Dnes večer sa paralympijský svet stretne na otváracom ceremoniáli XII. PH 2024. Na rozdiel od minulých rokov nebude na centrálnom štadióne, ale sa uskutoční priamo v srdci metropoly – na Place de la Concorde. Potrvá tri hodiny približne od 20:15 do 23:15 hod.
Ceremoniál je určený hlavne športovcom, ale aj tak je počet miest zredukovaných a Slovensko dostalo podľa slov vedúceho výpravy Tomáša Vargu iba 38 vstupov. „Ale je to v podstate postačujúce, lebo určite sa na ňom večer priamo nezúčastnia tí, ktorých na druhý deň čakajú už prvé súťaže“, vysvetlil. Uvidia ho v priamom prenose aj diváci na STVR Šport s komentárom Stana Ščepána. Ešte pred ním ich čaká prvé štúdio PH 2024.
V Paríži bude naša výprava obhajovať 11 medailí z Tokia. „Je to vysoká méta, ale zasa máme vo výprave veľa športovcov, ktorí môžu reálne zabojovať o pódiové umiestnenia. Takže očakávania máme veľké a určite zabojujeme. Z môjho pohľadu sme dobre pripravení na to, aby sme úspešne odštartovali“, zdôraznil Varga.
Čo sa týka samotnej organizácie, je vraj zatiaľ príjemne prekvapený, lebo Francúzi v prípravnej fáze neboli dvakrát ústretoví, ale po príchode sa veľa veci zmenilo, skutočne sa vraj snažia a zatiaľ nemali žiadne zásadné problémy. „Ubytovanie je síce menšie ako sme očakávali, ale zasa máme na dvoch ľudí jednu kúpeľňu, lebo niektorí majú tento pomer výrazne horší. Podľa viacerých, ktorí tu boli aj cez olympiádu, sa dokonca zlepšila aj strava“, povedal.
Dedina sa po skončení OH zredukovala a hlavne ostrov oproti už nie je využívaný. Prebiehajú tu rôzne úpravy a pridávajú rôzne služby, ktoré tu počas olympiády neboli potrebné. Napríklad servis vozíkov a ďalšieho materiálu pre vozíčkarov od firmy Oto Bock, ktorá je dlhodobým partnerom paralympijského hnutia či Toyota, ktorá zasa poskytuje športovcom a realizačným tímom približovadlá na urýchlenie pohybu.
Vlajkonosičmi slovenskej výpravy budú parastolná tenistka Alena Kánová a paracyklista Patrik Kuril. „Prichádzali návrhy od športov, následne sme ich preberali na štábe a finálnu dvojicu schválil Výkonný výbor SPV. Ide o našich veľmi úspešných športovcov, paralympijských víťazov, takže sú to veľmi výrazné osobnosti, na ktorých budeme stavať aj počas týchto hier“, zdôvodnil výber vedúci výpravy. .
V Paríži bude súťažiť 4.400 športovcov zo 168 národných paralympijských výberov, plus RPT (Utečenecký paralympijský tím) a 98 zástupcov neutrálnych športovcov (90 z Ruska a 8 z Bieloruska). Paríž tak zlomí rekord Tokia 2020, kde športovalo 4.393 paralympioknikov. Rovnako je to aj s podielom žien – športovkýň, ktorých bude 1.983 (v Tokiu 1.846). Premiéru budú mať tri štáty – Kosovo, Eritrea a Kiribati.
Z Paríža ROMAN VÉGH