Zjazdárska trať vzbudzuje rešpekt
Prvý pocit vyznel sľubne. Aj keď sa prvý meraný tréning zjazdu všetkým štyrom slovenským paraalpským lyžiarom nevydaril rovnako, v cieli bolo cítiť úľavu, že „zoznámenie“ sa so zjazdovkou bolo priamočiare.

„Je pre nás zrakáčov priúzka. Musím dávať pozor, aby som nestratil ani na moment navádzača z dohľadu. Ale páči sa mi,“ hodnotil prvé dojmy Miroslav Haraus. „Sú tam tri zložitejšie miesta, na ktorých sa dá získať aj stratiť. Ja som na nich „zastal“, stratil rýchlosť,“ prezradil svoje pocity Jakub Krako. Obaja naši reprezentanti majú pri piatom štarte na ZPH dostatok skúseností aj výkonnosť, aby sa dokázali presadiť. Jakub Krako má vo svojej zbierke už desať a Miro Haraus už päť paralympijských medailí.
Obaja majú v pláne štart vo všetkých piatich zjazdárskych disciplínach. „Najlepšie sa cítim v slalome, no pre nás slabozrakých je aj najrizikovejšou súťažou,“ skonštatoval Miro Haraus so súhlasným prikývnutím jeho navádzača Maroša Hudíka. „Nemám rád obrovský slalom. Zjazd, ak udržím navádzačovu optimálnu stopu, by mohol potešiť.“ Na ZPH v Soči 2014 v ňom skončil druhý, no najúspešnejší bol na predchádzajúcich troch paralympiádach v superkombinácii a v Super G. Zmienku o jeho občasných nešťastných pádoch v rýchlostných disciplínach sme hneď po vyslovení rýchlo zavŕtali do snehu.

„Je iný, ako sme zvyknutí. Mení sa aj podľa počasia. Keď primrzne, treba ho v hranách pretlačiť. Podložka je však dobrá,“ prezradil Jakub Krako. Už päťkrát získal zlatú paralympijskú medailu. Nikdy však v zjazde, v ktorom skončil najlepšie v Pjongčangu 2018 – tretí. Podobne ako Miro Haraus aj Kubo sa vyhýba prognózam. Počet kvalitných súperov sa totiž za ostatné štyri roky rozšíril. Navyše osud ďalších dvoch oficiálne meraných tréningov je vzhľadom na prognózu veterného počasia v Yangingu nejasný.
„Vietor je naozaj nepríjemný,“ priznala aj Henrieta Farkašová, ktorá prvý meraný tréning aj s náhradným navádzačom Martinom Motykom pomerne jasne vyhrala. Pôvodný Michal Červeň totiž čaká na ortieľ lekárov, či bude môcť s poraneným kolenom štartovať aspoň v Super G. Zjazd už musí podľa pravidiel absolvovať navádzač, ktorý jazdí aj na meraných tréningoch. Takže aj pred slabozrakou Alexandrou Rexovou pôjde „náhradník“ Martin Makovník. „Nemám z toho radosť, pretože chýbam pri tíme,“ reagoval asistent trénera a manažér reprezentácie. S výkonom paralympijského nováčika bol však na prvej jazde na 80 percent spokojný. „Úvod je najťažší. Keď som sa postavila na štart a pozrela sa dolu, zľakla som sa. Do kelu, kde je ten kopec?“ priznala obavu z úvodnej strminy. Napriek nováčikovskej dani aj ľahšej váhe bola však v tréningu tretia najlepšia. „Zjazdy jazdím zriedkavejšie, uvidím, čo prinesie priamo v súťaži.“ V ďalších disciplínach už pôjde za svojou navádzačkou Evou Trajčíkovou, ktorá je po prekonaní ochorenia už na ceste do Pekingu.

Najspokojnejšia a najuvoľnenejšia bola po prvom meranom tréningu naša deväťnásobná paralympijská víťazka Henrieta Farkašová. Napriek „záskoku“ s navádzačom, napriek súťažnej absencii v predchádzajúcej sezóne, napriek piatim operáciám kolien, stále jej lyže letia dole svahom perfektne. Minimálne v zjazde. Stačí si pozrieť výsledky. „Som zvyknutá nastupovať na štart v pozícii obhajkyne víťazstiev. Napriek tomu pociťujem istý tlak, no zjazd mám rada a trať síce vzbudzuje rešpekt, no páči sa mi,“ poznamenala. Či to bude s umelo zasneženou 2267 m dlhou zjazdovkou aj láska na prvý pohľad, na to si počkáme až do ostrého štartu 5. marca.
Výsledky:
Tréning zjazd ženy: 1. Farkašová/Motyka (SR)1:24,75, 2. Zhu Danquing/Yan Hanhan (Čína) 1:26,53, 3. Rexová/Makovník (SR) 1:29,99
Tréning zjazd muži: 1. Deleplace/Giraud-Moine (Fr.) 1:17,19, 2. Marcoux/Rodgers (Kan.) 1:17,49, 3. Aigner/Simpson (Rak.) 1:18.53… 5. Haraus/Hudík (SR) 1:20,87, 7. Krako/Brozman (SR) 1:22,39
Z Pekingu Stano Ščepán
Foto: Roman Benický