V zrekonštruovanom bratislavskom hoteli Marriott sa v utorok začal trojdňový zraz slovenských paralympionikov, počas ktorého so dozvedia všetko podstatné pred hrami v Tokiu, ktoré sa začnú už 24. augusta a potrvajú do 5. septembra.

Slovenskí reprezentanti absolvujú počas neho aj spoločný sľub u prezidentky so slovenskými olympionikmi a v priestoroch Galérie SPP aj oficiálny predstavenie paralympijského maskota.
Spoločné stretnutie, na ktorom sa zišla väčšina našich paralympionikov, sa začalo sa minútou ticha za Mareka Kamzíka – slovenského reprezentanta v paratlaku na lavičke, ktorý zomrel na koronavírus v posledný marcový deň tohto roku. „Aj z úcty k nemu, by sme mali v Tokiu dodržiavať všetky prísne pravidlá, ktoré od nás japonská vláda vyžaduje,“ vyhlásil na úvod predseda SPV Ján Riapoš.
Zatiaľ 27 miesteniek
Valné zhromaždenie SPV odhlasovalo 18. júna nomináciu 23 športovcov do Tokia, medzičasom sa k nim pridal ešte paraatlét Dušan Laczkó, parastolný tenista Peter Mihálik, tenista na vozíku Marek Gergely a paralukostrelec David Ivan, ktorý uspel na Svetovom pohári v českom Novom Měste nad Metují.
Číslo 27 však nemusí byť konečné, aká-taká šanca ešte bliká paratriatlonistke Eve Kumovej a plavcovi Martinovi Batkovi, keďže definitívne zloženie výpravy bude známe až 30. júla a posunuté kvalifikačné kritériá je možné plniť dokonca až do 3. augusta.
„Verím, že sa náš tím vráti z Japonska zdravý a s úspechmi. Tento tím má na to, aby atakoval métu jedenástich medailí, ktoré sme vybojovali na posledných letných hrách v brazílskom Riu (bilancia 5 zlatých – 3 strieborné – 3 bronzové- pozn. red.),“ tvrdí Riapoš, ktorého v Tokiu čaká už jeho siedma paralympiáda.
V náročných podmienkach
Našu športovú elitu čakajú v Japonsku skutočne náročné podmienky. „Japonsko je stále v stave ohrozenia, momentálne má asi len dve percentá zaočkovaných. A aj keď sa situácia postupne lepší, denne sa v krajine už očkuje zhruba päť miliónov ľudí, nedá sa veľmi predpokladať zmiernenie opatrení,“ priznáva vedúci našej výpravy v Tokiu Tomáš Varga.
Športovci aj ostatní členovia realizačného tímu budú musieť okrem pravidelných PCR testov vyplniť tri týždne dopredu aj tzv. aktivity plán, v ktorom presne určia, kde sa budú v jednotlivé dni nachádzať. „Ak ho porušia, čaká ich prvé, prípadné druhé upozornenie. V prípade tretieho už hrozí vylúčenie,“ ozrejmuje nekompromisné pravidlá Varga.
Prísne sú aj podmienky samotného štartu v Tokiu. Pretekári môžu priletieť do krajiny najskôr sedem dní pred štartom, do 48 hodín po vypadnutí či konci disciplíny však musia olympijskú dedinu opustiť. „Sú to pravidlá, aké sme nikdy predtým nezažili, zabudnime na negatívne veci a užime si hry. Veď paralympiáda je stále sviatok a pre všetkých nás veľká výzva,“ tvrdí Riapoš.














