Ministerstvo prisľúbilo, že sa ich situáciou bude zaoberať
Šesť medailí (tri zlaté, tri bronzové) vybojovali na paralympijských hrách v Pekingu 2022 slovenskí paralyžiari. Napriek tomu však po návrate z Číny musia znovu čeliť starostiam, ako vystačiť s pridelenými financiami. Podľa trénera našich paralyžiarov Martina Makovníka ich budú mať menej než po iné roky. „Na Top tím to vychádza menej zhruba o štyridsať percent. Farkašová z neho vypadla úplne, čo znamená nula eur na jej prípravu pre rok 2022,“ prezradil nám.
Jedenásťnásobná paralympijská šampiónka Henrieta Farkašová nad aktuálnou situáciou, prirodzene, nejasala. „Nula eur na prípravu? To som, odkedy som začala mať na svahu úspechy, ešte nezažila. Myslím si, že paralympijský šport má rovnako dôležité miesto v našej spoločnosti ako ten olympijský,“ vyhlásila začiatkom apríla po prijatí u prezidentky SR Zuzany Čaputovej naša úspešná reprezentantka. Komisia, ktorá rozhoduje o dofinancovaní Top Tímu však prisľúbila, že sa Farkašovej dofinancovaním bude zaoberať z iných zdrojov ministerstva.
Sklamaní boli spočiatku aj navádzači našich zrakovo znevýhodnených paralyžiarov. Kým v minulosti dostali 75-percent z odmeny našich medailistov zo zimných paralympiád, teraz im reálne hrozí, že nedostanú nič. „Stalo by sa tak vôbec po prvý raz. No ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu už situáciu rieši. Na utorňajšom rokovaní s ministrom a generálnym riaditeľom sekcie športu sme dostali prísľub, že sa s tým pokúsia niečo urobiť,“ informoval nás výkonný riaditeľ SPV Maroš Čambal.
Uvažujú o konci
Aj zástupcovia paralyžiarskeho športu dúfajú, že so štátom nájdu spoločnú reč. No vzniknuté problémy ich nijako netešia. „Namiesto toho, aby sme sa v tomto smere posúvali vpredu, tak paralyžiarom berieme peniaze. Niektorí už dokonca uvažovali, že s pretekaním skončia. Mali sme o tom v tíme otvorenú diskusiu,“ priznal Makovník.
Dodal, že vlaňajšiu prípravu na paralympiádu musel paralyžiarom dofinancovať Slovenský paralympijský výbor. „Pridal nám zhruba 100-tisíc. Z toho sme vykryli náklady na realizačný tím, materiálne zabezpečenie a celú sezónu. Ak nám teraz dá štát na prípravu ešte menej peňazí, musel by nám SPV doplatiť ešte viac. Aby sme si minimálne udržali výkonnosť z minulého roka.“
Neteší ho ani situácia s navádzačmi. „Všetko sú to dobrovoľníci, ktorí chodia do práce. Preplácame im len cestovné,“ dodal Makovník.
Posledné medaily?
Bez dostatku financií na tréning v zimných strediskách s dobrými podmienkami sa naši zdravotne znevýhodnení športovci budú len ťažko posúvať nahor. „Ak to všetko pôjde aj naďalej týmto trendom, tak sme z Pekingu doniesli posledné paralympijské medaily. Kam sa dostaneme, ak budeme počet tréningov a sústredení len znižovať?,“ pýta sa Makovník.
Napriek všetkým starostiam sú však naši elitní paralyžiari schopní podávať extrémne dobré výkony. Na posledných paralympiádach sa na medailové stupne predrala nielen Henrieta Farkašová, ale aj Miroslav Haraus, Jakub Krako, Petra Smaržová či čerstvo aj talentovaná Alexandra Rexová. „Je to aj zásluha toho, že väčšina z nich je dlho spolu. Tvoria dobrý kolektív, ťahajú sa navzájom. Náš lyžiarsky model prípravy je dobrý, pokiaľ ide o odbornosť či výkonnosť, tak až tak veľmi nezaostávame. V mnohých veciach sa držíme nad ostatnými, máme prepracovanú metodiku. Stále makáme, koľko sa dá. Problémom však začína byť práve ten rozpočet. Kým ostatným z roka na rok rastú, ten náš klesá. Sme zvyknutí pracovať v amatérskych podmienkach, ale donekonečna sa všetko takto ťahať nedá,“ zakončil Makovník.
Najbližším vrcholným podujatím pre Farkašovú a spol. budú na začiatku budúceho roku majstrovstvá sveta vo Švédsku. Ak sa na nich chceme držať naďalej v popredí, musíme zabrať už v príprave. Ukrajovanie financií je cesta opačným smerom.