Už túto sobotu štartuje v juhokórejskom Gangneungu svetový šampionát A kategórie v curlingu na vozíku. Po ročnej pauze sa ho zúčastnia aj slovenskí reprezentanti a ich cieľom je okrem dobrého umiestnenia získať čo najviac bodov do kvalifikácie o ZPH 2026 Miláno – Cortina d´Ampezzo.
Slovenský tím nechýbal na troch posledných ZPH a rád by si túto kontinuitu zachoval. V Pekingu 2022 dokonca siahal po prvom paralympijskom kove, ale napokon skončil štvrtý. Po vypadnutí z A kategórie rok medzi najlepšími pauzoval. Medzi elitu sa vrátil po prvenstve na MS B kategórie vo fínskom meste Lohja. „Samozrejme, že sa budeme snažiť o čo najvyššie umiestnenie na svetovom šampionáte, ale prvoradou úlohou bude získať čo najviac bodov do kvalifikácie o ZPH 2026. Keďže jedny majstrovstvá nám unikli, teraz musíme tie body naháňať“, zdôraznil skip tímu Radoslav Ďuriš.
V minulosti bolo veľkým problémom, že slovenskí curleri na vozíku nemali kde trénovať. Ako vyzerala situácia pred odchodom na tento šampionát? „Na rozdiel od minulosti sme mali dostatok priestoru na kvalitný tréning. Vyhrali sme béčko, čo nám dodalo viac sebavedomia, podobne ako jesenné prvenstvo vo Švajčiarsku. Takže z hľadiska prípravy tentokrát prevažuje spokojnosť“, konštatoval.
Šampionát, ktorý sa odohrá v dňoch 2. – 9. marca, bude mať po prvýkrát v názve aj sponzora a jeho celý názov znie: SD BIOSENSOR WORLD WHEELCHAIR CURLING CHAMPIONSHIP 2024. Jeho dejiskom bude Gangneung Curling Centre, kde sa odohral aj paralympijský turnaj v roku 2018. Slovensko tam skončilo na 9. mieste. Na turnaji sa predstaví 12 tímov – prvý zápas odohráme 2. marca s Estónskom o 14:00 miestneho času (na Slovensku mínus 8 hodín, teda o 6:00 ráno).
V nedeľu sa stretneme najskôr s Kanadou a potom s USA, v pondelok so Švédskom a Kóreou. V utorok nás čakajú Taliani a Nóri, v stredu Česko a Lotyšsko. Posledné zápasy skupinovej fázy sú na programe vo štvrtok 7. marca, kde po zápase so Škótskom budeme finišovať proti majstrom sveta a paralympijským víťazom z Číny.
Prví dvaja postúpia do semifinále priamo, tímy na 3. – 6. mieste si zahrajú o zvyšné dve miesta systémom tretí so šiestym a štvrtý s piatym v piatok popoludní. Semifinále je na programe večer, záverečné zápasy o medaily v sobotu. „Súperov síce poznáme, ale v tomto športe je ťažké robiť dopredu taktiku. Dá sa vždy iba reagovať na to, kam ten kameň postavia. Prvým cieľom bude postup do play off“, dodal Radoslav Ďuriš. Okrem neho sú členmi tímu Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Peter Zaťko a Adrián Ďurček.
Po skončení MS tímov zostávajú Ďuriš s Kunkelovou v dejisku, kde bude pokračovať šampionát súťažou zmiešaných tímov. Naposledy v Richmonde skončil slovenský pár na šiestom mieste. „Tento turnaj je ešte náročnejší, pretože namiesto ôsmich kameňov sa hrá iba so šiestimi a každá jedna chyba sa veľmi ťažko napráva“, priblížil nástrahy párového turnaja v porovnaní s tímovým. Za cieľ si určili, podobne ako v tímoch, postup do play off.