Už druhý rok za sebou má 7. september v medzinárodných kalendároch označenie Svetový deň fair play. Cieľom tejto iniciatívy je uznať, že fair play môže byť podporované veľkými národnými iniciatívami, ale aj malými jednoduchými gestami.

Aktivity pripomínajúce Svetový deň fair play iniciovala belgická organizácia Panathlon Wallonie-Bruxelles a koordinujú sa v rámci spoločného celosvetového partnerstva medzi svetovou a európskou organizáciou fair play (Európske hnutie fair play, Medzinárodný fair play výbor) a organizáciou Panathlon International.
Dátum 7. september nebol zvolený pre Medzinárodný deň fair play náhodou. Pripomína sa ním 7. september 1963, keď Jean Borotra, jeden z legendárnych francúzskych tenistov z kvarteta „štyroch mušketierov“, sa stretol v Paríži s ďalšími výraznými postavami športového života, aby pokračovali v zakladaní Medzinárodného výboru pre organizáciu udeľovania ocenenia fair play Pierra de Coubertina. Cieľom výboru bolo šíriť zásady fair play v športe i v živote a poskytnúť pozitívne ideály proti negatívnym javom.
Klub fair play Slovenského olympijského a športového výboru (KFP SOŠV) každoročne udeľuje ceny fair v športe s cieľom chrániť a presadzovať idey čestnosti, upriamiť pozornosť spoločnosti na činy fair play a propagovať pozitívne ideály proti negatívnym javom v športe, ako i v každodennom živote. V záujme šírenia myšlienok fair play ako i prevencie nežiadúceho správania Klub fair play SOŠV vyzýva športové subjekty aj jednotlivcov na zasielanie návrhov na udelenie ocenení KFP SOŠV za rok 2021. Návrhy je potrebné posielať formou vyplnenia elektronického dotazníka, ktorý nájdete na webovej stránke SOŠV https://www.olympic.sk/form/fairplay.
Každý je pozvaný prezentovať iniciatívy a projekty, ktorých cieľom je chrániť a presadzovať idey čestnosti nielen v športe, ale aj v každodennom živote, rešpektovať písané a nepísané pravidlá, presadzovať úctu k súperovi a odmietať násilie a doping.
Svetový deň fair play chce prispieť aj k plneniu programu OSN pre medzinárodné spoločenstvo v oblasti udržateľného rozvoja, najmä k cieľu 4 (Kvalitné vzdelávanie) a k cieľu 17 (Partnerstvá). V súlade s odporúčaniami Medzinárodného olympijského výboru tento deň podporuje aj úlohy a ciele Medzinárodného dohovoru proti dopingu v športe a Európskej charty športu Rady Európy.(SOŠV, vg)