V Bratislave sa dnes koná Valné zhromaždenie Slovenského paralympijského výboru. Začalo sa panelovou diskusiou o vzniku a očakávaniach od nového ministerstva cestovného ruchu a športu, financovaní športu a legislatívnych zmenách, ktoré ho v najbližšom čase čakajú.
Spolu s predsedom SPV Jánom Riapošom sa jej zúčastnili aj prezident SOŠV Anton Siekel a štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš. Ján Riapoš v úvode vyzdvihol vznik nového Ministerstva cestovného ruchu a športu SR a za jednu z kľúčových vecí označil novelizáciu zákona o športe, ktorá by mala vstúpiť do platnosti už 1. januára 2025.
Šéf olympionikov na úvod vyzdvihol výzvu, ktorú športová obec adresovala všetkým stranám kandidujúcim do eurovolieb, aby sa viac zaujímali o šport a prezentovali jeho stanoviská aj na pôde Európskeho parlamentu. „My sme už pred parlamentnými voľbami oslovili všetky politické strany deklaráciou o športe. A som rád, že na rozdiel od minulosti táto iniciatíva zafungovala“, povedal.
Vznik nového ministerstva športu považuje za obrovskú výzvu a jeho prvé kroky hodnotí pozitívne. „Ťažko predvídať, ako to dopadne s legislatívou, ale proces začal dobre, počúvajú naše názory, odbúrava sa byrokracia a zjednodušujú veci. To nám dáva nádej, že veci v športe pôjdu tým správnym smerom“, zdôraznil. Problémy športu nevníma len cez optiku jeho financovania, ale je to podľa jeho slov najmä o tom, ako sa do ich riešení zaangažujú všetky subjekty, ktoré v ňom pôsobia.
Branislav Ondruš považuje za veľmi dôležité, aby sa aj na európskej úrovni venovala športu väčšiu pozornosť. „Má totiž priamy vplyv na dve oblasti, do ktorých sa síce investuje, ale mohlo by sa efektívnejšie, keby sa viac využíval šport a všetky pohybové aktivity“, konštatoval. Prvou je oblasť zdravotníctva a sociálneho zabezpečenia, kde je podľa jeho slov potrebné začať vnímať šport ako dôležitý nástroj, do ktorého má zmysel investovať a vďaka nemu znížiť výdavky v tejto oblasti. Druhou je integračná funkcia, do ktorej investuje EÚ aj v súčasnosti veľké peniaze, ale nie vždy vraj efektívne. „Šport je kľúčovým nástrojom pre posilnenie vôle ľudí integrovať sa do spoločnosti, a vďaka projektu Sme si rovní to už dnes vieme aj na Slovensku“, dodal.