Peter Vidašič, ktorý je dušou slovenského para tanečného športu, pôsobil v Bonne v úlohe rozhodcu. Ešte nedávno bol Heleniným partnerom na parkete. Spýtali sme sa ho, či očakával takýto medailový zisk? „Tajne áno. Boli sme pripravení tak, aby sme dve alebo tri medaile priviezli na Slovensko. Je vynikajúce, že sa nám podarilo získať v troch hlavných kategóriách zlato. Pôsobenie slovenskej reprezentácie bolo celkovo hodnotené veľmi pozitívne. Aj zástupcovia ostatných krajín uznali, že úroveň našich výkonov je z roka na rok vyššia. Takže ma tento progres veľmi teší. Na každej súťaži nevyjde výsledok podľa očakávania, ale je to šport. Dokonca sa to stáva už vrcholovým športom, ktorého cieľom je dostať sa na paralympiádu, čo bude aj pre nás obrovská výzva“, uviedol.
Helena Kašická prezradila, že najviac si verila práve v súťaži single. V „párovej“ súťaži freestyle dúfala, v latine to bolo aj pre ňu príjemné prekvapenie. „Veľmi ma teší, že freestylové súťaže sme vyhrali všetky. Aj keď som tancovala s Petrom, aj teraz so Štefanom, aj sama. Stále sme najlepší freestylisti“, zdôraznila.
Nemohli sme, samozrejme, obísť otázku, ako rýchle sa dokázala zladiť s novým partnerom. „Štefan (Stropko) tancuje aj zdravé tance, takže technicky je pripravený. My sme spolu intenzívne trénovali asi trištvrte roka. Nie je to zatiaľ stopercentne zohraté ako s Petrom, ale snažíme sa, by to bolo stále lepšie a lepšie“, uviedla, pričom myslela na rezervy v štandarde, kde skončili na štvrtom mieste.
Kde sme naopak medailu očakávali a nezískali? Pokračuje Peter Vidašič: „Na posledných MS pár Šolc – Dutková skončil tretí a od nich sa očakávalo, že obhája medailovú pozíciu. Ale v tomto roku sa vrátili športovci z Ruskej federácie, dokonca v nesmierne silnej zostave, takže v ich kategórii sa do finále dostali tri ruské páry, čo sme nečakali. A tento šport je ovplyvnený aj porotcami, ktorí výkony hodnotia. Našťastie, medaile sa nám to podarilo získať v iných kategóriách“.
Ako ďalej uviedol, v Bonne bolo vidieť ako tento šport napreduje. V minulosti bolo napríklad v kategórii combi 2 štandard 15 – 16 párov, teraz už 29, v combi 2 latina 26 párov. V singloch, kde zvíťazila Helena, bolo 19 súťažiacich. „Konkurencia sa teda rapídne zvýšila a všetky krajiny boli navyše výborne pripravené“, zdôraznil.
Organizácia šampionátu bola podľa jeho slov typicky nemecká. To znamená všetko mali teoreticky dobre pripravené, ale prax ukázala niektoré rezervy – napríklad problémy s transportmi či časovým harmonogramom. „Principiálne boli dobre zorganizované, najmä čo sa týka podmienok pre športovcov. Ale určite nedosiahli úroveň šampionátu, ktorý sme organizovali na jeseň 2016 v Košiciach“, pochválil slovenské organizačné schopnosti.
V jeho prvej odpovedi zarezonovalo slovo „paralympiáda“, tak nás zaujímalo, aké má para tanečný šport v tomto smere vyhliadky. „Bola už snaha dostať sa do Tokia 2020, teraz sa zasa hovorí o Los Angeles 2028. Ale musíme splniť niektoré kritériá. Konkrétne zmenil sa nám kvalifikačný systém, vzdelávanie rozhodcov, ktorí už všetci musia byť licencovaní, menil sa systém hodnotia na model, ktorý je už akceptovaný IPC. Momentálne ešte nespĺňame počet krajín, ktorý musí aktívne robiť tento šport. Ale ak sa splnia všetky podmienky, je podľa mňa vysoká šanca. Aj podľa vyjadrení predstaviteľov IPC, ktorí by radi videli para tanečný šport ako súčasť PH“, , zakončil optimisticky.
Slovensko sa v celkovej bilancii krajín umiestnilo na 3. mieste za Ruskom a Ukrajinou.
Výsledky slovenských reprezentantov:
Štefan Stropko – Helena Kašická
4. miesto Combi 2 Štt
1. miesto Combi 1 Lat
1. miesto Combi 1 Freestyle
Martin Šolc – Mária Dutková
10. miesto Combi 2 Štt
8. miesto Combi 2 Freestyle
Maroš Olejár – Mária Gazdíková
8. – 9. miesto Combi 2 Štt
10. miesto Combi 2 Freestyle
Martina Sekaninová – Lukáš Bogdan
8. miesto Combi 1 Štt
14. miesto Combi 1 Freestyle
Mária Dutková
26 – 27. miesto single women 2
Mária Gazdíková
22. miesto single women 2
Helena Kašická
1. miesto single women freestyle 1