Pri poranení chrbtice nemusí zranený človek pociťovať žiadne príznaky alebo iba slabú bolesť v mieste, kde k zraneniu prišlo. Podľa typu úrazu, hlavne pri pádoch zo stromov, schodov, rebríkov, pri hlavičkách do vody alebo pri nehodách na motorke, je určite bezpečnejšie predpokladať, že k poraneniu chrbtice došlo a podľa toho s človekom manipulovať.
Ak sa bezprostredne po úraze objaví pocit slabosti alebo mravenčenia v nohách, alebo aj rukách, je potrebné okamžite volať rýchlu zdravotnícku pomoc a s pacientom radšej nehýbať, resp. nesnažiť sa ho vyprostiť z vozidla, trosiek a pod.
Ako overiť, či je chrbtica zranená
Pri podozrení, že nastalo poškodenie chrbtice, stavcov či miechy, overte citlivosť a silu končatín zraneného. Požiadajte ho, aby vám stisol ruku alebo zatlačil nohami proti vašej ruke. Ak to dokáže, miecha by nemala byť poškodená. Pri poranení chrbtice môže zranený cítiť tŕpnutie alebo pálenie v končatinách alebo nedokáže hýbať rukami či nohami.
Až 80 % zranení chrbtice je v oblasti krčnej, 15 % v oblasti driekovej a 5 % v oblasti hrudnej.
PREVENCIA MÁ CENU ZLATA!
Môže byť väčšia sloboda než sa bezstarostne rozbehnúť a ovlažiť parádnym skokom do vody? Môže. Zostať zdravý. Neskáčte v letných mesiacoch bezhlavo do vody a poriadne zvážte každý váš krok. Predchádzať úrazom je na nezaplatenie.
Ako poskytnúť prvú pomoc
Základná zásada znie, že pri podozrení na zlomeninu chrbtice je lepšie s človekom nemanipulovať a počkať na príchod záchranárov. S postihnutým netreba hýbať, dvíhať ho či prenášať, ale udržiavať ho v polohe, v akej sme ho našli, ak neregistrujeme bezprostredné nebezpečenstvo alebo netreba začať s oživovaním. Ak však hrozí zástava dýchania, utopenie v prípade úrazov po skoku do vody, alebo je viditeľné veľké krvácanie, prvú pomoc by mal vedieť poskytnúť aj laik.
Ovplyvniť to môžu aj okolnosti. Pri dopravnej nehode, kde hrozí požiar, je potrebné zraneného čo najskôr premiestniť do bezpečia. Rovnako pri úraze skokom vody sa môže človek začať topiť, a tak je nevyhnutné vytiahnuť ho z vody na breh.
Ak je už miecha alebo chrbtica poškodená, nemali by vzniknúť ďalšie zranenia aktivitami záchrancov. Dýchanie z pľúc do pľúc a manipulácia so zraneným by mala byť, samozrejme, šetrná a podľa zásad kurzov prvej pomoci
Prvá pomoc, ak je postihnutý pri vedomí
- Udržujeme ho v polohe, v akej sme ho našli.
- Vysvetlíme mu, že nesmie otáčať hlavou, vstávať a obracať sa.
- Prikryjeme ho a upokojujeme.
- Stabilizujeme hlavu a krk postihnutého v neutrálnej polohe. Kľakneme si za jeho hlavu tak, aby sme rukami mohli uchopiť jeho hlavu v oblasti uší, pričom hlave, krk a chrbtica sú v jednej osi. V prípade potreby hlavu obložíme pevnejšími predmetmi, napríklad batožinou, taškami, v krajnom prípade kameňmi, doplníme zvinutými uterákmi alebo dekami.
- Aj pri premiestňovaní na krátke vzdialenosti (napríklad na nosidlá) je lepšie, ak pomáhajú traja ľudia. Vtedy je možné udržiavať hlavu, krk, trup a nohy v pomyselnej priamke. Pri podozrení na poranenie krčnej chrbtice je potrebné aj pri transporte hlavu postihnutého fixovať k nosidlám napríklad lepiacou alebo izolačnou páskou.
Prvá pomoc, ak je postihnutý v bezvedomí
- Takisto ho udržiavame v polohe, v akej sme ho našli.
- Zastabilizujeme jeho hlavu a krk v neutrálnej polohe, v prípade potreby obložíme hlavu dekami, zvinutými uterákmi, ale aj ťažšími predmetmi, napríklad batožinou či taškami, do ktorých môžeme dať zeminu alebo jemný štrk. Prikryjeme ho.
- Zabezpečíme priechodnosť dýchacích ciest predsunutím sánky a umelým dýchaním z úst do úst. Pri záklone hlavy nenastane taký pohyb stavcov, ktorý by miechu poškodil. Väčšie riziko poškodenia hrozí, ak by sa hlava otočila do strany.
- V prípade zástavy srdca začneme s oživovaním.
- Ak sme sami a musíme zraneného na nevyhnutný čas opustiť, aby sme napríklad privolali rýchlu zdravotnícku pomoc, uložíme ho do stabilizovanej polohy na boku.
- Linka rýchlej zdravotnej pomoci má číslo 155.