Ministerstvo športu a cestovného ruchu vznikne 1. januára 2024. Slovenský šport vníma historickú šancu, že bude spravovaný orgánom, pre ktorý bude jednou z hlavných priorít. Jeho vznik víta aj Slovenský paralympijský výbor (SPV).
Slovenské športové hnutie prostredníctvom Deklarácie slovenského športu už pred parlamentnými voľbami volalo po úprave kompetenčného zaradenia športu v rámci systému najvyšších exekutívnych orgánov štátu tak, aby sa potvrdil a zvýraznil jeho univerzálny charakter.
O zámeroch, úlohách i očakávaniach od nového rezortu hovorili na štvrtkovej pracovnej konferencii organizovanej Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) v Bratislave prezident SOŠV Anton Siekel, prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, podpredseda Národnej rady SR a predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, ktorý sa zasadil o vznik nového rezortu, budúci minister športu a cestovného ruchu Dušan Keketi a štátny tajomník pre šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Krišanda.
„Zriadenie ministerstva je historická šanca pre šport a veľká výzva pre športové hnutie, aj pre všetkých, ktorí sa do tohto procesu zapoja. SOŠV ako strešná organizácia slovenského športu už dlhodobo volá po výraznejšom postavení športu, zdôrazňujúc verejný záujem v tejto oblasti. Stratégia rozvoja športu do roku 2030, ktorú vypracovalo športové hnutie v spolupráci s PwC, jasne dokazuje množstvo ekonomických, zdravotných a aj sociálnych benefitov, ktoré môže lepšie riadenie športu priniesť našej krajine. SOŠV i celé športové hnutie spraví v tejto oblasti maximum, aby túto historickú šancu, o ktorú sa snažili športové osobnosti v parlamente od čias Kamila Haťapku, naplnilo,“ povedal prezident SOŠV Anton Siekel.
Slovenský šport dostane v pozícii ministra pre šport nového partnera. K téme športu sa doteraz nepristupovalo tak významne, ako sa to plánuje v nasledujúcom období. Na pracovnej konferencii Andrej Danko, Dušan Keketi i Ján Krišanda požiadali zástupcov športového hnutia o podporu nového ministerstva. Viacerí diskutujúci z radov športových zväzov zriadenie nového ministerstva podporili.
„Šport je oblasť, ktorá dokáže celý národ zjednotiť. Šport potrebuje jednotnú strechu a bude zastávať vďaka novému rezortu záujmy športu. Šport rieši aj výchovu mládeže aj zdravie obyvateľstva, má nevyčísliteľnú hodnotou pre výchovu mládeže, preto je potrebné, aby vznikol rezort pre cestovný ruch a šport,“ avizoval Andrej Danko, podľa ktorého je potrebné vytvoriť systém plánovania športových podujatí, a tak posunúť šport na vyššiu úroveň. Jednou z priorít nového ministerstva bude aj starostlivosť o športovcov, ktorí neuspeli vo vrcholom športe, prípadne sa im stala počas športovej kariéry zdravotná ujma.
Budúci minister Dušan Keketi verí, že ministerstvo bude partnerom, ktoré bude prepájať aktérov v športe a v súčinnosti s nimi vytvárať úspešný projekt. „Bol som vychovaný vrcholovým športovcom, ktorý do mňa vštepil športové hodnoty. Tie využívam v živote. Nie je mojou ambíciou rozdeľovať spoločnosť, ale spájať. Budeme sa pozerať na okolité štáty a využívať skúsenosti z nich pre náš projekt. Budeme sa spoliehať aj na názory športovcov. Verím, že ministerstvo bude aj v ďalších obdobiach a na konci naše zámery pomenujeme ako úspešnú cestu,“ povedal Dušan Keketi.
Štátny tajomník MŠVVŠ pre šport Ján Krišanda upozornil, že vznik ministerstva športu a cestovného ruchu je veľkým zadosťučinením, ale i záväzkom. Za jednu z prvých veľkých výziev označil tvorbu nového, prepracovaného zákona o športe. V športovom hnutí pôsobí už viac ako tri desaťročia a pozná všetky jeho problémy. Pred kolegov predstúpil tentoraz nielen ako funkcionár, ale aj ako politik. „Problémových oblastí je veľa, v poslednom čase o nich nikto s vami nekomunikoval. Aj z vlastnej skúsenosti viem, že funkcionári sa zmenili na byrokratických úradníkov a nemajú čas sa venovať športu. Medzi priority nového ministerstva bude odbúranie byrokracie,“ povedal Ján Krišanda.
„Slovenský paralympijský výbor pozitívne vníma, že v programovom vyhlásení vlády je po prvýkrát v histórii samostatnosti SR venovaná významná pozornosť problematike športu v takom rozsahu. Ceníme si, že vláda prejavila záujem zlepšiť situáciu v slovenskom športe, podporujeme plánované legislatívne zmeny smerujúce k vzniku ministerstva cestovného ruchu a športu. Vnímame potrebu stabilizácie chaosu, ktorý v súčasnosti panuje v problematike zdravotne znevýhodnených športovcov spôsobený predchádzajúcim vedením Ministerstva školstva vedy výskumu a športu. V snahe zaviesť významné systémové zmeny v slovenskom športe budeme novému ministerstvu v prípade záujmu nápomocní, aby sme v budúcnosti vedeli predchádzať deformitám, ktoré sú v systéme nastavené. Pozitívne vnímame aj fakt, že štát chce aktívne financovať významné športové podujatia na území SR, ktoré sa majú podieľať, rovnako ako štátne reprezentácie, na šírení dobrého mena Slovenskej republiky“, uviedol predseda SPV Ján Riapoš.
(olympic.sk, vg)