Najväčším úspechom slovenskej paralukostreľby na majstrovstvách Európy v Rotterdame bol zisk tretej miestenky na PH Paríž 2024 Martinom Doričom v kladkovom luku. Do bojov o medaily Slováci nezasiahli, naopak vypadli zo súťaží veľmi skoro.
V holandskom prístave sme mali štvoricu reprezentantov – okrem Doriča v kladkovom luku (Compound Open) aj Marcela Pavlíka a Petra Kinika, v olympijskom luku (Recurve Open) Dávida Ivana. S výnimkou Kinika to bola identická zostava ako na nedávnych MS v Plzni, kde štartoval Marián Marečák a duo Pavlík – Ivan získalo prvé dve miestenky pre Slovensko.

Náš jediný zástupca v olympijskom luku Dávid Ivan skončil v kvalifikácii deviaty a toto umiestnenie mu zostalo aj po eliminácii, kde vypadol vo fáze 1/8 s Azerbajdžancom Musajeovom (2:6). Vedúci výpravy Vladimír Bužek zhodnotil jeho výkon nasledovne: “Celkové umiestnenie aj dosiahnuté nástrely boli sklamaním, čo potvrdil aj Dávid. Spoločne sme identifikovali veci, ktoré bude treba zlepšiť v najbližšom období tak, aby sa dostatočne pripravil na paralympiádu“.
Martin Dorič skončil na ME na celkovom 17. mieste, ale vynahradil si to v súťaži Quota Paríž, v ktorej sa bojovalo o priame miestenky na PH 2024 a kde to potiahol až do finále! Tam síce prehral s Fínom Forsbergom, ale mrzieť ho to nemuselo, lebo miestenky pripadli obom finalistom. Rozhodujúce bolo semifinálové víťazstvo nad Poliakom Dudkom 141:136. „Umiestnenie a nástrel v kvalifikácii bolo miernym sklamaním, ale čakala ho ešte druhá súťaž, kde mal veľké odhodlanie podať čo najlepší výkon. Predtým sme namodelovali situácie, ktoré ho dobre pripravili. Konzistentné strieľanie, trochu športového šťastia a viditeľné zlepšenie v porovnaní so súťažou ME, pomohli k zisku miestenky“, konštatoval Bužek.

Vystúpenia ďalších našich dvoch zástupcov (účastníkov PH Rio 2016) nenaplnili ich ambície. Peter Kinik (zatiaľ ako posledný slovenský paralukostrelec získal medailu práve v Riu, ale ešte v kategórii W1) sa na ME umiestnil až na 33. mieste. A v Quote Paríž vypadol už v 1/16 s Čechom Bartošom. Vedúci výpravy a zároveň tréner videl jeho vystúpenie takto: „Nebol dobre pripravený súťažiť na takejto medzinárodnej úrovni. Každý výstrel bol pre neho veľká mentálna námaha a trafenie do terča bolo skôr o náhode ako o istote. Keďže bol zaradený do Quoty, snažili sme ho pripraviť na súboje v čo najkratšom čase, upravili sme mu dĺžku náťahu a trénovalli sme na rôzne vzdialenosti jeho proces mierenia. V elimináciách už bolo vidieť zlepšenie, ktoré ale nestačilo na súpera. Peter má odhodlanie vyriešiť svoj problém s mierením, o ktorom vie. Toto si bude vyžadovať špeciálny tréningový proces“.
Náš v súčasnosti najlepší paralukostrelec Marel Pavlík (na PH 2020 v Tokiu skončil štvrtý) mal tiež od spokojnosti veľmi ďaleko. V ME sa mu ušlo 17. miesto, v Quote už ako držiteľ miestenky na Paríž nestrieľal. „Jeho výkony boli sklamaním. Počas strieľania nebol spokojný s nastavením svojho luku a v dôležitých momentoch strieľania pôsobil veľmi kŕčovito. Toto bolo vidieť v súbojoch jednotlivcov aj v súbojoch družstiev“, povedal Bužek. V súťaži družstiev v kladkovom luku sme po prehre vo štvrťfinále so Španielskom (143:146) skončili na 8. mieste. Nastúpili sme v zostave Dorič – Pavlík.
„Umiestnenie a výsledky slovenských reprezentantov boli v Rotterdame sklamaním. Pozitívami boli zisk tretej miestenky na PH 2024 a veľmi dobrá atmosféra v tíme, kde sa všetci vzájomne podporovali. Doručujem vypracovanie koncepcie individuálnych plánov prípravy pre jednotlivých strelcov“, uzavrel hodnotenie Rotterdamu Vladimír Bužek.
