Podľa informácií, ktoré spracoval dlhoročný predseda SNSŠS Štefan Kopčík, z letných paralympiád priniesli zrakovo znevýhodnení športovci 9 cenných kovov (2 ešte z 1992 v Barcelony). Pomer je nasledovný: 1 zlatá, 3 strieborné a 5 bronzových. Prvú získal František Gödri v päťboji v Barcelone 1992.
Zo zimných paralympiád je zisk medailí oveľa bohatší – až 38 (2 biatlon, 36 zjazdové lyžovanie). Pomer cenných kovov: 15 zlatých, 14 strieborných a 9 bronzových. Vôbec prvú vybojoval na ZPH 1998 v Nagane práve Štefan Kopčík (bronz v zjazde).
Prvým Slovákom, ktorý reprezentoval ČSSR na I. zimných paralympijských hrách 1976 v Ornskoldsviku, bol zrakovo postihnutý – nevidiaci lyžiar Jozef Búroš z Oravy, ktorý súťažil v behu na 10 a 15 km.
„Zrakovo znevýhodnení športovci robili tento šport amatérsky. Zopár jednotlivcov sa svojím talentom ale najmä sebadisciplínou a zapálením pre šport a podporou rodiny i priateľov dostali aj na vrcholové medzinárodné súťaže. Základom bol šport na školách pre nevidiacich, najmä v Levoči, potom rehabilitačné stredisko pre dospelých v Levoči 2 a TJ a ŠK, pri ktorých boli aj zrakovo znevýhodnení, kde bol dominantný najmä goalball, ale z nich chodili aj na M SR v atletike, či plávaní. Šport podporovala aj Únia nevidiacich Slovenska, boli to akcie pre turistiku letnú i zimnú, goalball, šach, neskôr kolky. Združenie zdravotne postihnutých športovcov od roku 1969 už začalo organizovať aj majstrovstvá Slovenska“ spomína Š. Kopčík.