V Galérii SPP v Bratislave sa dnes konalo podujatie pod názvom „Všetko podstatné k ZPH 2026“. Na pôde generálneho partnera nášho tímu predstavili predseda SPV Ján Riapoš a vedúci výpravy Tomáš Varga Slovenský paralympijský tím, ktorý v najbližších dňoch zamieri do Milána a Cortiny, ako aj jeho ciele.
Ján Riapoš pripomenul, že pred 22 rokmi uvádzali paralympionici vo vedľajšej budove do života prvého maskota svojho tímu pred letnými hrami Atény 2004. „Vďaka podpore SPP sa paralympijský tím rozrástol do veľkej rodiny. Chcel by som aj touto cestou všetkým úprimne poďakovať, lebo vlani sme si pripomenuli 30. výročie nášho založenia. Bol to veľký míľnik, rovnako ako moment, keď SPV vstúpil do radov SOŠV a spolu teraz vytvárame mosty porozumenia a priateľstva. Cieľom mostov je totiž spájať, nie rozdeľovať a paralympionici chcú byť tými, ktorí budú spájať“, zdôraznil. Zároveň pripomenul, že olympijské a paralympijské hry sa už dnes konajú ako jeden projekt, takže talianski organizátori sú práve v jeho polčase. V tejto súvislosti pogratuloval našim olympionikom k zvládnutiu prvého polčasu. „Ak budeme považovať za víťazov iba tých, ktorí nosia medaile, veľa toho nedosiahneme. Pre mňa sú víťazmi všetci, ktorí sa kvalifikovali na olympijské hry“, zdôraznil.

Za hostiteľa privítal všetkých na pôde SPP člen jeho predstavenstva Juraj Ondris, ktorý okrem iného uviedol: „Slovenský plynárenský priemysel podporuje šport dlhodobo, či už priamo alebo prostredníctvo svojej nadácie. Ale kľúčovým je pre nás už 22 rokov trvajúce partnerstvo so Slovenským paralympijským výborom, ktoré má okrem športového aj silný spoločenský rozmer“.
Na podujatí sa zúčastnilo viacero významných hostí, vrátane predsedu NR SR Richarda Rašiho, ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša a ministra cestovného ruchu a športu Rudolfa Huliaka. Popriali našim športovcom veľa úspechov v dejisku a zdôraznili, že pre nich sú hrdinami už všetci, ktorí sa na tieto hry kvalifikovali, lebo prekonali samých seba.
Prítomní mali možnosť pozrieť si videoklip Nezlomní, ktorý vyprevadí náš tím do Talianska, predstavenie poštovej známky ZPH 2026 ako aj uvedenie do života maskota SPT, ktorý dostal meno Nezlomný Toli. SPV odmenilo prvé tri miesta detskej výtvarnej súťaže, z ktorej vzišiel víťazný námet, vrátane jeho autorky 13 – ročnej Niny Katrušinovej z Chtelnice. Na jeho uvedení do života sa podieľal aj minister Tomáš, ktorý predtým prezradil radostnú novinu: „Otvoríme nové športové stredisko pre paralympionikov. Podrobnosti si necháme na budúci týždeň. Môžem iba prezradiť, že je to po vzore Českej republiky, kde už funguje. Chceme prispieť k tomu, aby naši paralympionici mali zabezpečené profesionálne podmienky na svoju prípravu“.
Vedúci výpravy Tomáš Varga upresnil, že na sever Talianska sa vyberie historicky najpočetnejšia výprava, ktorá bude mať 58 členov, z toho 30 športovcov. Zároveň po prvýkrát v histórii obsadí Slovensko všetky športové disciplíny na ZPH. „Je to výsledok dobrej práce SPV, ako aj národných športových federácií, s ktorými spolupracujeme. Verím, že táto práca sa prenesie aj do toho, že Slovensko potvrdí na ZPH svoje postavenie vo svete paralympijského športu. Ja osobne by som bol rád, keby sme mali možnosť aj vypočuť si slovenskú hymnu, lebo to je moment, ktorý vždy najviac rezonuje“.