Olympionici a paralympionici po prijatí u prezidenta hovoria o spoločnom posolstve.
Naši olympijskí a paralympijskí reprezentanti absolvovali v piatok 20. septembra prijatie u prezidenta SR Petra Pellegriniho priamo v Prezidentskom paláci, aby sa im osobne aj oficiálne zo svojej pozície poďakoval za reprezentáciu Slovenska.
“Som veľmi rád, že ste prijali moje pozvanie a môžem vás privítať na pôde Prezidentského paláca. Všetkým športovcom, ktorí na OH súťažili v slovenských dresoch, gratulujem k úspechom a skvelým športovým výkonom. Chcem sa úprimne poďakovať za to, ako ste dôstojne a s hrdosťou reprezentovali SR v Paríži. Bolo mi veľkou cťou, že som mohol byť na olympijských aj paralympijských hrách a osobnou prítomnosťou podporiť niektorých z vás počas zápolenia a nikdy na to nezabudnem,” povedal P. Pellegrini.
Medzi zúčastnenými veľmi zarezonoval najmä príhovor predsedu Slovenského paralympijského výboru (SPV) Jána Riapoša, ktorý vyzdvihol spoločnú športovú cestu olympionikov a paralympionikov ako jedného celku. „V Paríži 2024 získalo Slovensko šesť medailí. Nie päť a jednu, ale šesť medailí. Zastupujeme jednu krajinu a súťažíme pod jednou vlajkou,“ vyhlásil už päťnásobný zlatý medailista z paralympijských hier.
Za olympionikov predniesla ďakovnú reč strelkyňa Zuzana Rehák-Štefečeková, ktorej tento raz olympijská medaila ušla, no teší sa z úspechov svojich priateľov. „Som rada, že práve strelci Radko Malenovský a Veronika Vadovičová získali spolu až tri medaily. Veľmi sa mi páči tá myšlienka, že sme z Paríža nepriniesli jednu a päť medailí, ale priniesli sme šesť medailí. Všetci sme totiž športovci a je skvelé, že sme tu mohli byť spolu. Pevne verím, že o štyri roky tu budeme stáť viacerí na sľube aj na poďakovaní s medailami,“ uviedla zlatá medailistka v trape z Tokia 2021.
Jediným slovenským olympijským medailistom v Paríži bol vodný slalomár Matej Beňuš. Paralympionici získali päť cenných kovov. Dva, zlato a striebro v streľbe získala Veronika Vadovičová. Striebro získal aj strelec Radko Malenovský. Jednu zlatú pridal tiež cyklista Jozef Metelka aj dvojica Ján Riapoš a Peter Lovaš vo štvorhre v stolnom tenise.
Práve Peter Lovaš zažil v Paríži svoju paralympijskú premiéru a prvýkrát tento rok zažíva aj takéto oficiality, ako je olympijský sľub, prijatie u prezident a podobne. „Asi aj vďaka tomu všetkému si začínam viac uvedomovať váhu tej zlatej medaily, ktorú sme s Jánom Riapošom získali. No a teraz som tiež viac motivovaný k tomu, aby som možno na ďalšej paralympiáde vybojoval nejaký cenný kov aj medzi jednotlivcami,“ priznal.
V Prezidentskom paláci v piatok nechýbal ani prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel. Aj on pozorne počúval príhovory a slová Jána Riapoša v ňom taktiež zanechali silný dojem: „Ďakujem pánovi Riapošovi za to, ako dáva symbolicky i jasne najavo, že ľudí majú spájať spoločné hodnoty a záujmy, no a práve šport je skvelou príležitosťou na to, aby sme toto posolstvo šírili. Jeho odkaz veľmi dobre zarezonoval najmä v prítomnosti pána prezidenta Petra Pellegriniho a ďalších ústavných činiteľov, ktorí boli dnes prítomní. Chceme v tomto spájaní u nás pokračovať a chceme to čo najlepším spôsobom komunikovať aj naším zákonodarcom a občanom.“
Na prijatí v Prezidentskom paláci boli prítomní aj členovia vlády: minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi. „Svojím úsilím a odhodlaním ukazujete, že Slovensko má na to byť viditeľné a úspešné vo svete športu. Ste vzormi pre mladých ľudí, ktorých motivujete k tomu, aby sa nikdy nevzdávali svojich snov. Je na nás, aby sme dokázali na Slovensku vytvoriť také podmienky a zdravú konkurenciu, aby sa výkony našich športovcov posúvali vyššie. Veľmi si prajem, aby sme o štyri roky takto privítali aj nejaký slovenský športový kolektív,“ prisľúbil Keketi všetkým prítomným.
Foto: ROMAN BENICKÝ