„Čelíme novým výzvam, hľadáme spôsob, ako ich splniť,“ priznáva výkonná riaditeľka SZTPŠ Martina Balcová

„Veľmi ma mrzí, že naše rezortné ministerstvo (Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, pozn. redakcie) zúžilo problém chystaného prechodu športových odvetví telesne postihnutých športovcov pod národné športové zväzy a federácie zdravých iba na ich financovanie a prihlasovanie do medzinárodných súťaží. To je z jeho strany veľmi skreslený a dosť nešťastne oklieštený pohľad na problematiku, ktorá nás už niekoľko rokov zamestnáva,“ zdôraznila Martina Balcová, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) .
Pri tejto téme si pomohla príkladom zo života. „Každý mladý človek, ktorý vstupuje do manželstva, predsa pred týmto krokom si musí navnímať prostredie a zvyky novej rodiny, do ktorej chce patriť. Musí spoznať jej atmosféru, musí sa zoznámiť s vecami, s ktorými by mal v tej novej rodine v ďalších rokoch žiť. A to isté by mali urobiť aj telesne postihnutí športovci, ktorí chcú v budúcnosti fungovať spolu so zdravými športovcami pod jednou strechou. A to určite nie je iba o finančných dotáciách a prihlasovacích procesoch na súťaže. To nie je iba o vyplnení prihlášky… To je aj o tom ostatnom, čím športový zväz zdravých žije, čo uznáva, kam svojim poslaním smeruje. To je o nových predpisoch pre telesne postihnutých, o procese ich ďalšieho vzdelávania, o ďalšom rozvoji konkrétneho športu, o jeho celkovej filozofii,“ uvažovala nahlas Martina Balcová.
Ako ďalej uviedla, tento proces vo svete prebieha už dlhší čas, no niektoré parašporty na Slovensku sa v prvom polroku 2023 ocitli v pomerne zložitej situácii. „Niektoré parašporty sa pod národné zväzy zdravých dostali už dávnejšie bez nejakých problémov. Napríklad Slovenský stolnotenisový zväz zaradil telesne postihnutých do systému svojich súťaží už takmer pred 25 rokmi, no pre niektoré je to nový trend. Vyvolalo a určuje ho dianie na medzinárodnej scéne. Tento týždeň vyskočil problém s paraplávaním a paraatletikou, lebo sa nedohodli s Medzinárodnou plaveckou federáciou FINA, resp. so Svetovou atletikou. Možno postupne sa rokmi dostanú k sebe bližšie. Lebo taký je momentálne svetový trend. Aktuálne z jedenástich paralympijských športov, ktoré patria pod SZTPŠ, sa to dotýka až ôsmich,“ zdôraznila Martina Balcová.

Práve rozprávanie a hľadanie schodnej cesty pri začleňovaní konkrétnych parašportov pod národné športové zväzy a federácie zdravých bola nosná téma záverečného štvrtého panelu 1. ročníka športovej konferencie Slovenského paralympijského výboru (SPV) pod názvom Sport Connections v Bratislave. Otvoril ho športový riaditeľ SPV Tomáš Varga, ktorý konštatoval, že tento proces prebieha v rámci zbližovania olympizmu a paralympizmu, ktoré bude v budúcnosti naďalej pokračovať, ale samotný proces tohto prechodu je vo viacerých športoch momentálne ešte veľmi zložitý. Niektoré športové zväzy na tento prechod mali dva, niektoré až štyri roky, no sú aj také, ktoré na to majú iba niekoľko mesiacov, čo ich dostáva do komplikovanej situácie. Navyše, celý proces je nevhodne a veľmi nešťastne načasovaný, lebo niekoľko mesiacov pred paralympiádiou v Paríži môže výrazne zasiahnuť do nominačných súťaží. Môže negatívne ovplyvniť celý proces plnenia kritérií potrebných pre účasť na PH 2024 v Paríži. Preto podľa neho mnohé paralympijské letné športy sa momentálne ocitli vo veľkej neistote. Rozhodnutie od kancelárskeho stola môže v tomto prípade narobiť viac škody ako osohu.
Konkrétne problémy s týmto prechodom potvrdil aj predseda Slovenského stolnotenisového zväzu Anton Hamran, ktorý má dlhoročné skúsenosti s parastolným tenisom, ale napriek tomu sa tiež prikláňal k vytvoreniu tzv. prechodného obdobia, počas ktorého by sa vyjasnili všetky záležitosti tohto procesu. Spoločne by sa obrúsili hrany aktuálneho vývoja v tejto oblasti nášho života.

