Tohtoročná téma upozorňuje na dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú osoby so zdravotným postihnutím pri vytváraní inkluzívnejšieho a udržateľnejšieho sveta pre všetkých. Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím (International Day Of Persons With Disabilities – IDPD) si svet každoročne pripomína 3. decembra.
Tohtoročná téma upozorňuje na dôležitosť participácie osôb so zdravotným postihnutím na rozhodovacích procesoch, ktoré ovplyvňujú ich životy. Tento deň sa pripomína od roku 1992. Valné zhromaždenie OSN 13. decembra 2006 schválilo Dohovor OSN o právach osôb s postihnutím.
IDPD 2024 sa pripomína sériou podujatí po celom svete. Hlavné sa koná v sídle Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku. Na tomto podujatí sa stretnú osoby so zdravotným postihnutím, predstavitelia vlád a organizácie občianskej spoločnosti.
V roku 2019 Bezpečnostná rada OSN prijala deklaráciu, v ktorej sa kladie dôraz na ochranu osôb so zdravotným postihnutím v konfliktných situáciách a na zabezpečenie ich prístupu k spravodlivosti, službám a humanitárnej pomoci.
Pred PH 2020 v Tokiu bolo v auguste 2021 odštartované celosvetové hnutie za ľudské práva #WeThe15, ktorého cieľom je zviditeľniť osoby so zdravotným postihnutím, tvoriace 15 % svetovej populácie (1,2 miliardy ľudí). Iniciatívu Medzinárodného paralympijského výboru a Medzinárodnej aliancie zdravotného postihnutia podporilo množstvo organizácií zo sveta športu zdravotne postihnutých, práv zdravotne postihnutých, mimovládnych a vládnych organizácií. Orientačné body na celom svete boli osvetlené fialovou farbou, aby sa zhodovali s otváracím ceremoniálom.
V rámci IDPD v roku 2024 OSN spúšťa kampaň s cieľom upozorniť na výzvy, ktorým čelia osoby so zdravotným postihnutím v ozbrojených konfliktoch.