Univerzita Palackého v Olomouci v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom oficiálne spúšťajú projekt ITVAS, ktorého cieľom je podpora inkluzívnej telesnej výchovy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (SVVP). Projekt sa realizuje v rámci programu Interreg VI-A Slovensko – Česko a potrvá do januára 2027. Zameria sa najmä na vzdelávanie pedagogických pracovníkov v oblasti moderných a inkluzívnych prístupov k telesnej výchove.

Hoci samotný vzdelávací program odštartuje až začiatkom roka 2026 úvodným workshopom, projekt je už na prelome jari a leta 2025 v plnom prúde. Tímy odborníkov pripravujú metodické materiály a zhromažďujú spätnú väzbu od pedagogických pracovníkov z partnerských základných škôl v Českej republike aj na Slovensku. Do spolupráce sú zapojení učitelia telesnej výchovy, asistenti pedagógov aj odborní konzultanti, ktorí spoločne formujú finálnu podobu vzdelávacieho obsahu.
Už na jeseň 2025 projekt ponúkne prvé vzdelávacie a popularizačné aktivity priamo v školách. Minimálne 20 škôl v pohraničných regiónoch Slovenska a Česka zažije Paralympijské školské dni – interaktívne projektové dni zamerané na zážitkovú formu telesnej výchovy pre všetkých žiakov bez rozdielu. Cieľom je podporiť pozitívne postoje k spolužiakom so SVVP a prispieť k odstraňovaniu bariér medzi deťmi.
Vzdelávací program bude prebiehať hybridne – teoretická časť formou online webinárov a praktická časť prostredníctvom workshopov v teréne. Program absolvuje minimálne 120 pedagógov zo 40 škôl. Tieto školy zároveň získajú aj športovo-kompenzačné pomôcky a odbornú podporu konzultanta v oblasti aplikovaných pohybových aktivít (APA), ktorý bude pomáhať s prípravou individuálnych výchovno-vzdelávacích plánov v oblasti telesnej výchovy.
Projekt vznikol ako reakcia na dlhodobý problém častého a často zbytočného uvoľňovania žiakov so SVVP z hodín telesnej výchovy. Jeho ambíciou je tento trend zmeniť a ponúknuť pedagógom nástroje, ako tieto deti zmysluplne, bezpečne a s rešpektom k ich individuálnym potrebám začleniť do výučby. Inkluzívna telesná výchova má potenciál podporovať nielen zdravie detí, ale aj ich sociálne začlenenie a vzťahy v triede.
„Univerzita Palackého v Olomouci ako hlavný partner projektu zabezpečuje celkovú koordináciu, odborné vedenie a tvorbu vzdelávacieho programu i metodických materiálov,“ uvádza hlavný riešiteľ projektu prof. Martin Kudláček z Fakulty telesnej kultúry UP. „Našim cieľom je ponúknuť pedagógom nástroje a podporu, vďaka ktorým sa inklúzia stane bežnou a zmysluplnou súčasťou hodín telesnej výchovy.“
Slovenský paralympijský výbor sa v rámci projektu sústreďuje najmä na zapojenie škôl z pohraničných regiónov Slovenska, realizáciu Paralympijských školských dní a odbornú metodickú podporu pedagógov pri práci so žiakmi so zdravotným znevýhodnením.
Pre viac informácií sledujte webové stránky projektu https://itvas.upol.cz a sociálne siete projektu ITVAS (Facebook, Instagram) – čoskoro sa na nich objavia príbehy pedagógov, videá z príprav a pozvánky na pripravované aktivity.