V týchto dňoch, od 7. do 11. novembra sa v Dolnom Kubíne koná svetový rozvojový kemp v parahokeji. Je to prvýkrát, čo sa toto podujatie organizuje na Slovensku. Záštitu prevzali Slovenský paralympijský výbor, mesto Dolný Kubín a spoločnosť Citi, ktorá je hlavným partnerom Medzinárodného paralympijského výboru.

Opäť Dolný Kubín
Do oravskej metropoly sa táto akcia mohla dostať aj vďaka tomu, že sa primátor Ján Prílepok už niekoľko rokov snaží systematicky pracovať na vytváraní bezbariérového a inkluzívneho priestoru nie len pre zdravotne znevýhodnených športovcov. Mesto sa stáva jedným z hlavných centier paralympizmu na Slovensku a hostilo už nejedno medzinárodné podujatie.
Pre SPV je Dolný Kubín skvelým, ktorý je zároveň domovom našich parahokejistov, silným a dôležitým partnerom, o ktorého sa môže oprieť aj pri organizovaní takýchto medzinárodných podujatí.
„Sme hrdí a poctení, že môžeme hostiť World Para Ice Hockey 2024 Skills Development Camp v Dolnom Kubíne. Je to významná príležitosť nielen pre našich športovcov, ale aj pre širší rozvoj parahokeja na Slovensku, aj mimo neho,“ citoval portál paralympic.org výkonného riaditeľa SPV Maroša Čambala.
Slovensko tak v priebehu týchto piatich dní privíta hostí z Francúzska, Fínska, Maďarska, Holandska a taktiež z vojnou sužovanej Ukrajiny. Každá krajina môže priviesť päť športovcov, z ktorých musia byť minimálne dve ženy, a jedného člena realizačného tímu. V priebehu kempu sa budú učiť nové postupy a zručností, ako rozvíjať parahokej po športovej aj organizačnej stránke.
Rozvoj talentov a budovanie budúcnosti
To všetko bude prebiehať aj pod dohľadom Michelle Laflamme, šéfky World Para Ice Hockey, teda medzinárodnej parahokejovej federácie, ktorá taktiež patrí pod Medzinárodný paralympijský výbor a má tak maximálnu podporu a koordináciu z najvyšších radov svetového paralympizmu.
„Teší ma, že vďaka rastúcemu povedomiu o para športoch na celom svete môžeme pomáhať aj ďalším krajinám zlepšovať ich národné programy a posilniť rozvíjanie nových mladých talentov práve aj v parahokeji. Vzdelávanie, rozvoj zručností a tréningových prístupov, ktoré WPIH týmto spôsobom šíri ako osvetu, výrazným spôsobom pomáha ku kontinuálnemu budovaniu lepšej úrovne parahokeja pre nastupujúce generádie,“ uviedla Laflamme.
K tejto snahe sa výrazne pripája práve aj hlavný partner podujatia, spoločnosť Citi. Už ako sponzor dvoch predchádzajúcich ročníkov, v Thajsku (2023) a v Česku (2021) urobila veľa dôležitej práce, aby do tohto športového odvetvia pritiahla nové talenty, a zároveň predostrela dlhodobú stratégiu pre udržateľné a zábavné podujatia, ktoré budú lákať aj ďalších ľudí.
„Sme pyšní na to, že môžeme podporiť návrat podujatia do Európy, aby sme pokračovali v raste parahokeja s ďalšími krajinami, ktoré milujú hokej,” povedal riaditeľ a vedúci športového sponzoringu Citi, Tom Cerasoli.
A ako kemp prebieha? Každú zo šiestich krajín reprezentujú hráči z troch úrovní, teda A-Poolu, B-Poolu a C-Poolu a tiež zástupcovia rozvíjajúcich sa programov. Budú sa zúčastňovať tréningových aktivít na ľade aj mimo neho. Prejdú si videoanalýzou, rôznymi špeciálnymi rozvojovými cvičeniami a ďalšími školeniami pod vedením odborných trénerov World Para Ice Hockey.
Želaným výsledkom je, aby sa parahokej, ktorý od roku 1994, kedy sa prvýkrát objavil na hrách v Lillehammeri, šíril v čo najlepších podmienkach a na čo najlepšej úrovni ďalšími kútmi sveta. V súčasnosti sa mu venujú zväzy a športovci v 20 krajinách.
„Spájaním talentov z celej Európy pomáhame rozvíjať šport, posilňovať národné programy a budovať budúcnosť, v ktorej šport naďalej inšpiruje a spája ľudí. Tešíme sa na dynamický týždeň vzdelávania, spolupráce a pokroku,” zhrnul Maroš Čambal, zástupca Slovenského paralympijského výboru.