Konferencia pokračovala druhou panelovou diskusiou, ktorá bola venovaná financovaniu športu. Zúčastnil sa jej aj predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš.
Vyzdvihol, že po 30 rokov konečne prichádza systémová zmena, a nielen kozmetické úpravy v oblasti pohybových aktivít a športu. „Teraz je na nás, aby sme sa nielen pozerali, ale aj pomáhali ministerstvu návrhmi, ktoré budú na prospech športu“, zdôraznil. V súčasnosti žijeme podľa jeho slov v dobe povrchnosti, preto je najvyšší čas sa hlbšie zamyslieť a ponoriť do problémov športu.
Očakáva, že šport by sa zriadením nového ministerstva mal dostať viac do popredia. “Dosah športu je celospoločenský a ministerstvo športu dokáže byť viac prierezové, preto sa dostane na partnerskú úroveň jednotlivých rezortov“, konštatoval. Nemali by sme sa však podľa neho brániť ani inšpirácii zo zahraničia, napr. zo susedného Česka, kde funguje tzv. preventívny fond. Ten sa napĺňa zo zdrojov zdravotných poisťovní a z neho sa financujú preventívne projekty, ktoré majú obrovský význam. „Potrebujeme kontinuálne budovať systém, ktorý bude postavený na dobrých základoch. Ale sme len na úplnom začiatku. Výsledky budeme žať tak o 15 rokov. Ak niekto očakáva rýchle riešenia, bude sklamaný, lebo toto je beh na dlhú trať“, zdôraznil predseda SPV.
Vedúci legislatívno – právneho oddelenia Lukáš Pitek očakáva od nového ministerstva v prvom rade adresnosť komunikácie smerom k športovým zväzom, zároveň aj otvorenejšie dvere kancelárie ministra pre funkcionárov zväzov, nakoľko doteraz mal pocit, že na ministerstve školstva boli na úplnom chvoste priorít.
Generálny sekretár SOŠV Jozef Liba sa snažil vyvrátiť zažitú teóriu, že slovenský šport nemá stratégiu. Len SOV, resp. SOŠV vypracoval podľa jeho slov od roku 2012 v spolupráci s renomovanými audítorskými spoločnosťami tri, ktoré ponúkli aj rezortnému ministerstvu. Odpoveď však vždy bola: Nepotrebujeme, my vieme čo máme robiť. „Nie je to správne, nakoľko spolková štruktúra vytvára podhubie športu, a mala by byť akceptovaná. Verím, že teraz už budeme spoločne pokračovať na prospech športu“. Zároveň pripomenul, že máloktorý segment je tak prepojený s biznisom ako šport, o ktorom sa hovorí, že jedno investované euro generuje tri a pol eura.
Majiteľ futbalového klubu FK Inter Bratislava Ján Palenčár by zasa privítal štátnu stratégiu športu a jej čo najskoršie prijatie.