„Hoci my sme parastolných tenistov prijali medzi seba už pred 25 rokmi a s ich fungovaním a trénovaním nemáme problémy, nariadenie z ministerstva školstva nás nemilo prekvapilo. Zo športovo-technickej stránky my tých športovcov poznáme veľmi dobre, ale obávame sa toho, že časom vyvstanú problémy s ich financovaním. My by sme prijali také pravidlá hry, aby sme ich mohli mať bez problémov medzi sebou aj o desať – pätnásť rokov. Ale dnes nám nikto nezaručí, kto sa bude o nich starať. Či na ich činnosť budú peniaze,“ komentoval šéf SSTZ nariadenie od stola a pokračoval: „Lebo by sme raz neradi stáli pred dilemou, či financovať prípravu špičkového zdravého športovca alebo telesne postihnutého. Na základe akých pravidiel budú u nás ďalej fungovať. Kto ich bude platiť. A z čoho. Keď dnes zo sto športov až tridsaťdva dostalo na svoju činnosť od štátu ročnú dotáciu 100.000 eur. Tohto sa už teraz obávame, lebo parastolný tenis je už dnes počtom a výdavkami na úrovni stredne veľkého športového zväzu.“
V tejto súvislosti pripomenul, že ich zväz zastrešuje a vysiela pretekárov aj na republikové, európske a svetové šampionáty stolných tenistov s transplantovanou obličkou, má pod palcom aj stolný tenis nepočujúcich, stolný tenis veteránov od 40 rokov vyššie. Stará sa o stolnotenisovú omladinu, juniorov, kadetov. Na jeden zväz je toho naozaj veľa. „Novým trendom sa nebránime, len po doterajších skúsenostiach sme v tejto otázke zdržanliví a opatrní. Od ministerstva sme nedostali žiadnu garanciu, že naše angažovanie sa pri tomto prechode podporia aj finančne. Že nám pomôžu. My tým, že im vytvoríme podmienky na športovú prípravu, nezískame nič. Jediné, čo nám pribudne, bude práca navyše. Preto sme v tomto smere dosť opatrní a zdržanliví. Doterajšie fungovanie nás tomu naučilo,“ dodal Anton Hamran.
Generálny sekretár Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) Radovan Cagala na tému prechodu paraalpskeho športu pod SZL povedal: „My sme si pri prijímaní paraalpských lyžiarov vytvorili dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého by paralyžiari postupne mali prijať niektoré vnútorné procesy nášho ZSL, pretože niektoré sú odlišné od tých, ktoré platia a fungujp v paraalpskom lyžovaní. Paraalpské lyžovanie pod FIS kompletne prešlo 1. júla 2022.“

Ako Radovan Cagala ďalej uviedol, pri spomínanom procese im veľmi pomohlo, že pozorne sledovali vývoj okolo tohto procesu v samotnej Medzinárodnej lyžiarskej a snoubordovej federácii.
„My sa snažíme vzniknutú situáciu akceptovať. Snažíme sa v našom zväze zariadiť všetko tak, aby sme dokázali zachytiť vývoj v tomto trende. Ale samozrejme musíme prakticky reagovať na všetky tieto zmeny. Musíme sa naučiť s nimi žiť,“ pridal svoj názor manažér reprezentácie paraalpského lyžovania ZSL Martin Makovník. „Všetko sme včas podchytili, na všetko sme sa pripravili. Jediné, čo nás zaskočilo, je fakt, že nám zo súťažného systému vypadli paraalpskí lyžiari do 16 rokov. Nemáme súťaže pre telesne postihnuté deti od 10 do 16 rokov. Toto je výzva pre nás smerom k ďalším rokom, “pokračoval Martin Makovník a pokračoval: „Tiež nás čaká harmonizácia pravidiel, vytvorenie podmienok, aby so zdravými športovcami mohli súťažiť aj telesne postihnutí. Potrebujeme vytvoriť súťažné kritériá a tabuľky, aby sme ich výkon mohli ohodnotiť podľa miery ich postihnutia. Pokiaľ ide o nákup materiálu, riadime sa zásadou, že materiál, na ktorom trénujú a súťažia zdraví športovci poskytneme aj telesne postihnutým. V tomto nevidíme problém.“
Posledným diskutujúcim k tejto téme bol predseda SPV Ján Riapoš, ktorý pripomenul, že nie všetky národné športy a federácie zdravých vedia telesne postihnutým športovcom vytvoriť adekvátne podmienky, ktoré potrebujú na svoju športovú prípravu. Ako príklad uviedol situáciu okolo päťnásobného paralympijského víťaza v paracyklistike Jozefa Metelku, ktorý musel pre nedostatok financíí ukončiť prípravu na unikátne multicyklistické majstrovstvá sveta, ktoré budú tento rok v auguste v Glasgowe. Na tomto šampionáte sa bude prvýkrát v histórii bojovať o tituly majstrov sveta až v trinástich disciplínach. Okrem zdravých cyklistov sa na nich predstavia aj paracyklisti. „Je smutné, keď sa v našom cyklistickom prostredí a na našom cyklistickom zväze nenájdu financie pre päťnásobného víťaza paralympiády a 15-násobného majstra sveta v tomto športe. Už teraz je jasné, lebo som s ním nedávno na túto tému hovoril, že na tomto unikátnom svetovom šampionáte v Glasgowe štartovať nebude. Pre nedostatok financií totiž tento rok predčasne ukončil športovú prípravu,“ dodal na záver Ján Riapoš.