„Ak chcete, zoberiem vás na trať. Musíte mať prilbu, ostré hrany na lyžiach a batoh odvahy,“ privítala nás Jana Palovičová v cieli technických lyžiarskych disciplín. Nemali sme jedno ani druhé. Popravde ani tú odvahu. S humorom jej vlastným priznala, že aj jej niektoré strminy dvíhali adrenalín.
Na ZPH 2022 ju nominovala Medzinárodná lyžiarska federácia do pozície technickej delegátky pretekov. S Janou Palovičovou sme sa spoznali cez mobil. Formality išli hneď bokom. Rýchlo nás zaujala okrem iného hláškou: „Mám dobrú akreditáciu. Technický delegát môže ísť na súťažiach všade. Až na to, že tu nemôže ísť nikde.“
Sotva sme sa ponorili do zákulisia realizácie paralympijských súťaží, vyťahovala jednu zaujímavosť za druhou. „Už som bola na ich súťažiach. Poznám problematiku, no hovorím, že sledovať ich výkony a nasadenie je očista hlavy. Pre mňa sú lyžiari na jednej nohe, ale aj sediaci v monoski alebo dokonca pretekári bez zdravých očí – neuveriteľní. Keď vidíte nevidiaceho Mareka Kubačku na strmom svahu – jednoducho úžas.“
Pri zmienke o hraniciach rizika sa zhodneme, že ju často prekračujú. „Bola som na trati pri tréningoch zjazdov aj počas pretekov. Aj zdatný zdravý lyžiar má problém zísť prudký sklon prakticky na ľade. Keď som videla niektoré pády, tuhla mi krv v žilách. V najťažších pasážach nemajú ako stlmiť pád. Buď sa viezli dole v kotrmelcoch desiatky metrov alebo vpálili do záchranných sietí. No najviac ma fascinovalo, keď sa otrepali a pokračovali ďalej. Neuveriteľné.“
Počas paralympijských hier museli v šesťčlennej jury prihliadať na množstvo vecí. Zmeny počasia od mínus 20 do plus 20 stupňov. Na silný vietor. Avšak aj na prozaické záležitosti. „Program musel byť plánovaný tak, aby sme mali pre znevýhodnených športovcov časovú rezervu. Hoci aj na toaletu, ktorá im trvá dlhšie, než zdravým športovcom. Nehovoriac o tom, že ich tu bolo pre hendikepovaných málo.“
V príprave aj počas pretekov musela dohliadať na každý detail. Funkciu technického delegáta si „delila“ s Talianom Simone Carzerim. Najúnavnejšie však zrejme bolo, keď dohliadala na preteky všetkých kategórií priamo na trati. „Ocitla som sa na ľadovej strmej doske. Chcela som si vypnúť lyže, no nedalo sa. Neudržala by som sa. Skúsili mi s lopatami vytvoriť malú plošinku, no ani kúštik z podložky neodštiepili. Napokon mi kovovým kľúčom na tyče bránok vyryli niekoľko centimetrový stupienok, aby som sa udržala na pozícii. Trate boli pripravené naozaj vynikajúco. Vďaka hrúbke a tvrdosti vydržali celé týždne olympijských aj paralympijských hier. Naši chlapci zo skúsenosťami z Jasnej sa spolupodieľali na príprave tratí a odviedli úžasnú robotu. Škoda, že nemohli ostať aj na paralympiádu.“
Čína investovala obrovské sumy do úžasného horského strediska aj do prístupových ciest k nemu. Otázke je, nakoľko ho dokážu využiť po zimných hrách. „Stredisko postavili Číňania naozaj fantastické,“ pritakáva. Keby zlomok z investovaných prostriedkov mala k dispozícii Jasná, bolo by v nej veľkorysejšie zázemie pre preteky SP aj pre turistov. Jana Palovičová bola športovou riaditeľkou pretekov SP v Jasnej 2021. Na sklonku roka sa stala aj viceprezidentkou Zväzu slovenského lyžovania. Lyže sú jej vášňou. Paralympionici sa stali jej miláčikmi. Večer nechýbala ani na slávnostnom ceremoniáli odovzdávania medailí a na sklonku zimných paralympijských hier nešetrila obdivom, srdečnosťou, ani záujmom odfotografovať sa hádam s každým z nich.
Z Pekingu Stano Ščepán