Idea olympijských kruhov a symbolov Agitos pre paralympijské hry by mala byť posvätná. Ľudstvo v nej našlo nádej na kriesenie ideálov, ktoré sa čas od času, žiaľ, ocitnú v búrkach dejín. Otvorenie XIII. Zimných paralympijských hier v Pekingu, plné symbolov, farieb a rozochvenia sa uskutočnilo v čase vojnového konfliktu, v akom sa dosiaľ žiadne paralympijské hry nekonali…

Túžby po zjednotení nikdy neboli naliehavejšie. Ak sa kdekoľvek na svete devalvuje schopnosť ľudí tolerovať slabších, pomáhať chudobnejším, neriešiť konflikty silou ale pochopením, potom je otázne kam kráča naša populácia. Aké obete ešte musí priniesť, aby neopakovala chyby vzájomnej deštrukcie. Už úvodné ceremoniály OH v Tokiu aj ZOH v Pekingu boli poznačené pandemickou hrozbou. Boli však umocnené vôľou a túžbou všetkých národov preklenúť ju. Lenže napadnutie Ukrajiny 24. februára 2022 a vojnový konflikt na jej území zmenil atmosféru. Aj na otvorení paralympijských hier 2022.
V úvodnom defilé účastníckych krajín chýbali výpravy Ruska a Bieloruska, ktoré Medzinárodný paralympijský výbor vylúčil v predvečer otvorenia z hier. Naopak, výpravu 20-tich športovcov Ukrajiny privítali domáci diváci na národnom štadióne v olympijskom parku v tzv. „Vtáčom hniezde“ mimoriadne žičlivo. „Celé ráno som plakal,“ priznal Grigorij Vovchynskij. „Neviem, čo sa deje u nás doma, ale tu sú k nám všetci nesmierne láskaví.“ Júlia Batenková-Baumanová to vyjadrila jasne: „Bojím sa. Manžel a dcéra ostali v Kyjeve.“

Početná slovenská výprava nastupovala ako 34. v poradí. Najskôr vozíčkari curleri a parahokejisti a za nimi stojaci paraalpskí lyžiari a ich navádzači, fyzioterapeuti aj tréneri. Pre nováčikov aj ostrieľaných účastníkov paralympijských hier silné momenty. Kapitána parahokejistov Mariána Ligdu sa chceli dotknúť hádam všetky dobrovoľníčky. Premiérové paralyžiarky na hrách Rexová aj Gašková mávali na všetky strany. A celkom nevidiaci Marek Kubačka, zavesený do svojej navádzačky Márie Zaťovičovej, „hltal“ všetku krásu okolo ušami. Slovenskú vlajku niesli pred našou výpravou hrdo a radostne Monika Kunkelová a Miroslav Haraus. „Bola to česť a teším sa, že sa mi dostalo tejto pocty,“ povedal Miro Haraus, ktorého už v sobotu ráno čaká ostrý štart v zjazde mužov. „Atmosféra bola krásna. Niesť štátnu vlajku na otvorení hier je zážitok,“ pridala sa Monika Kunkelová.
O 21:03 hodine miestneho času hry otvoril čínsky prezident 68-ročný Si Ťin-Pching. Ešte predtým privítal všetkých účastníkov prezident IPC Andrew Parsons. „21. storočie je časom dialógu a diplomacie, nie vojny a nenávisti,“ vyhlásil. „Olympijské prímerie počas konania olympijských a paralympijských hier je rezolúcia, ktorú OSN prijalo konsenzom 193 členských štátov na 76. Valnom zhromaždení OSN. Musí sa rešpektovať a dodržiavať, nie porušovať. V IPC sa usilujeme o lepší a inkluzívnejší svet, bez diskriminácie, bez nenávisti, bez ignorancie a bez konfliktov. Tu v Pekingu budú paralympijskí športovci zo 46 rôznych krajín súťažiť medzi sebou, nie proti sebe. Prostredníctvom športu budú predvádzať to najlepšie z ľudstva. Zvýrazňovať hodnoty, ktoré by mali byť základom pre mierový a inkluzívny svet.“

Paralympijskú vlajku prinieslo šesť čínskych úspešných paralympijských medailistov, plus jeden tréner a jeden rozhodca z letných paralympijských športov. Paralympijskú hymnu následne zahralo 47 celkom nevidiacich študentov vo veku 10 až 22 rokov. Dojímavých chvíľ a posolstiev bolo viacero. Umocnených hudbou veľkého sláčikového orchestra, ktorá sa vkrádala do rozochvených duší športovcov aj divákov. Bez pompéznosti vyrážajúcej dych pri letných hrách 2008 ale s pietou a rešpektom k ľudskému životu a vôli žiť ho v súdržnosti naplno sa napokon rozhorel aj paralympijský oheň. O 21:32 hodine ho vložil nevidiaci štvornásobný paralympijský víťaz (a svetový rekordér v trojskoku 2008) Li Duan do snehovej vločky, ktorá vystúpala nad štadión zaliaty ohňostrojom.
Z Pekingu Stano Ščepán
Foto: Roman Benický