„Dnes si si neobliekla víťazné plavky,“ vítame nevidiacu Tatianu Blattnerovú sotva vylezie z bazéna. „Práveže obliekla. Vyplávala som si v nich medailu na Madeire ale už asi strácajú svoje kúzlo,“ pohotovo reaguje po deviatom mieste v rozplavbách na 100 m prsia v kategórii SB 11. Aj slabozraká Karina Petrikovičová v kategórii SB 12 skončila v rovnakej disciplíne na rovnakom mieste. Musíme „zatlačiť“ na direktoriát plaveckých súťaží, aby do finále postupovalo nie osem ale deväť či desať najlepších. Veď bazén má desať dráh. Alebo… alebo musia pritlačiť naše dievčatá vo výkonnosti, aby sa do finále zmestili. Pozícia prvej náhradníčky je v tomto prípade slabou útechou.
Obe slovenské reprezentantky štartovali predpoludním na PH už vo svojej tretej disciplíne. Zdalo sa, že Táňa nemala najrýchlejší štart. Lenže len málokto dokáže skákať do tmy rovnako rýchlo ako plavci so zdravými očami. Až po obrátku si napriek stratených centimetrom na štarte držala šancu na postup. Po obrátke sa ešte snažila vystupňovať tempo. Lenže prsiarsky plavecký spôsob je zradný. Čím rýchlejšie dynamickejšie zvyšujete frekvenciu záberu, tým rýchlejšie ubúdajú sily. Táňa sa nepotiahla dlhšími zábermi. V snahe o čo najlepší čas stupňovala frekvenciu nádychov až sa pľúca aj telo vzpriečili. V posledných metroch už sily rapídne ubúdali a výsledný čas 1:36,29 ju „odsúdil“ na 9. miesto.
„Mohlo to by aj lepšie, dúfala som, že postúpim do finále, ale bohužiaľ, zasa mi to tesne ušlo,“ reagovala vecne. „Chýbalo mi dosť. V príprave sme sa viac venovali štyristovke kraulom, ale napokon sa to sľubne rysovalo aj na stovke prsia. Nie vždy sa zadarí. Chcela by som si aspoň v záverečnej mojej disciplíne na 100 m kraul vylepšiť osobný rekord.“
Pre Karinu Petrikovičovú je prsiarska stovka takpovediac doplnkovou disciplínou. Paradoxne mala však k postupu do finále relatívne blízko. Chýbalo jej 0,68 sekundy. V prvej päťdesiatke nasadila extrémne rýchlo. Medzičas 41,89! „Taktika bola pôvodne iná. Len som tŕpol, či to vysoké tempo po obrátke vydrží,“ reagoval tréner Henrich Krč. Neudržala. Záverečných dvadsať metrov bolelo. Telo si vycuclo všetku energiu a posledné zábery už boli len silou vôle. „Som stresmen. Chcela som si lepšie rozložiť sily, no adrenalín ma strhol od začiatku k rýchlemu tempu. Možno som v koncovke napokon stratila viac ako som v úvode získala. Ťažko odhadnúť, či by to stačilo na ôsmu priečku,“ hodnotila svoj výkon s odstupom.
Obidve slovenské paraplavkyne sa zhodli, že hodiny úmorných tréningov napriek deviatym miestam stáli za to. „Atmosféra je tu úžasná. Na rozdiel od covidového Tokia vnímam hluk divákov aj každú súťaž veľmi intenzívne,“ vraví Tatiana tesne predtým než sa rozlúčime. „Ja plávanie milujem,“ pripomína Karina o pár minút neskôr po skončení svojej disciplíny.
Obe naše pretekárky bojovali s odhodlaním aj plným nasadením. Pravdou však je, že na rozdiel od svojich súperiek trénujú doma len v 25 m bazénoch. Prienik medzi absolútne najlepšie na svete sa nedá dosiahnuť „na kolene“. V kategórii slabozrakých pretekárky zlepšili paralympijský aj tri kontinentálne rekordy. Plavecký svet sa rúti dopredu aj v súťažiach paralympionikov. Náš vlak „jazdí“ na hrdzavejúcich koľajniciach. Alebo viete z voleja vymenovať v koľkých mestách pribudli za ostatné roky nové olympijské 50 metrové bazény?
Výsledky:
100 m prsia ženy SB 11 rozplavby: 1. Daria Lukianenková /Ukr./ 1:22,76… 9. Tatiana Blattnerová /SR/ 1:36,29
100 m prsia ženy SB 12 rozplavby: 1. Elena Krawzowová /Nem./ 1:13,19 PR… 9. Karina Petrikovičová /SR/ 1:32,51.
Z Paríža STANISLAV ŠČEPÁN
FOTO TASR – Jaroslav Novák