Predstavitelia Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov, Slovenského paralympijského výboru a neurorehabilitačnej nemocnice SANOM dnes podpísali memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je vytvorenie modelu spolupráce pri rozvoji a podpore aktivít zameraných na oblasť fyziatrie, liečebnej rehabilitácie a posilnenie sociálnej rehabilitácie osôb so zdravotným znevýhodnením prostredníctvom športu.
SANOM je špecializovaná nemocnica, ktorá je členom Asociácie nemocníc Slovenska a je zameraná na zdravotnú starostlivosť v oblasti liečebnej rehabilitácie, pričom tento jedinečný projekt čerpá zo skúseností svojho zakladateľa, sanatória v Klimkoviciach, ktoré takúto starostlivosť zabezpečuje v Českej republike. SANOM poskytuje neurorehabilitačnú liečebnú starostlivosť s hospitalizáciou i ambulantnú liečbu.
Riaditeľ neurorehabilitačnej nemocnice SANOM Andrej Kučera po podpise memoranda povedal: „Som veľmi rád, že sme memorandum podpísali. Pevne verím, že našim paralympionikom dokážeme pomôcť, aby dosahovali naďalej také výsledky, aké dosahujú. Z paralympiád nosia množstvo medailí. Každý z paralympionikov potrebuje kvalitne rehabilitovať a pevne verím, že spolupráca prinesie to, čo od nás Slovenský paralympijský výbor očakáva. Našim paralympionikom vieme poskytovať ústavnú aj ambulantnú zdravotnú starostlivosť. Dôraz budeme asi klásť na ambulantnú starostlivosť, špeciálne pred významnými športovými podujatiami. Vieme ponúknuť najlepšie materíálno-technické zabezpečenie na Slovensku a kvalitný tím fyzioterapeutov. Aj to môže pomôcť k napredovaniu a zlepšovaniu sa výkonnosti našich paralympionikov.“
Rehabilitácia a zdravotná starostlivosť je pri dosahovaní výsledkov v čoraz profesionálnejšom svete zdravotne znevýhodnených športovcov mimoriadne dôležitá.
Svoje o tom vie aj predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš: „ Som veľmi rád, že sme mohli podpísať necelý rok pred paralympiádou v Paríži toto memorandum. Súkromné zariadenie SANOM, ktoré vzniklo zhruba pred dvoma rokmi poskytuje najmodernejšie rehabilitačné postupy a technológie. Môže výrazne pomôcť našim športovcom pretože rehabilitácia je podceňovaná a zaznávaná časť profesionalizácie športu. Je nevyhnutné, aby mala aj na Slovensku európske rozmery. Dlhodobo upozorňujeme, že Slovensko nemá spinálne jednotky. Neurorehabilitačná klinika, ktorá vyrástla v Bratislave môže pomôcť v zdravotnom zabezpečení a aj zvýšením konkurencie s Českou republikou, Maďarskom a Poľskom, kde štátny zdravotný systém myslí na všetkých zdravotne znevýhodnených. Na Slovensku v tom máme veľké rezervy, o to viac vítam aktivity súkromného sektora. Memorandum bude mať silný základ aj v zdravotnom zabezpečení našich členov Slovenského paralympijského výboru a Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov.“
SZTPŠ na podpise memoranda zastupovala jeho výkonná riaditeľka Martina Balcová, ktorá tiež vyzdvihla dôležitosť profesionálnej zdravotnej starostlivosti o zdravotne znevýhodnených športovcov:
„ Špecializácia v oblasti rehabilitácie je u nás dlhodobo podceňovaná. Myslíme si, že v spolupráci s odbornou klinikou SANOM prinesieme našim športovcom niečo naviac k ich príprave, čo ich dokáže posúvať smerom k dosahovaniu tých najvyšších medailových pozícií. Od spolupráce očakávam zlepšenie rehabilitácie, čo je pre výkonnosť telesne znevýhodnených športovcov veľmi dôležité.“