Rekapituláciou sa ešte vraciame k úspešnému vystúpeniu slovenských parastrelcov na multipodujatí v Rotterdame, ktorého súčasťou boli aj ME v tomto športovom odvetví. Slovensko získalo vďaka Veronike Vadovičovej zlato a striebro, naša najúspešnejšia reprezentantka navyše pridala aj svetový rekord.

Do dejiska sme prišli 14. augusta okrem Kristíny Funkovej, ktorá mala na programe len jednu disciplínu v posledný deň ME. Od 15. do 17 tého boli na programe tréningy, kedy sme strelnicu využili naplno, aby sme si otestovali podmienky. Európsky šampionát sa štandardne koná iba vo vzduchových puškách. Keďže sa malorážka nestrieľa, o to viac času bolo otestovať si poriadne vzduchovkovú halu“, začal svoje hodnotenie tréner Milan Goleňa.
Konkurencia sa tu podľa jeho slov zišla veľmi slušná – takmer 130 športovcov z 30 krajín, aj keď kvôli MS, ktoré sa budú konať už v septembri, niektoré krajiny svojich zástupcov nevyslali.
Vo štvrtok 17. augusta bola na programe disciplína R1 – vzduchová puška v stoji muži kategória SH1, kde nás zastupoval Radoslav Malenovský. „Bohužiaľ, zostal pred bránami finále, keď skončil na 11. mieste a do finále postupuje len prvých osem. Po jeho kvalifikácií nasledoval povinný tréning na disciplínu R3 vzduchová puška v ľahu ženy + muži v kategórií SH1, takže Radoslav hneď po nie veľmi vydarenej kvalifikácií nastúpil rovno do tréningového procesu a pridala sa k nemu aj Veronika. Ona v tejto disciplíne drží aj kvalifikačný rekord 640,2 bodu, ktorý strelila ešte v roku 2018 na ME v Belehrade a ktorý nebol doteraz prekonaný. O deň neskôr nastúpilo naše elitné duo do kvalifikácie, odkiaľ tradične postúpilo do finále. Dlho to vyzeralo nádejne, pretože vo finále boli obaja na medailových pozíciách a držali sa tam dlho. Ale Radoslav potom strelil 9tku a nižšiu 10tku a to sa v disciplínach v ľahu veľmi neodpúšťa, takže si nakoniec odniesol 6. miesto. Veronika si pozíciu udržiavala a dokonca vystrelila hneď na 1. miesto. V tejto disciplíne drží aj finálový svetový rekord 255,2 bodu, ktorý strelila na minuloročných MS v Al Aine. A v tejto pozícií zostala až dokonca. Záverečnú ranu dala maximálnu centrovu 10,9 a zakončila tak finále vo veľkom štýle a ešte aj so svetovým rekordom 255,7 bodu! Rozdiel medzi ňou a druhým Reinaldo Saavedrom zo Španielska bol až 2,4 bodu, takže mu nedala veľkú šancu. Tretí skončil Brit Matt Skelhon, takže predbehla zvučné mená v našom streleckom svete“, opísal tieto náročné preteky tréner.
V piatok 18. augusta prebehla aj kvalifikácia zrakovo znevýhodnených strelcov vo vzduchovej puške v stoji. Reprezentovali nás Štefan Kopčík a nováčik, 16 – ročný junior Viliam Holenda. Ten sa prvýkrát predstavil len pred pár týždňami v chorvátskom Osijeku, kde kvôli chýbajúcej klasifikácií mohol strieľať len pod čiarou, aby splnil limit na tieto ME. „Sme radi, že klasifikácia dopadla úspešne a bol mu umožnený štart. Už v Osijeku ukázal, že v tejto disciplíne by nemal chýbať vo finále a tak to aj dopadlo. Štefanovi Kopčíkovi sa podobne ako Radoslavovi Malenovskému až tak veľmi nedarilo a skončil na nepopulárnom 11. mieste. Holenda do finále postúpil zo 4. priečky, ale to tu veľa neznamená, nakoľko vo finále sa začína všetko od nuly a všetko sa tým pádom môže zmeniť. Skončil napokon na perfektnom 6. mieste. Jeho vystúpenie hodnotím ako veľmi dobré, nakoľko to boli jeho úplne prvé preteky kde mohol štartovať naplno a hneď na veľkom podujatí akým sú ME“, pokračoval Milan Goleňa.
Pre Radoslava Malenovského sa tak šampionát skončil už 18. augusta, lebo vo vzduchovej puške sa strieľajú len dve disciplíny. Našu výpravu prekvapilo, prečo nebola na programe tretia tímová disciplína – R10 vzduchová puška v stoji, kde krajiny bojujú proti sebe. Odpoveď od organizátora však nedostali a tak Rado v sobotu odletel domov. Veroniku ešte čakal štart v ženskej disciplíne R2.

„Po skončení kvalifikácie, kde postupovala z druhého miesta, nasledovalo večer finále, kde strieľala naozaj výborne a nedala ani jednu deviatku. Všetko bolo perfektné, ale Ukrajinka Iryna Ščetnikova ukázala tentoraz veľkú formu a šliapala na svetový rekord – ten mala tak istý, že aj keby dala v poslednej rane 8,6, spraví ho. Podaril sa jej famózny výsledok 252, bodu za čo by sa nemusel hanbiť ani zdravý strelec. Myslím, že tento rekord sa bude veľmi dlho prekonávať. Veronika bojovala a podarilo sa jej to, čo som asi ani nevidel. Aj tieto preteky zakončila bravúrne 10.9 a aj keď z toho bolo len v úvodzovkách druhé miesto, za výsledok 249,6 bodu vo finále sa nemusí vôbec hanbiť. Veronika tak skončila preteky ako jediný puškár z kategórie SH1, ktorý si odnášal až dva cenné kovy“.

V posledný súťažný deň v nedeľu 20. augusta bola na programe disciplína v ľahu kategórie SH2, kde nás zastupovala Kristína Funková. Aj keď to na začiatku v kvalifikácii vyzeralo veľmi nádejne, nakoniec z toho bolo 28. miesto. Mala však podľa trénera naozaj veľmi silnú konkurenciu a jej silná stránka je skôr malorážka, ktorá sa tu nestrieľa, čo je škoda.
U zrakovo znevýhodnených sa tiež strieľala vzduchovka v ľahu, aj s účasťou slovenského dua Kopčík – Holenda. Tentokrát sa prvému z nich podarilo prebojovať do finále z 8. miesta, mladý Holenda skončil na 11. mieste. „Štefan hneď v úvode finále nezačal veľmi dobre, keď kvôli času z piatich rán vystrelil len štyri, a z toho aj tú štvrtú po limite, takže ju neuznali. Už vtedy sme tušili, že to 8. miestom aj skončí. V druhej sérií však kvôli času nestihla ani poľská súperka. Je vidieť, že nevidiaci vo finále nestíhajú s časom a snáď im bude upravený. Kopčík skončil napokon ôsmy a to bol vlastne záver celého šampionátu. Veľmi ma teší, že v medailovom hodnotení krajín sme skončili na výbornom treťom mieste za Poľskom a Ukrajinou. A som rád, že aj tieto ME nás opäť posunuli ďalej a bola to výborná previerka pred septembrovými MS v peruánskej Lime“, zakončil svoj pohľad na práve skončený európsky šampionát Milan Goleňa.