Tie sa uskutočnia na budúci rok 6. – 15. marca, presne 20 rokov po usporiadaní ZPH v regióne Piemontu, ktorých centrom bol v roku 2006 Turín. V šiestich športoch sa bude bojovať o 79 medailových sád. Miláno bude hostiť parahokej, zimné stredisko Cortina d’Ampezzo paraalpské lyžovanie, parasnoubord a curling na vozíku, severské disciplíny v behu a biatlone budú mať centrum v Tesero. Organizátori sa pripravujú na účasť približne 600 športovcov.
Jedinou novou medailovou disciplínou budú zmiešané páry v curlingu na vozíku. Celkovo je na hrách 665 miest pre športovcov (323 pre mužov, 176 pre ženy a 166 bez pohlavia), čo je o 20 percent viac ako 558 konečných prihlášok pre Peking 2022.
Ceny vstupeniek budú začínať na 10 eurách pre deti do 14 rokov a viac ako 200 000 vstupeniek (približne 89 percent z tých, ktoré sú v predaji) bude k dispozícii za menej ako 35 eur.
Maskotmi ZOH a ZPH sú dve lasice – paralympijský Milo a olympijská Tina, ktoré sa pripravujú na privítanie športovcov a fanúšikov z celého sveta. Milo má hnedú srsť a rád sa hrá na snehu. Žije v horách a vo voľnom čase vymýšľa vlastné hudobné nástroje. Narodil sa bez labky a naučil sa chodiť s pomocou chvosta. Dvojicu maskotov bude sprevádzať šesť malých snežienok. Malé kvety Flo sú najlepšími priateľmi maskotov a pomôžu im vytvoriť viac vzrušenia pred hrami.
“Čo sa týka dejísk, sme v krajine snov. Určite to budú doteraz najkrajšie paralympijské hry,” povedal pri príležitosti „rok do začiatku“ prezident Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Andrew PARSONS a pokračoval: „Paralympijské hry sú najtransformačnejšou športovou udalosťou na svete. Nech sa podujatie koná kdekoľvek, spúšťa obrovské zmeny, ktoré ovplyvňujú infraštruktúru, politiku a čo je najdôležitejšie, životy. To, čo sa deje v celom Taliansku, je monumentálne. S toľkými investíciami do infraštruktúry, z ktorej budú mať prospech úplne všetci pre budúce generácie. Nemôžem dostatočne poďakovať zúčastneným mestám, regiónom a provinciám za ich odhodlanie využiť hry ako príležitosť na zlepšenie prístupnosti a inklúzie. Od nových prístupových miest k vlakom, cez úplne bezbariérové stanice, až po cestovný ruch prístupný pre všetkých a iniciatívy na podporu rozvoja športu. Proste ZPH zapôsobili ako katalyzátor všetkých týchto dôležitých projektov. A akonáhle sa budúci rok začnú, a verejnosť bude vidieť výkony para športovcov, som presvedčený, že hry opäť zmenia postoje k zdravotnému znevýhodneniu a podporia inklúziu“.
Predseda SPV Ján RIAPOŠ: „Čaká nás posledných jedenásť mesiacov na záverečnú finalizáciu projektu ZPH 2026. Nie je to ročná záležitosť, ale vždy roky práce na príprave. Po Pekingu 2022 došlo k zmene u paraalpských lyžiarov, ktorí sa dostali pod Slovenskú lyžiarsku asociáciu, kde sa im snažia vytvoriť čo najlepšie podmienky na prípravu. Parahokej a curling na vozíku stále patria pod riadenie SPV, resp. SZTPŠ a rovnako ma teší, že máme adeptov na účasť aj v paraseverskom lyžovaní a parasnouborde. Bola by to veľká méta, keby sa nám opäť podarilo obsadiť aj tieto športy. Samozrejme, na to treba vytvárať podmienky, čo ovplyvňuje aj politická situácia a zmeny v rezortnom Ministerstve pre cestovný ruch a šport. A stále nemáme uzatvorenú zmluvu o účasti Slovenska na týchto hrách. Ale pevne verím, že sa situácia upokojí a budeme sa môcť zorientovať hlavne v rozpočte na rok 2025. Curleri v týchto dňoch štartujú na MS v Škótsku, kde sa rozhoduje o ich štvrtej účasti v rade na ZPH. Parahokejistov čakajú v máji MS A kategórie v Buffale, kde to bude veľmi náročné. Paraalpskí lyžiari už majú MS za sebou. V Maribore sa podarilo Alexandre Rexovej vybojovať bronzovú