XVII. paralympijské hry bude v dňoch 28. augusta – 8. septembra hostiť francúzska metropola. Niektoré športy však nájdu svoje domovy aj mimo Paríža. Gro kvalifikácie na tieto hry čaká paralympijských športovcov už v priebehu tohto roka.

Slovenský paralympijský šport má za sebou úspešný rok 2022, ktorý v marci otvorili XIII. ZPH v Pekingu. Získali sme na nich 6 medailí, z toho 3 zlaté, o ktoré sa postarali paraalpskí lyžiari. Prvýkrát v histórii sme mali v hre dva kolektívne športy. Debutovali parahokejisti, curleri dosiahli pri svojej tretej účasti historicky najlepšie umiestnenie – 4. miesto. V celkovej bilancii krajín obsadilo Slovensko 10. miesto.
Neskôr sa rozbehli svetové šampionáty v letných športoch, z ktorých viaceré už boli súčasťou kvalifikácie na Paríž 2024. Parastrelci Veronika Vadovičová a Radoslav Malenovský sa stali v roku 2022 prvými slovenskými športovcami, ktorí si už zabezpečili miestenku na tieto hry. Šampionát v Al Aine zavŕšili s bilanciou 5 medailí, z toho 2 zlaté (obe Veronika Vadovičová).
Svoju pozíciu vo svete obhájil aj paracyklistika Jozef Metelka. Na dráhe pri Paríži, kde sa budú konať aj súťaže OH a PH, vybojoval tri zlaté a jednu bronzovú medailu. Celkove už má na konte 15 titulov majstra sveta, z toho 12 na dráhe a 3 na ceste.
Tri bronzy pribudli v novembri na konto Slovákov na MS v parastolnom tenise v Granade. Dve (vo dvojhre a vo štvorhre s Martinom Ludrovským) patrili Jánovi Riapošovi, tretiu pridala Alena Kánová.
Bez medaile nezostala ani slovenská boccia na posledných MS v roku 2022, ktoré hostilo Rio. Michaela Balcová získala zlato v individuálnej súťaži BC4 a striebro v pároch so Samuelom Andrejčíkom.
Rok 2023 sa bude niesť v znamení kvalifikácie na letnú paralympiádu, odštartujú ho však zimní športovci. Paraalpských lyžiarov čaká svetový šampionát v španielskom stredisku Espot 18. – 30. januára. Okrem toho absolvujú do marca aj viacero pretekov Svetového a Európskeho pohára v Rakúsku, Taliansku a Lichtenštajnsku. Šampionát B kategórie v parahokeji by sa mal konať na jeseň, ale termín ani dejisko zatiaľ nie sú známe.
Z letných športovcov sa ako prví vyberú za hranice paraatléti na Grand Prix do Dubaja (SAE) 26. februára – 1. marca. Svetový šampionát „kráľovej športu“ privíta 8. – 17. júla dejisko budúcej paralympiády Paríž ako test event rok pred jej konaním.
Paraplavci odštartujú ostrú sezónu na Svetovom pohári v talianskom Lignano – Sabbiadoro 9. – 12. marca. Okrem toho ich čaká pravidelné veľké podujatie IDM v Berlíne (11. – 14. mája), ďalšie preteky SP koncom mája vo Francúzsku, ale aj Hungarian Open v júni v Maďarsku či otvorené majstrovstvá Česka v septembri. Vrcholom sezóny však budú MS v Manchestri na prelome júla a augusta.
Parastrelci vycestujú na svetový šampionát v septembri do peruánskej Limy. Ešte predtým však budú štartovať na pretekoch ISCH v Hannoveri (na prelome apríla a mája), ako aj na SP v kórejskom Changwone koncom mája a v chorvátskom Osijektu v prvej polovici júla.
Paraveslovanie má v roku 2023 na programe ME aj MS. Prvé bude organizovať slovinský Bled v máji, svetový výkvet zamieri do Belehradu v septembri.
Horúce leto čaká aj paralukostrelcov. V júli MS v Plzni, ktoré budú zároveň aj hlavnými nominačnými pretekmi na PH 2024 a v auguste v Holandsku ME, kde si budú môcť vystrieľať ďalšie miestenky. V máji a v septembri budú štartovať aj na dvoch kolách Európskeho pohára v českom Novom Měste nad Metují.
Paracyklisti absolvujú v auguste tentokrát už spojené MS na dráhe aj na ceste v škótskom Glasgowe, a následne v rovnakom mesiaci aj ME v Rotterdame. Toto holandské mesto bude od 6. – 14. augusta aj dejiskom ME v boccii.
Termíny MS sú už známe aj pre paratlak na lavičke (Dubaj, 23. – 30. augusta) a paratanečný šport (3. – 5. novembra). ME v parastolnom tenise sa uskutočnia v britskom Sheffielde od 4. do 9. septembra.