V Nitre dnes slávnostne otvorili Centrum včasnej pomoci v rámci národného projektu Sme si rovní II. Ide už o deviate stredisko tohto druhu v regiónoch Slovenska po Bratislave, Piešťanoch, Žiline, Trenčíne, Kováčovej, Prešove, Košiciach a Dolnom Kubíne.
Súčasťou otvorenia v Kreatívnom centre SPU Nitra bola aj konferencia za účasti ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erika Tomáša a predsedu Slovenského paralympijského výboru (SPV) Jána Riapoša. „Našim cieľom je prostredníctvom tohto projektu zabrániť tomu, aby sa ľudia so zdravotným znevýhodnením dostali do nejakej apatie. Naopak, chceme v spolupráci so 48 motivátormi, psychológmi a metodikmi pomôcť až 1.1000 klientom s ich uplatnením v živote“, zdôraznil minister Tomáš.












„Slovenský paralympijský výbor sa aktívne venuje nielen športu zdravotne znevýhodnených, ale snažíme sa vytvárať podmienky pre celú slovenskú populáciu. Vidíme dramatický nárast počtu zdravotne znevýhodnených osôb ako vo svete, tak aj na Slovensku, a preto sa snažíme na základe skúseností zo zahraničia prinášať inovatívne nástroje, ktoré môžu pomôcť. Metóda peer-to-peer support, ktorá vznikla v USA pre vojnových veteránov, je veľmi efektívna. Je to najúčinnejšia sociálna rehabilitácia, kde z komunity znevýhodnených ľudí vychovávate motivátorov. Som rád, že dnes sa nám podarilo vďaka pánovi ministrovi Tomášovi a Slovenskej poľnohospodárskej univerzite nájsť bezbariérové priestory, ktoré budú prístupné, aby sa takáto intervencia vedela realizovať práve v Nitrianskom kraji, lebo to bolo posledné regionálne centrum, ktoré nám chýbalo na pokrytie celého Slovenska“, povedal Ján Riapoš.
Projekt „Sme si rovní II.“ sa zameriavame na podporu osôb so zdravotným znevýhodnením prostredníctvom individualizovaného poradenstva a komplexného prístupu s cieľom ich integrácie do spoločnosti, najmä na trh práce. Je postavený na forme pomoci peer-to-peer. Je to forma podpory, pri ktorej osoby s podobnými životnými skúsenosťami poskytujú emocionálnu, informačnú a praktickú pomoc iným osobám. V prípade projektu Sme si rovní II. osoby so zdravotným znevýhodnením pomáhajú iným osobám so zdravotným znevýhodnením.