medailu. Pevne verím, že ten tím sa rozšíri ešte aj o spomínané parabežecké lyžovanie a parasnoubord, Obsadiť päť zimných športov by bola výborná správa pre Slovensko. My dlhodobo upozorňujeme rezorty, predtým školstva a teraz cestovného ruchu a športu, že paralympizmus je profesionálny šport zdravotne znevýhodnených, kde sa nám nedarí zlepšovať podmienky , aby sme boli konkurencieschopní. A vidíme to ako v letných, tak aj v zimných športoch. Ak sa tie podmienky nezačnú zlepšovať, mám obavy o medailové pozície už na týchto ZPH. To isté nás čaká v Los Angeles 2028. Je preto nevyhnutné, aby sa ministerstvo začalo intenzívnejšie zaoberať reformou športu zdravotne znevýhodnených a prinieslo impulz, ktorý by namotivoval novú generáciu športovcov s adekvátnymi podmienkami, ak chceme mať aj naďalej medailové ambície. V súčasnosti stále platí, že máme len dvoch profesionálnych športovcov, v zimných dokonca žiadneho. Aj keď sa snažíme všetkými silami, nedarí sa nám zatiaľ roky dostať do športových stredísk viac para športovcov. Možno v 30 tom roku existencie SPV by sa patrilo, aby sa kompetentní zaoberali otázkou ako to zlepšiť, pretože ak sme si zvykli, že paralympionici nosili z najvýznamnejších podujatí medaily, tak teraz nás čaká pokles už najbližšie v Taliansku.“
Vedúci Štábu ZPH 2026 Tomáš VARGA: „Aktuálne prebieha veľa procesov, spojených s účasťou slovenských športovcov na ZPH 2026. Už o necelý týždeň a pol sa chystáme na chef de mision seminár (vedúcich výprav), ktorý bude prebiehať v Miláne aj v Cortine. Tam sa dozvieme gros najpodstatnejších informácií, spojených s našou účasťou. Zároveň stále prebieha kvalifikačný proces a viaceré tímy absolvujú MS či ďalšie kvalifikačné podujatia, počas ktorého sa veľa vecí mení, takže máme také rušné obdobie. Čo sa týka paralympijských dedín, v tomto prípade hovoríme až o troch. V milánskej bude iba parahokej, najväčšia bude v Cortine d´Ampezzo pre paraalpské lyžovanie, curling a parasnoubord a parseverské lyžovanie v tretej dedine v Tesero. Predbežne sa nás týkajú všetky tri, takže určite to bude logisticky náročné, pretože organizátori už teraz deklarujú, že transfery medzi dedinami budú veľmi zdĺhavé, s čím sa my musíme vysporiadať. Asi budeme mať tri tímy, ktoré budú zabezpečovať všetky procesy. Z tohto pohľadu to bude pre nás určite výzva, ale verím, že všetky športové tímy nám dokážu pomôcť a podarí sa nám všetko úspešne zabezpečiť v adekvátnej miere.“
Kapitán parahokejového tímu Martin JOPPA: „Tento míľnik nás hlavne upozorňuje ako rýchle letí čas. Len akoby nedávno sme sa vrátili zo ZPH 2022 a už sa bojuje o zimné hry v Miláne. Najprv nás čakajú v máji MS A kategórie v Buffale, kde bude prvá možnosť vybojovať si priame miestenky a potom prípadná dodatočná kvalifikácia. Celoročná príprava bola namierená priamo k týmto MS, takže ja verím, že sme pripravení naozaj dobre a že to ukážeme aj na ľade v Buffale. Teraz, keď už príprava finišuje, je to najintenzívnejšie. Minimálne trikrát týždenne sme na ľade celý tím. Máme tiež možnosti individuálne si zatrénovať na ľade. Okrem toho sa venujeme aj suchej príprave a regenerácii. Zimná paralympiáda je najväčšie podujatie, na ktorom môže štartovať športovec so zdravotným znevýhodnením. A pre mňa aj veľká česť a splnenie sna. Zároveň je to veľké zadosťučinenie za tvrdú prácu nielen za štvorročné paralympijské obdobie, ale vôbec od prvého kontaktu s daným športom. V Pekingu sme absolvovali ZPH v prísnom covidovom režime, ani výsledky nezodpovedali našim predsavzatiam. Takže dúfam, že nováčikovskú daň sme si vybrali už tam a že keď sa prebojujeme na ďalšie ZPH, už to bude vo všetkých smeroch len lepšie“.