Svetový parahokejový kemp v Dolnom Kubíne (7. – 11. 11. 2024) si užívajú všetci zúčastnení. Organizátori, hráči, tréneri aj manažéri zo všetkých šiestich zúčastnených krajín. Cez víkend sme nazreli priamo na zimný štadión, aby sme zachytili bezprostredné dojmy.
Dolný Kubín sa teší skvelým ohlasom
O ďalšej významnej športovej akcii v tejto oravskej metropole sa hovorí iba v superlatívoch. A to sa ešte ani neskončila. Niekoľkoročná snaha budovať prepojené inkluzívne športové centrum a úzka spolupráca so Slovenským paralympijským výborom sa Dolnému Kubínu vracia tým najlepších možným spôsobom. To, samozrejme, najviac teší samotného primátora.
„Sme veľmi hrdí, že môžeme hostiť takéto medzinárodné podujatie. Pre hráčov, trénerov a manažérov je to výborná príležitosť navzájom sa obohatiť a zároveň je to aj príležitosť pre naše mesto, ako môžeme odpropagovať nielen Oravu, Slovensko, ale aj prácu, ktorú tu už 13 rokov robíme. Skúseností z prípravy rôznych podujatí už máme, takže sa neustále zlepšujeme, no a veríme, že tu ešte niečo ďalšie v budúcnosti zorganizujeme,“ hovorí spokojný Ján Prílepok.
Po Česku a Thajsku je Slovensko treťou krajinou, kde sa World Para Ice Hockey Skills Development Camp pod vedením medzinárodnej parahokejovej federácie koná. Zástupcovia nášho parahokeja tak môžu svoje poznatky a skúsenosti posúvať ďalej a zároveň sa môžu sami učiť od iných.
Kemp pozostáva z každodenných tréningových jednotiek na ľade aj mimo ľadu, odborných videoanalýz, taktického vzdelávania a rôznych rozvojových cvičení. To všetko pod dohľadom trénerov World Para Ice Hockey.
Najlepší strelec aj verejnosti známa zelenáčka
Medzi hráčmi sme na ľade videli aj jedného z lídrov našej reprezentácie, Martina Joppu. Ten na ľade medzi množstvom začiatočníkov pôsobí už na prvý pohľad veľmi skúsene a sebavedomo. Aj on sa tu niečo nové naučí a zároveň niečo naučí aj ostatných.
„Našich hostí tu za pár dní nenaučíme hrať hokej, naučia sa iba úplne základy. Ako sa pripravovať, zlepšovať a trénovať aj keď sa vrátia domov. Dnes sú už podmienky a vybavenie v tomto športe našťastie niekde celkom inde ako v časoch, keď som ja začínal. Je pekné vidieť, že slovenský aj európsky parahokej napreduje a chce napredovať ďalej,“ hovorí najlepší strelec slovenskej parahokejovej reprezentácie.
Jednou zo zaujímavých nových tvárí na tomto kempe v slovenskom tíme je aj Miška Hozáková. Trenčianska futbalistka a kadetka policajnej akadémie sa dostala do povedomia širšej verejnosti po tom, čo ju minulý rok počas nácviku so zbraňou z nedbanlivosti postrelil inštruktor. Keď ju oslovili, či si týmto spôsobom nechce skúsiť parahokej, neváhala.
„K hokeju som mala taktiež vždy veľmi blízko, takže prečo nie? A neľutujem. Stretla som tu veľa nových ľudí zo Slovenska i zahraničia, máme veľa príležitostí naučiť sa nové veci a funguje to každý deň presne tak, ako má. Snažím sa zlepšovať v každej činnosti. Jedného dňa by som sa snáď mohla dostať na takú úroveň, aby som mohla aj reprezentovať. Ja mám totiž vždy iba tie najvyššie ciele,“ hovorí odhodlane Miška Hozáková, ktorá si už v piatok v Dolnom Kubíne zažila veľkú pozornosť viacerých médií.
Tým, kto prvý oslovil postrelenú študentku s ponukou na parahokej bol Miroslav Dráb. Súčasný generálny manažér slovenskej parahokejovej reprezentácie, ktorý v minulosti pôsobil aj ako hlavný tréner nášho národného tímu sa na kempe môže taktiež podeliť o veľa vlastných skúseností z hry, ale aj z práce realizačného tímu a organizačnej činnosti. A nakoniec je to možno tak trochu aj jeho zásluha, že sa tento kemp dnes koná na Slovensku.
„O Dolnom Kubíne a jeho bezbariérovej športovej infraštruktúre som veľa rozprával už počas posledných majstrovstiev sveta v Calgary a medzinárodnú parahokejovú federáciu to zaujalo natoľko, že sa tento kemp rozhodli zorganizovať prvýkrát práve tu. Pre slovenský parahokej je to ocenením za celých 14 rokov tvrdej práce, ktorú doteraz odvádzame. Celé toto podujatie pomôže všetkým zúčastneným krajinám k výmene skúseností a náhľadov na tento šport,“ pochvaľuje si Miroslav Dráb.
Ukrajina na Oravu priviedla vojnových hrdinov
Práve u nás na Slovensku medzinárodná parahokejová federácia privítala aj úplne novú krajinu, ktorá sa chce začleniť do svetovej parahokejovej rodiny. Je to Ukrajina, ktorá má vo svojom 5-člennom tíme 4 mužov, ktorí boli vážne zranení pri obrane svojej zeme pred ruskými vojskami. Okrem vozíka si tak teraz budú zvykať aj na spočiatku neľahkú techniku jazdy na hokejových saniach po ľade.
„Vojna, keď sa ľudia navzájom zabíjajú, je to najhoršie, čo sa na svete môže stať. Sme pod útokom, ale celá krajina robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme sa bránili. Z vojnového frontu sa však vracia veľa zranených mužov, ktorí potrebujú starostlivosť, podporu, prácu a mnohí aj protézy namiesto stratených končatín. Parahokej je jednou z možností, ako môžeme týchto mužov priviesť späť do života,“ vyjadril sa manažér ukrajinského tímu Roman Hapachylo, ktorý pôsobí aj ako šéf parahokejovej federácie v regióne Ľvov, kde je vybudované veľké centrum pre zranených veteránov z vojny a ich rodiny v bezpečnej zóne na západe Ukrajiny.
„Slovensko nás inšpirovalo skvelým parahokejovým tímom, a tak sme sa k vám vo vašich podmienkach prišli naučiť, ako to môžeme robiť aj u nás doma. Akýkoľvek šport totiž týmto vojnovým veteránom zlepšuje ich mentálnu aj fyzickú kondíciu. Učia sa nové veci, snažia sa zlepšovať a majú nový cieľ v živote. Verím, že jedného dňa bude mať Ukrajina svoju vlastnú silnú parahokejovú reprezentáciu,“ dodal Hapachylo.
Program podujatia World Para Ice Hockey 2024 Skills Development Camp organizovaného vďaka WPIH, SPV a spoločnosti Citi, ktorého sa v Dolnom Kubíne okrem Ukrajiny a domáceho Slovenska zúčastňujú aj zástupcovia z Francúzska, Fínska, Maďarska a Holandska, pokračuje až do pondelka 11. novembra. Okrem hernej a teoretickej prípravy si hostia na Orave pozrú aj mesto, prírodu a ochutnajú tradičné slovenské špeciality.










































