Šanca byť súčasťou paralympiády v Los Angeles 2028 stále žije. Záujem o zaradenie paravolejbalu stojacich do programu Hier má podľa Heleny Hankovej aj samotná Amerika.

Striebro z Atlanty 1996, bronz z paralympiády v Sydney 2000 aj z Barcelony 1992 (ešte pod hlavičkou Československa) a celkovo 23 medailí na vrcholných športových podujatiach akými boli majstrovstvá sveta, Európy či Svetové poháre – takou skvelou bilanciou sa mohli pochváliť viacerí slovenskí paravolejbalisti. Žiaľ, len mohli. Hoci volejbal patrí medzi jeden z najrozšírenejších športov na svete, v kategórii zdravotne znevýhodnených hráčov v stoji zažíval posledné dve dekády ťažké časy.
Naposledy v Sydney
„Do roku 2000 patril volejbal v stoji medzi úspešné paralympijské športy. No vinou neprofesionálnej práce vtedajšieho vedenia WOVD (Svetová volejbalová organizácia pre postihnutých) ho potom vyradili z programu paralympijských hier. Naposledy sa v ňom na paralympiáde súťažilo práve na hrách v Sydney. Pred 21 rokmi,“ priznáva bývalá volejbalistka či predsedníčka Slovenského paralympijského výboru Helena Hanková. Našim zdravotne znevýhodneným volejbalistom v stoji sa venuje dodnes. Ako trénerka stála pri všetkých troch medailách, ktoré naši paravolejbalisti na paralympiádach vybojovali.
Nielen naši najlepší hráči však po vypadnutí paravolejbalu stojacich z programu paralympiád museli čeliť nepríjemnej dileme: sadnúť si na zem a hrať volejbal v sede? Alebo prejsť k inému vhodnému športu?
Základy z Kuala Lumpur
Po rokoch nútenej absencie však prívržencom hry v stoji predsa len svitla nádej – vznikol plážový volejbal. „Volejbaloví nadšenci zorganizovali turnaj už v Kolíne 2008. O dva roky neskôr sa položili základy pre vznik plážového volejbalu telesne znevýhodnených športovcov aj na konferencii v malajzijskom Kuala Lumpur,“ vysvetľuje Hanková.
Zapojili sa aj Slováci „Pohyb na nohách im bol vlastný, nie pohyb v sede. Hráči ako Mihalco, Novosád či Sedlák potom povyhrávali aj medzinárodné turnaje v Nemecku či v Poľsku. A výhodou bolo, že sa mohli zapojiť aj do súťaží organizovaných Slovenskou volejbalovou federáciou,“ vraví Hanková.

Zlom v roku 2016
WOVD (World Organization Volleyball for Disabled) však ešte dlho o plážový volejbal v stoji nestála. „Základy boli, hralo sa, ale vedenie neprejavovalo o jeho rozvoj žiadny záujem. Nieto ešte aby hľadalo možnosti jeho zaradenia do programu paralympijských hier,“ vysvetľuje Hanková.
Zlom nastal až v roku 2016. Organizácia si zmenia názov na World Para Volley a na jeho čelo sa po dvoch rokoch dočasného vládnutia oficiálne postavil nový prezident, Austrálčan Barry Couzner. „Až po príchode nového prezidenta nastalo zlepšenie,“ netají Hanková. Vznikla aj komisia plážového paravolejbalu, ktorej členkou sa pred dvoma rokmi stala aj Helena Hanková, nedávna laureátka ceny Slovenka roka v kategórii Šport.
„Ľady sa pohli,“ teší sa bývalá volejbalistka ČH Bratislava a dlhoročná funkcionárka. Preraziť s plážovou verziou tejto hry bola však ešte stále fuška. Aj v Para Volley Europe, európskej organizácii pre paravolejbal.
„Zlomili sme ich až tak, že sme v tomto roku zorganizovali medzinárodný turnaj Slovenia Beach Open. Moju vnučku Martinu Tereňovú potom zvolili za členku komisie plážového volejbalu Para Volley Europe,“ objasňuje Hanková.
Spomínaný turnaja sa konal v slovinskej Ľubľane v posledný júlový víkend aj za účasti slovenských reprezentantov. Mimochodom, Slovinec stojí aj na čele Para Volley Europe. Branko Mihorko je prezidentom už od roku 2017 a minulý mesiac na zasadnutí v tureckej Antalyi ho členovia organizácie zvolili opätovne.

Aj Parsons je za
V súčasnosti má plážový volejbal stojacich ešte o čosi pevnejšiu pozíciu a sníva o zaradení tohto športu do programu paralympijských hier. V Paríži 2024 to ešte nebude, no šanca zahrať si v Los Angeles 2028 existuje. „Samotná Amerika má o jeho zaradenie záujem a to nám dáva veľkú nádej. Telesne znevýhodnení volejbalisti si túto šancu zaslúžia. Múdrejší budeme možno už na budúci mesiac, po zasadnutí Medzinárodného paralympijského výboru,“ hovorí Hanková.
Šéf World Para Volley Barry Couzner už pred dvoma rokmi avizoval po stretnutí s prezidentom Medzinárodného paralympijského výboru Andrewom Parsonsom snahu pretlačiť plážový volejbal do programu Hier v roku 2028. „Snažíme sa v tomto smere posúvať dopredu,“ priznal Couzner.
Aj na budúci rok majú stojaci paravolejbalisti v pláne posunúť svoj šport znovu viac do centra pozornosti. O aktivitách a plánoch nášho tímu vás budeme informovať v najbližšom čase.