Zobraziť štandardnú verziu stránky

Žilinská župná paralympiáda

Pozývame Vás na ďalší ročník Zimnej župnej paralympiády 2024, ktorá sa uskutoční v Dolnom Kubíne.

22. 2. 2024 od 09:00 – 11:00 a 15:00 17:00 hod. na Zimnom štadióne v Dolnom Kubíne – Parahokej

23. 2. 2024 od 10:00 – 13:00 hod – Lyžiarske stredisko Kubinská Hoľa – Monoski, parasnowboard

Na malých aj veľkých čakajú športové súťaže pre zdravotne znevýhodnených. Ambasádorkou projektu je Henrieta Farkašová. Stretneme sa na svahu 🙂 Vstup je zdarma.

Cieľom projektu, ktorý pripravil Slovenský paralympijský výbor v spolupráci s ôsmimi župami, bolo priniesť paralympijský šport do všetkých regiónov Slovenska, zapojiť do neho zdravotne znevýhodnené deti a mládež a šíriť prostredníctvom športu paralympijské myšlienky.


Marián Ligda

Kapitán Marián Ligda v rozhovore o tom, aké športy si môžu vyskúšať účastníci župných paralympiád a čo všetko ich čakalo v Dolnom Kubíne.

Ján Riapoš

O čom je projekt župná paralympiáda? Opýtali sme sa predsedu SPV Jána Riapoša v Dolnom Kubíne, kde počas uplynulého víkendu štartoval prvý ročník tohto podujatia.


Michaela Balcová

Koľko nádejných boccistov našla Michaela Balcová na župných paralympiádach, ktoré sa konajú dnes v Dolnom Kubíne? Viac sa dozviete v rozhovore.

Dušan Tittel

Ako vníma prínos športu zdravotne znevýhodnených do jednotlivých žúp bývalý slovenský futbalista Dušan Tittel? Opýtali sme sa ho na názor počas župnej paralympiády v Dolnom Kubíne.


Športovalo sa na ZŠ Martina Kukučína a na dolnokubínskom zimnom štadióne. Najlepší zo súťažných turnajov postupujú do celoštátneho finále, kde sa stretnú s víťazmi ďalších župných paralympiád. Cieľom nového projektu, ktorý pripravil Slovenský paralympijský výbor (SPV) v spolupráci s ôsmimi župami, je priniesť paralympijský šport do všetkých regiónov Slovenska, zapojiť do neho zdravotne znevýhodnené deti a mládež a šíriť prostredníctvom športu paralympijské myšlienky.

Slávnostné otvorenie prebehlo ráno na ZŠ Martina Kukučína aj so sľubom, paralympijským ohňom, kultúrnym programom a príhovormi hostí. Na následných športových aktivitách sa zúčastnili aj absolventi zimného kempu „Hľadáme talenty 2023“, ktorý sa počas tohto týždňa koná práve v Dolnom Kubíne a na Kubínskej holi.

Okrem športového programu bola účastníkom k dispozícii aj Edukačná zóna projektu SME SI ROVNÍ s prednáškami a workshopmi nielen o samotnom projekte, ale aj o paralympijských športoch. Súbežne prebiehalo aj meranie fyzických predispozícií, ktoré slúži na zistenie športu, na ktorý má dieťa najlepšie predpoklady. K dispozícii boli tiež informačné stánky SPV a SME SI ROVNÍ, kde záujemcovia dostali všetky potrebné informácie. Zároveň došlo k podpisu Memoranda o spolupráci medzi SPV a Mestom Dolný Kubín, ktoré svojimi podpismi parafovali štatutári Ján Riapoš a Ján Prílepok.

Ďakujeme partnerom