Na Globálnom summite o zdravotnom znevýhodnení v Berlíne vystúpil včera aj prezident Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Andrew Parsons s apelom na vlády a verejné inštitúcie na celom svete, aby zvýšili investície do dostupnej infraštruktúry.
Zdôraznil, že práve para šport má obrovský potenciál stať sa katalyzátorom inklúzie pre 1,3 miliardy ľudí so zdravotným znevýhodnením po celom svete. „Naším cieľom je budúcnosť, v ktorej bude mať každá osoba so zdravotným znevýhodnením možnosť zapojiť sa do para športu – či už rekreačne alebo súťažne. Na to však potrebujeme prístupnú infraštruktúru a vybavenie, ktoré šport umožňujú,“ povedal Parsons.
Podľa prezidenta IPC vedie prístup k športu k väčšej inklúzii vo všetkých oblastiach spoločnosti. Šport odbúrava stigmu, znižuje diskrimináciu, posilňuje jednotlivcov, mení postoje verejnosti a podporuje mobilitu. Výsledkom sú inkluzívne komunity, lepšie pracovné príležitosti, pozitívne zdravotné výsledky a silnejšie ekonomiky.
„Popri legislatívnych opatreniach a verejných politikách dokáže šport priniesť skutočné spoločenské zmeny. Para šport môže byť odrazovým mostíkom k transformácii a inkluzívnejšiemu svetu pre všetkých – no bez dostupnej infraštruktúry to nepôjde,“ dodal.
Parsons vo svojom príhovore opísal paralympijské hry ako „najtransformačnejšie športové podujatie sveta“, ktoré v dejinách viedlo k zásadným zmenám v infraštruktúre hostiteľských miest:
Barcelona 1992 znamenala začiatok tejto pozitívnej tradícieTokio 2020 dosiahlo takmer 100 % dostupnosť staníc metra (z 70 % v čase pridelenia hier v roku 2013)Paríž 2024 zaznamenal historicky najväčšiu investíciu do inklúzie – viac ako 1,5 miliardy eur zo strany francúzskej vládyMiláno-Cortina 2026 už dnes investuje milióny eur do zlepšenia prístupnosti dopravnej infraštruktúry, aj do úpravy 2000 rokov starej Arény vo Verone, kde sa uskutoční otvárací ceremoniál
Prezident IPC však zdôraznil, že takéto investície by nemali byť viazané len na organizáciu paralympijských hier: „Veríme, že para šport je vozidlom smerom k inkluzívnejšiemu svetu. Dostupnosť by mala byť súčasťou každého projektu od samého začiatku.“ Pripomenul tiež rezolúciu EÚ z roku 2022, ktorá uznáva význam športovej infraštruktúry pri napĺňaní Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím a Cieľov udržateľného rozvoja OSN. „Para šport skutočne mení svet,“ uzavrel Parsons. Tretí ročník Globálneho summitu o zdravotnom znevýhodnení sa koná v Berlíne 2. – 3. apríla pod záštitou Medzinárodnej aliancie pre zdravotné znevýhodnenie, vlády Nemecka a vlády Jordánska. Prvýkrát sa uskutočnil v roku 2018 a stal sa jedinečnou globálnou platformou pre zlepšovanie života ľudí so zdravotným znevýhodnením, najmä v krajinách globálneho Juhu.
