V Piešťanoch bolo dnes dopoludnia podpísané Memorandum o spolupráci medzi SPV, SZTPŠ a Hendi Centrom, na ktorom sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš.
Súčasťou akcie v priestoroch Hendi Centra bola aj panelová diskusia s ním na témy sociálna ekonomika, sociálny podnik, skúsenosti z projektu Sme si rovní I., naštartovanie projektu Sme si rovní II. a rôzne.
Memorandum pojednáva o spolupráci všetkých troch subjektov v oblasti realizácie spoločných projektov a posilnení spolupráce pri poskytovaní informácií pre strategický rozvoj, rešpektujúc osobitosti poslania a postavenia oboch strán. Strany zároveň potvrdzujú pripravenosť spoločne participovať na tvorbe a realizácii takých iniciatív, ktoré budú deklarovať spoločný zámer – vytvorenie vzorového modelu spolupráce, podpora rozvojových programov v oblasti zdravia, podpora športovcov so zdravotným znevýhodnením a s tým súvisiaca potreba rehabilitácie a rekondície prostredníctvom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Základným spoločným cieľom spolupráce je vzájomná propagácia, šírenie dobrého mena a podpora aktivít HENDI Centra na území Slovenskej republiky, berúc do úvahy dôležitosť ich integrácie do spoločenského života prostredníctvom športu.
„Dnešný podpis Memoranda je výsledkom dlhodobejšej spolupráce. To, čo očakávame všetci od neho, je vzájomná podpora a informovanosť. Z našej strany hlavne širšie povedomie o možnosti poskytovania rehabilitačných služieb. S projektom Sme si rovní a SPV je to o väčšej podpore športovcov a ľudí, ktorí potrebujú motiváciu, aby sa vrátili späť do života, čo kopíruje heslo nášho zariadenia“, povedala generálna manažérka Hendi Centrum s.r.o. Jana Koyšová.
„SPV je možno vnímaný verejnosťou len v súvislosti s účasťou na paralympijských hrách. Ale aby sa to podarilo, potrebujeme sa o športovcov starať po celý čas. Preto som rád, že v rámci zdravotnej starostlivosti máme v Piešťanoch rehabilitačné zariadenie, ktoré nám v tomto smere veľmi pomáha a zároveň tu funguje aj kancelária projektu Sme si rovní, takže tých priesečníkov v našich činnostiach je oveľa viac. Dnes sme navyše za prítomnosti štátneho tajomníka diskutovali s vedúcimi centier z celého Slovenska o spúšťaní projektu Sme si rovní II. , kde top témou je zamestnávanie zdravotne znevýhodnených ľudí. Čo sa Hendi centra týka, osobitne musím vyzdvihnúť ľudský potenciál tohto zariadenia – či už lekárov alebo fyzioterapeutov a zároveň aj jeho úplnú bezbariérovosť. Táto preddispozícia dáva predpoklad aj individuálnej starostlivosti o profesionálnych športovcov, čo sa v nie každom zariadení dá nastaviť“, uviedol predseda SPV Ján Riapoš.
„Telesné aktivity a šport môžu kľúčovým spôsobom ovplyvniť schopnosť zdravotne znevýhodnených ľudí integrovať sa do spoločnosti, či už po fyzickej alebo mentálnej stránke. Máme predstavu, že po ukončení druhého projektu, by sa táto vaša činnosť mala stať súčasťou systému sociálnej rehabilitácie a hlavne sociálnej integrácie zdravotne znevýhodnených ľudí“, zdôraznil Branislav Ondruš.