Pekinské monológy: 4. diel – Jakub Krako, paraalpský lyžiar

Päť zlatých a päť strieborných cenných kovov už z paralympiád mám, ale rovnako tak motiváciu pridať ďalšiu medailu. Nechcem skončiť niekde na chvoste, aj v Číne pôjdem na maximum. Uvidíme, na čo mi to v Pekingu bude stačiť.
V Číne ako v Závažnej Porube
Januárové majstrovstvá sveta v Lillehammeri mi ukázali, že to bude ešte náročnejšie ako doteraz. Konkurencia je čoraz väčšia, jednotliví lyžiari sa už pomaly začínajú špecializovať na jednotlivé disciplíny.
Braňo Brozman, môj navádzač sa mi smeje, že by som si mal aj ja nejakú vybrať, ale ktorú. Veď ja som taký univerzál. Naposledy sa mi darilo v superobrovskom slalome, no medaily mám aj zo zjazdov či slalomov. Nedokážem veľmi predpovedať, čo mi v konečnom dôsledku najviac sadne.
Neprepadám však panike, v Lillehammeri, odkiaľ som si doviezol dve bronzové, som aj ja porobil dosť chýb. A odvtedy sme sa snažili na nich čo najviac popracovať. Sám som zvedavý, ako sa na mojom výkone podpíše umelý sneh. Mohla by to byť pre mňa malá výhoda. Našli sme kopec s podobným snehom aj u nás. V Závažnej Porube. Čo-to sme tam potrénovali. A okrem toho v Jasnej.

Navádzač číslo 3
Inak Braňo bude už mojim tretím navádzačom na paralympijských hrách. Najskôr to bol Ďuro Medera, s ktorým som vybojoval historické zlato pre Slovensko vo Vancouveri 2010, potom v Soči 2014 Motyka, teraz Braňo (Brozman). Budú to už naše druhé spoločné hry, keďže sme spolu jazdili aj v Pjongčangu pred štyrmi rokmi. A vyhrali spolu superG.
Už sa teším na samotné preteky, do Pekingu by sme mali odletieť tento týždeň. Mojim dvom deťom – syn má štyri, dcéra dva roky – bude smutno, ale zasa sa teším, ako sa s nimi potom zvítam. Manželka mi vždy nahrá video, ako pozerajú tata pred televíznou obrazovkou. Dúfam, že budeme mať spolu čo oslavovať. Aj keď predpokladám, že to vo výsledkovej listine bude našliapané.
Možno v zjazde by to až také našliapané byť nemuselo. Aj ja sa rýchlosti – predtým, než sa prvý raz spustím z nového kopca trochu bojím – ale predsa len mám oproti tým mladým už veľa natrénované. A so strachom už viem trochu pracovať. Veď uvidíme. Je jasné, že sa bude na čo pozerať.
Pozn.: Jakub Krako má 31 rokov, narodil sa v Žiline. Je členom klubu Pegas Remata. Pekinské hry budú jeho piate v kariére. Medailu nemá len z Turína 2006, kde sa ako 15-ročný zoznamoval s profesionálnym svetom paraalpského lyžovania. Súťaži v kategórii zrakovo znevýhodnených lyžiarov, keďže trpí dystrofiou sietnice.