Slovensko vyslalo na strelnicu do Chateauroux troch zástupcov. Rado Malenovský chce prelomiť paralympijské prekliatie, mladučká Kristína Funková si viac verí v malorážke
Vie ako chutí titul majstra Európy aj titul majstra sveta. Obidva slastné pocity si vychutnal už dva razy. Len medaila z najcennejšieho podujatia – paralympijských hier – zatiaľ parastrelcovi Radoslavovi Malenovskému uniká. Hoci už o ňu bojoval na štyroch paralympiádach.
Pri svojej prvej účasti na hrách v čínskom Pekingu 2008 sa síce dostal do rozstrelu o bronz, no napokon skončil piaty. O štyri roky v Londýne to dotiahol v malokalibrovke v ľahu (R6) na siedme miesto. V Riu 2016 bol najbližšie, no zostala mu len tá medaila, čo sa do štatistík nepočíta – zemiaková, za štvrté miesto.
Na posledných hrách v Tokiu bol v prvej desiatke dva razy, no zasa bez stupňa víťazov. Piate a siedme miesto sa dnes 37-ročnému strelcovi zo Šaštína-Stráže, pochopiteľne, málilo.
Prelomiť paralympijskú smolu chce Rado, ktorý po skoku do jazera ako šesťnásťročný ostal ochrnutý od pŕs dolu, práve v Paríži. Lepšie povedané, v Chateauroux, kde spolu s Veronikou Vadovičovou a Kristínou Funkovou už pár dní trénuje.
Vzpruha z Nového Sadu
Vzpruhou pre neho určite boli dve víťazstvá na posledných pretekoch v Novom Sade, kde nenašiel premožiteľa ani v disciplíne R6 – malokalibrovke na 60 rán v ľahu ani v R7-ke, malokalibrovke na 3×40 rán. Podmienky na strelnici sa Malenovskému pozdávajú, zostáva veriť, že mu to pod francúzskym slnkom v deň D konečne vyjde.
„Som tu už štvrtý raz a je to jedna z najlepších strelníc, na akých som kedy bol,“ teší sa Malenovský. „Už nech sa to celé začne. Odpočítavam dni do začiatku súťaží,“ konštatuje Rado, pre ktorého parížska paralympiáda odštartuje v nedeľu 1. septembra disciplínou R3 – vzduchovou puškou v ľahu.
Rado je pripravený aj na vietor, ktorý ho pri aktuálnej návšteve strelnice trochu predsa len zaskočil. „Fúka viac, ako som si myslel, ale všetko ostatné je naozaj super. Aj to, že sme ubytovaní naozaj na skok vnímam veľmi pozitívne. Ostatní športovci v parížskej paralympijskej dedine kritizovali menšie izby, no ja som tu nadmieru spokojný. Nič mi nechýba,“ pochvaľuje si.
Bude aj maskot
Dnes má v pláne užiť si aj barbecue party, ktoré pre strelcov v paralympijskej dedine v Chateauroux organizátori pripravili. Ako akúsi náhradu za otvárací ceremoniál. „Chodím síce skoro spávať, ale pozrieť sa pôjdem. Ani ceremoniál si nedám ujsť. Pozrieme si ho spolu,“ vraví.
Rovnaký plán má aj tretia naša parastrelkyňa v Chateauroux 22-ročná Kristína Funková. Rodáčka z Trnavy, ktorá sa usadila v neďalekých Bučanoch, tiež nemá zatiaľ žiadny dôvod na kritiku strelnice. „Naozaj je veľmi pekná. Teším sa. Aj na to, ako to celé dopadne,“ usmieva sa.
Paríž bude jej druhou paralympiádou, jej doterajším maximom je zatiaľ 15. miesto vo vzduchovke v ľahu z Tokia. „Viac si však asi tentoraz verím v malorážke,“ prezrádza naša majsterka sveta z juhokórejského Čchongdžu z roku 2018. Slová z nej vďaka jej postihnutiu (ľavostranná hemiparéza) vychádzajú pomalšie, no s puškou v ruke vie zvládnuť veľké veci. „A keď bude po súťaži, pôjdem si kúpiť paralympijského maskota,“ vyčarila Kristínka na tvári veľký úsmev.
Z Paríža RASTISLAV HRÍBIK
Foto: ROMAN BENICKÝ