Paraatletické disciplíny zažili svoju premiéru počas hier vojnových veteránov v britskom Stoke – Mandeville v roku 1952 a do programu paralympijských hier sú zaradené od roku 1960. V paraatletike súťažia ženy i muži vo všetkých skupinách zdravotných znevýhodnení, kam sú zaradení na základe zdravotnej klasifikácie. Na paralympiádach môžeme vidieť vrcholné športové výkony v súťažiach vozíčkárov, […]
Paraatletické disciplíny zažili svoju premiéru počas hier vojnových veteránov v britskom Stoke – Mandeville v roku 1952 a do programu paralympijských hier sú zaradené od roku 1960.
V paraatletike súťažia ženy i muži vo všetkých skupinách zdravotných znevýhodnení, kam sú zaradení na základe zdravotnej klasifikácie. Na paralympiádach môžeme vidieť vrcholné športové výkony v súťažiach vozíčkárov, amputovaných, zrakovo znevýhodnených až po nevidiacich s navádzačmi.
Paraatletiku navyše výrazne ovplyvňuje stále napredujúci technický vývoj pomôcok, ktoré umožňujú športovcom podávať výkony až na hranici zdravých atlétov. Vozičkári pretekajú na ultraľahkých vozíkoch, ktorých rozmery špecifikujú pravidlá pre jednotlivé športové súťaže. Podobne je to aj s protézami, ktoré sú špeciálne vyvíjané podľa potrieb atlétov pre jednotlivé disciplíny. Viacero rôznych pomôcok využívajú zrakovo znevýhodnení a nevidiaci. Patria medzi ne aj zvukové zariadenia, pomocou ktorých navádzači vedú zrakovo znevýhodnených športovcov.
Slovenskí paraatléti majú na konte viacero úspechov, dokonca aj zlaté medaile z PH, o ktoré sa postarali maratónec Anton Sluka a guliar Marek Margoč. Adrián Matušík je zasa majstrom sveta vo vrhu guľou z katarskej Dohy 2015. Aktuálne je našim najlepším paraatlétom Marián Kuřeja, ktorý bude v Tokiu obhajovať bronz z Ria. K nastupujúcej generácii patria Ladislav Čuchran a Dušan Laczkó.