijského a paralympijského športu vo svete sa zrodila aj emisia poštovej známky na Slovensku. Ide o historický moment, keď olympijská a paralympijská známka sa síce budú používať samostatne, ale spolu vytvoria jeden celok, čo kopíruje aj stále intenzívnejšiu spoluprácu Slovenského paralympijského výboru (SPV) a Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) pri projektoch účasti slovenských športovcov na vrcholných športových podujatiach, v tomto prípade ZOH a ZPH.

Autormi známok sú akademickí maliari Igor Piačka (SPV) a Marian Komáček (SOŠV). Na známke dominujú športy parahokej a boby, spája ich motív Tigra, v roku ktorého sa podľa čínskeho kalendára hry konajú. V oboch športoch bude mať Slovensko zastúpenie aj v Pekingu, kde parahokejistov čaká historická premiéra. Spájanie známok zároveň symbolizuje celkové spájanie sa športu zdravých aj zdravotne znevýhodnených vo svete – napríklad v USA funguje spoločná inštitúcia Olympijský a Paralympijský výbor (The United States Olympic & Paralympic Committee – USOPC), hry v Paríži 2024 sa už dokonca budú konať pod jedným logom…

Misia Peking 2022 – Dokumentárny film

Oblečenie inšpirované prírodou

Na spoločnom podujatí olympionikov a paralympionikov bola odprezentovaná aj oficiálna kolekcia oblečenia oboch výprav od značky 4F. Výrobca kolekcie PEKING 2022 SLOVENSKO o nej píše: „Naše viac než 20-ročné skúsenosti v oblasti obliekania najlepších svetových športovcov nás viedli k vytvoreniu tejto kolekcie. Vďaka prieskumu a tvorivosti nášho dizajnérskeho tímu mohla vzniknúť Fúzia technológie a prírody. Udržateľné priedušné materiály, ako aj ergonomické strihy, umožňujú pri športovom výkone ten najdokonalejší pohyb. Kolekcia zahŕňa oblečenie pre tréningy, súťaže, ako aj spoločenské pre slávnostné ceremoniály.

Hlavnou inšpiráciou pre hry v Pekingu 2022 bola pre nás expedícia Arktický ľadovec, vízie z Himalájskych trekingových výprav, extrémne poveternostné podmienky, ako aj futuristické videnie sveta. Z toho vyplýva aj paleta farieb zvolených pre Peking 2022 – založená na prírodných odtieňoch skál a piesku (béžová), priezračných horských jazerách (indigová) a čistom neznečistenom vzduchu (modrá). Okrem čistých a strohých foriem, podčiarknutých matnou úpravou a voľbou viacerých textilných materiálov sme sa zamerali na inteligentné vrstvenie viacerých kúskov oblečenia. Zamerali sme sa na vysokú priedušnosť, vyrovnanú telesnú teplotu a ochranné vonkajšie oblečenie, ktoré jednoducho odolajú vetru, dažďu či snehu“.

Na evente bola predstavená aj olympijská kolekcia slovenských euromincí s príležitostným žetónom. Mince budú vyhotovené k XXIV. ZOH v Pekingu nasledovne: lesklé, špeciálne neobiehajúce (6.000 ks), proof-like – balené v plexi kazete (1.200 ks) a proof-like – balené v drevenej kazete (700 ks).

Galéria

Sledujte nás na YouTube, www.spv.tv a Facebook SPV

Ďakujeme partnerom

Hlavní partneri

Projekty podporili

Oficiálni partneri

Komunikačný partner

Automobilový partner

Hlavný mediálny partner

Mediálni partneri

Dodávatelia