Slovenskí parahokejisti si po zabezpečení udržania v A skupine užívali vo štvrtok voľný deň. Napoludnie sa rozlúčili s kapitánom Martinom Joppom, ktorý sa už ponáhľal späť za rodinou na Slovensko, a popoludní absolvovali spoločný program.
Najprv to bola návšteva vojenského leteckého múzea v meste a potom aj Heritage Parku, ktorý síce otvorí svoje brány až o týždeň, ale okolie s jazerom a nádherným výhľadom na Rocky Mountains bolo za krásneho slnečného počasia ideálnym miestom na vyvetranie hláv.
Generálny manažér reprezentácie Miroslav Dráb sa zúčastnil v predošlých dňoch zasadnutí direktoriátu World Para Ice Hockey (WPIH), kde sa okrem iného riešili aj miesta, dátumy a počty účastníkov v jednotlivých kategóriách. Nás, keďže sme sa udržali, najviac zaujímalo „áčko“. Nasledujúci šampionát by sa mal konať v máji 2025 v USA, s najväčšou pravdepodobnosťou v meste Buffalo a za účasti ôsmich tímov ako v tomto roku. Američania navrhli, aby sa v ďalších rokoch zredukoval počet účastníkov A skupiny na šesť. Naopak, Slovensko a Japonsko navrhli podľa Drábových slov rozšírenie na 10, a rovnako aj na ZPH. „Viacerým krajinám by to pomohlo, aj z hľadiska propagácie tohto športu,” uviedol.
Riešil sa aj rozvojový kemp parahokeja, ktorého dejiskom bude v septembri Dolný Kubín. Zafinancuje ho z veľkej časti WPIH a bude ho organizovať v spolupráci s mestom. Kemp využijú hlavne štáty, ktoré sa chystajú etablovať v tomto športe ako Estónsko, Lotyšsko, niektoré ázijské krajiny alebo možno si už tie etablované pošlú na sever Slovenska len pár nováčikov.
Súčasťou programu WPIH je aj rozvoj ženského parahokeja a získanie nových rozhodcov, takže aj v tomto smere ide Slovensko podľa Miroslava Drába v blízkej budúcnosti zapracovať. „Dôležité rozhodnutie o budúcnosti parahokeja bude treba urobiť do roku 2026 – buď prejde pod IIHF alebo si vytvorí vlastnú organizáciu. Zatiaľ je to tak 50:50. Podľa mojich informácií však IIHF v súčasnosti o jeho začlenení neuvažuje, ale to sa samozrejme môže zmeniť,” zdôraznil.
V slovenskom parahokeji chcú ďalej napredovať a hlavne sa posilniť o ďalších hráčov. „Máme piatich – šiestich, ktorým po MS ponúkneme alternatívy. Môžu trénovať aj doma, výstroj pre nich máme, len sa potrebujeme dohodnúť na podrobnostiach,“ pokračoval generálny manažér reprezentácie, ktorý je zároveň aj asistentom hlavného trénera Hricka. Pokiaľ budú mať hráči výkonnosť, na ďalší šampionát by sa už mohla naša reprezentácia rozrásť o dvoch až troch, keďže aktuálne si doliečuje zranenie aj jeden z jej stálych členov, obranca Peter Kaščák.
Štvrtok patril v Calgary semifinálovým zápasom USA – Česko a Kanada – Čína. Dnes majú oddych všetky mužstvá. Našich čaká v sobotu o 17:30 hod. (1:30 SELČ) posledný zápas na MS – v súboji o 5. miesto bude našim súperom opäť Južná Kórea, ktorú sme porazili v poslednom zápase základnej skupiny 4:2. A všetci veríme, že Martin Joppa nájde streleckých nástupcov medzi svojimi spoluhráčmi.
Či Slovensko skonči piate alebo šieste, v tejto edícii to nebude mať vplyv na jeho účasť na ZPH 2026. (Až o rok si prví piati zabezpečia priamu účasť, zvyšní traja pôjdu do baráže s najlepšími z B skupiny). V každom prípade v Calgary skončí Slovensko ako druhý najlepší tím z Európy za Českom!
Z Calgary Roman Végh
Foto: Igor Kupčo