Včerajší galaprogram pri príležitosti 30. výročia založenia SPV mal viacero bodov programu. Za účasti hlavy štátu Petra Pellegriniho bola predstavená nová iniciatíva „Spolu bez bariér“, nové logo aj omladina, ktorá by mohla prevziať štafetu po našich úspešných športovcoch.
Medzi gratulantmi bol včera aj prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel: „Je to významný míľnik v živote každej organizácie a je dobré si pripomenúť históriu, úspechy, aj sa pozrieť do budúcnosti. My všetci, ktorí pracujeme v športe, aj funkcionári, sa cítime ako veľká športová rodina a nie je to inak ani v spolupráci medzi SOŠV a SPV. Vidíme množstvo vecí, ktoré nás spájajú, aj naše spoločné ciele. Vzájomne si fandíme, podporujeme sa a berieme od seba inšpiráciu. Za SOŠV môžem verejne prisľúbiť, že naša spolupráca, ktorá má veľký význam pre šport v tejto krajine, bude naďalej pokračovať a spravíme všetko pre to, aby sme ľuďom ukázali, že šport je významný fenomén a môže byť veľmi inšpirujúcim faktorom v živote každého“.
Moderátor programu Juraj Turis vyspovedal „v obývačke“ spolu s predsedom SPV Jánom Riapošom okrem paralympijských víťazov Jakuba Kraka, Henriety Farkašovej a Veroniky Vadovičovej aj trojicu ich mladých nádejných nástupkýň, ktoré boli objavené vďaka dlhoročnému mládežníckemu projektu „Hľadáme talenty“. „Každý z mojich úspechov má pre mňa osobitný význam, ale najpamätnejšia a najemotívnejšia pre mňa navždy zostane prvá zlatá medaila zo ZPH 2010 vo Vancouveri, lebo prvá je vždy prvá. Za každou medailou je nejaký špecifický príbeh, pády, zranenia a veci, ktoré som musela prekonávať. Som rada, že ma život zavial do tohto prostredia a mohla som sa realizovať ako paralympijská športovkyňa. “, povedala dnes už držiteľka 11 zlatých medailí zo ZPH, paraalpská lyžiarka Henrieta Farkašová. Pár slov pridala aj parastrelkyňa Veronika Vadovičová, vlani najúspešnejšia slovenská športovkyňa na PH v Paríži: „Mne SPV priniesol životný smer, lebo ja som do svojich 15 rokov o športe ani nevedela, keďže som bola oslobodená od telesnej výchovy. Ale od strednej školy som sa zapojila do projektov SPV a odvtedy sa môj život úplne zmenil, nabral športový smer a stal sa úplne plnohodnotným.“.












Ján Riapoš zdôraznil, že 30 rokov existenice SPV najlepšie vystihuje slovo „Nezlomní“, ktoré sa aj aktuálne komunikuje ako claim k tomuto míľniku. „Takéto výročia, rodinné aj inštitucionálne, sú takým majákom, z ktorého sa pozeráme dozadu aj dopredu. My sme 30 ročnicu poňali skôr ako pohľad dopredu, to znamená spustili sme iniciatívu Spolu bez bariér 2030 a teší ma, že nad ňou prijal záštitu prezident republiky, najvyššia ústavná funkcia, ktorá má presah nad vládami. Rovnako ma teší, že sa k nej pridali aj ďalšie inštitúcie ako ministerstvá práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj cestovného ruchu a športu, vrátane komisárov, lebo na Slovensku je zdvihnutý prst ohľadom duševného zdravia. Čiže je nevyhnuté, aby sme do projektu zapojili čo najviac inštitúcií, ktoré vytvárajú životné podmienky pre ľudí so zdravotným znevýhodnením“, povedal.
Počas programu predstavil SPV pri príležitosti 30. výročia aj nové logo, ktoré začal od včera používať vo všetkých formách internej aj externej komunikácie. Bolo vytvorené v súlade s vizuálnou identitou SOŠV po vzájomnej dohode oboch organizácií, pričom zdôrazňuje jednotu a spoluprácu v oblasti športu na Slovensku, aj na medzinárodnej scéne.

Medzi významnými hosťami programu boli okrem prezidenta a ministrov aj poslanec európskeho parlamentu Branislav Ondruš, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, predseda ZMOS Jozef Božik, poslanec NR SR Dušan Tittel či zástupcovia predstavenstva SPP Martin Rybár a Boris Machút, na pôde ktorého ako dlhoročného partnera slovenských paralympioinikov sa oslava jubilea včera konala.