PARA HOKEJ Jeden z divácky najatraktívnejších paralympijských športov, ktorý je verziou ľadového hokeja pre telesne znevýhodnených športovcov. Po prvýkrát sa predstavil na ZPH 1994 v Lillehammeri a odvtedy sa teší stále rastúcemu záujmu. Zápasy, ktoré rozhodujú o držiteľoch medailí na ZPH, sa hrávajú pred podobnou diváckou kulisou ako súboje o Stanley Cup v zámorí. Je […]
PARA HOKEJ
Jeden z divácky najatraktívnejších paralympijských športov, ktorý je verziou ľadového hokeja pre telesne znevýhodnených športovcov. Po prvýkrát sa predstavil na ZPH 1994 v Lillehammeri a odvtedy sa teší stále rastúcemu záujmu. Zápasy, ktoré rozhodujú o držiteľoch medailí na ZPH, sa hrávajú pred podobnou diváckou kulisou ako súboje o Stanley Cup v zámorí. Je určený pre športovcov s postihnutím dolnej časti tela. Riadi sa upravenými pravidlami Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Hráči sa pohybujú na špeciálne upravených dvojčepeľových sánkach a používajú dve krátke hokejky, ktoré im umožňujú pohyb a streľbu na bránku.
Lídrami svetového para hokeja sú severoamerické krajiny – Kanada a USA, ktoré si pravidelne delia najcennejšie kovy na ZPH i MS. Na posledných zimných hrách sa medzi nich vklinili Rusi, ktorý za pár rokov dali dokopy konkurencieschopný tím a na domácej pôde v Soči obsadili druhé miesto. Do prvej osmičky patria ešte Nóri, Taliani, Kórejci, Česi a Nemci.
SLOVENSKO
Prvé pokusy o naštartovanie para hokeja u nás sa objavili po ZPH 2006 v Turíne. Predseda SPV Ján Riapoš pozval ako hosťa na tieto hry nádejného hokejistu Martina Joppu (v súčasnosti najlepší strelec slovenskej reprezentácie). Chlapec krátko predtým prišiel o obe nohy, keď ho zrazil nezodpovedný vodič. Projekt rozbiehal jeho otec. Záujemcov sa síce našlo dosť, ale kvantita ešte neznamená kvalitu. Snaha sa napokon utopila v neochote väčšiny podstúpiť tvrdú drinu, ktorú tento šport vyžaduje.
Uspel až druhý pokus, na začiatku ktorého stál súčasný kapitán slovenskej reprezentácie Peter Štít. V začiatkoch trénoval sám po večeroch na zimnom štadióne v Dolnom Kubíne. Po tom, ako požiadal o podporu Slovenský paralympijský výbor, sa postupne pridávali ďalší a začal sa formovať tím. Jeho základňou sa stal práve spomínaný Dolný Kubín, kde aj v súčasnosti absolvujú slovenskí para hokejisti hlavnú časť celoročnej prípravy. Trénersky sa ich ujal Miroslav Dráb a postupne vznikol kompletný realizačný tím.
Svoju premiéru absolvovala reprezentácia na Turnaji Helmuta Zilka vo Viedni v septembri 2011. Začala síce vysokými prehrami s Kóreou a Talianskom, ale základy boli položené. V marci 2012 sa v bratislavskom Ružinove prvýkrát predstavilo Slovensko na domácej pôde. V dvojzápase sme deklasovali Rakúšanov 5:0 a 7:2, keď mužstvu pomohol najmä príchod ostrieľaných športovcov Mareka Gergelyho a Mariána Ligdu, ktorí sa dovtedy venovali tenisu na vozíku, resp. lyžovaniu. Spoločenský rámec domácej premiéry podčiarklo úvodné buly druhého zápasu, ktoré prišiel hodiť bývalý kapitán a v súčasnosti generálny manažér hokejovej reprezentácie SR Miroslav Šatan.
V marci 2013 sme zaznamenali prvý štart na MS B skupiny v japonskom Nagane. Ten bol zároveň kvalifikáciou o dve miestenky do Soči. A hoci sme o túto možnosť prišli už po prvých dvoch prehrách (s Nemeckom 0:7, s Estónskom 0:2), v súboji o 5. miesto sme hladko zdolali Poliakov 4:0 a vyhli sa baráži o udržanie.
Štart sme si zopakovali o dva roky neskôr vo švédskom Östersunde a tentokrát mal už bronzovú príchuť! Na top favoritov Kóreu a domáce Švédsko sme síce nestačili, ale víťazstvá nad Veľkou Britániou (6:0), Poľskom (3:1) a Rakúskom (4:0) nám zabezpečili prvé medaily v tomto športe.
V sezóne 2015/16 vstúpila takmer kompletná reprezentácia do ďalšieho rozvojového projektu – pod hlavičkou Bencont Dolný Kubín bola účastníkom kvalitnej Českej sledge hokejovej ligy (ČSHL). Niektoré hráči zostali pôsobiť vo svojich materských kluboch, napriek tomu sme obsadili solídne 5. miesto. Kvalitu zvyšujú aj pravidelné tréningové kempy za účasti renomovaných odborníkov. Jeden z nich viedol na začiatku roku 2016 svetoznámy George Kingston, ktorý vyhral MS 1994 s Kanadou!
Koncom roka 2016 štartovala reprezentácia SR na druhých MS B skupiny v japonskom Tomakomai a obhájila bronzové medaily. V súčasnosti sa pripravuje na jesennú kvalifikáciu o Pjongčang 2018 a pokúsi sa vybojovať premiérovú účasť na ZPH.
Najväčšie úspechy:
MS B skupiny 2015 (Östersund) – 3. miesto
MS B skupiny 2016 (Tomakomai) – 3. miesto
O vývoji a najnovšie aktuality nájdete aj na stránke www.sledgehokej.sk