Paralympijské návraty – 4. časť: Pjongčang 2018
Paralyžiarka Henrieta Farkašová vstúpila na svahu v kórejskom Čongsone do histórie. So štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou sa stala najúspešnejšou účastníčkou Hier a tešila sa z pocty, akej sa slovenskému paralympionikovi nikdy nedočkalo.
Len slalom odolal
Farkašová na ZPH v Pjongčangu 2018 vyhrala zjazd, super-G, superkombináciu aj obrovský slalom a predsa si v cieli poslednej disciplíny aj poplakala. Z posledného slalomu brala „až“ striebro. Zlatá bodka sa nekonala. Aj Heňa aj jej navádzačka Natália Šubrtová pritom tak veľmi túžili po dokonalosti – premeniť na zlato všetkých 5 štartov. Nestalo sa, Farkašovej posledný štart nevyšiel.
„Išla pasívne, nehýbala sa, bolo to medzi bránami pomalé,“ smútila v cieli Šubrtová. Darmo jej Heňa pred štartom vytúžené slalomové zlato sľúbila, zostáva stále zakliate. Nepretlačila sa k nemu vo Vancouveri 2010, ani v Soči 2014 ani v Pjongčangu. „Ten slalom nado mnou stále vyhráva,“ poznamenala Farkašová.
Jedno mini zlyhanie však jej celkový úspech zatieniť nemohlo. Veď na Hrách nebolo efektívnejšej pretekárky a s celkovo deviatimi zlatými paralympijskými kovmi, dvomi striebornými a jedným bronzom je Farkašová už v tejto chvíli historicky šiestou najlepšou paralyžiarkou všetkých paralympiád. Teraz v Pekingu má šancu dostať sa ešte vyššie.
Zbytočné Krakove obavy
Ovešaný medailami sa z Pjongčangu vracal pred štyrmi rokmi aj Jakub Krako. Po prvý raz v kariére vyhral super-G a pridal aj tri striebra. V zjazde, obrovskom slalome a slalome. Skvele ho naladilo už to prvé striebro – v zjazde. Z disciplíny, v ktorej dovtedy končil vždy na nešťastnom štvrtom mieste.
„Som šťastný, akoby som to zlato vyhral ja. Už ako malý chlapec som sníval o medaile v zjazde. A už som začínal mať pocit, že na tento sen budem musieť zabudnúť,“ usmieval sa v cieli svojej prvej pjongčanskej disciplíny, ktorú absolvoval s navádzačom Branislavom Brozmanom. To ešte netušil, že si hry osladí aj paralympijským zlatom. Hoci Talian Giacomo Bertagnolli v super-G hrýzol, Krako napokon vyhral. O osemnásť stotín sekundy. A tešil sa z celkovo piateho paralympijského prvenstva.
Haraus: Tomuto som obetoval celý život
Na vrchole šťastia sa v Pjongčangu ocitol aj Miroslav Haraus. Veľký krištáľový glóbus aj titul majstra sveta si už v kariére vydobyl. Aj pár paralympijských medailí. Len tá najcennejšia mu unikala. Až na svahoch v Čongsone konečne prelomil smolu, keď vyhral superkombináciu. S náskokom takmer sekundy pred Španielom Maizteguim.
Haraus sa v tej chvíli stal len tretím slovenským paralympionikom so zlatom zo zimných hier. „Až v cieli som uveril, že sa mi to konečne podarilo. Konečne mám to, čomu som obetoval celý život,“ tešil sa Miro, ktorý k zlatu pridal aj bronz zo super-G. Slováci sa vďaka 11 medailám (6 – 4 – 1) stali siedmou najúspešnejšou krajinou medailového poradia Hier.
Nesklamali ani curleri. Po šiestom mieste zo Soči sa im však deviata priečka v Pjongčangu tentoraz málila. Z jedenástich duelov naši vyhrali len štyri (s Fínskom 7:6, Švédskom 8:3, USA 7:6 a Veľkou Britániou 7:5) a to na výraznejší prienik nestačilo. „Na turnaj sme sa kvalifikovali z jedenástej pozície. V tomto smere je umiestnenie v Top 10 pekné, no chceli sme viac,“ povzdychol si tréner tímu František Pitoňák.
Foto: SPV/Roman Benický