Eduard Heger prijal dnes úspešnú slovenskú výpravu z Pekingu

Po septembrovom prijatí úspešnej výpravy z letných hier v Tokiu prijal dnes predseda vlády SR Eduard Heger aj našich zimných paralympionikov. Nechýbala ani trojica, ktorá sa prednedávnom v Pekingu dokázala predrať až na stupne víťazov – dvojnásobná šampiónka Henrieta Farkašová s navádzačom Michalom Červeňom, víťazka super-G Alexandra Rexová s navádzačkou Evou Trajčíkovou ani dvojnásobný bronzový medailista Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom.
„Veľká vďaka, že Slovensko reprezentujete, že za Slovensko bojujete a že prinášate cenné kovy. Je mi jasné, že sa za tým skrýva veľká drina,“ ďakoval našej výprave v Zrkadlovej sále Úradu vlády SR v Bratislave Eduard Heger.
Ten ešte v oficiálnej časti prijatia prisľúbil Slovenskému paralympijskému výboru pomoc s riešením momentálnej náročnej finančnej situácie, keďže SPV stále na čaká na sľúbené peniaze od ministerstva školstva. „Zo strany ministerstva nemá SPV stále na účte ani euro,“ netajil predseda SPV Ján Riapoš

Dres na pamiatku
Od paralympionikov dostal premiér na pamiatku okrem čínskej grafiky aj parahokejový dres s číslom 38, ktoré nosil na chrbte zosnulý Pavol Demitra – muž, ktorý našim parahokejistom pomáhal v začiatkoch rozbehnúť hokej zdravotne znevýhodnených.

Premiér Heger strávil podstatnú časť spoločného času aj v družnej debate s našimi curlermi na vozíku, ktorý sa v Číne senzačne predrali až do semifinále a mali blízko k premiérovej medaile v tomto čoraz populárnejšom športe. Nechýbali ani zástupcovia parahokeja, ktorý si v Pekingu odkrútil svoju premiéru na paralympijských hrách.
Kým už 11-násobná paralympijská šampiónka Henrieta Farkašová si na podobné oficiality už možno zvykla – veď prvú absolvovala už po úspešnej paralympiáde vo Vancouvri 2010, pre len 16-ročnú Alexandru Rexovú to boli určite výnimočné okamihy. Rovnako ako prijatie na bratislavskom gymnáziu na Vazovovej ulici, kde jej spolužiaci vyrobili aj transparent. „Bolo to nečakané, krásne. A extrémne. Nevedela som, ako sa tváriť,“ priznala Rexová, ktorá k zlatu v super-G pridala aj bronz v záverečnom slalome. Aj vďaka nej odchádzalo Slovensko z Číny s bilanciou 3 zlatých a 3 bronzových medailí, čo nám v konečnom účtovaní stačilo na umiestnenie v desiatke najlepších krajín na Hrách.
