Počas prebiehajúcich súťaží olympijských hier v Paríži zároveň vrcholí záverečná príprava aj slovenských paralympionikov. Jedným z najúspešnejších v histórii je aj cyklista Jozef Metelka. Trojnásobný zlatý paralympijský medailista a dvanásťnásobný majster sveta na dráhe vníma toto podujatie veľmi zodpovedne.
„Paralympijské hry sú najdôležitejšími pretekmi za každé štyri roky. Osobne si myslím, že sú dôležité pre Slovenský paralympijský výbor, pre Slovenský zväz cyklistiky a nakoniec aj pre Slovenskú republiku. A ja sa k tomu podľa toho aj snažím postaviť,“ rozhovoril sa 37-ročný rodák z Piešťan.
Najväčšie úspechy zaznamenal na paralympiáde v Riu 2016, kde získal dve zlaté a jednu striebornú medailu. Z Tokia naposledy priniesol kompletnú zbierku po jednom zlate, striebre aj bronze. Čosi podobné by rád zopakoval aj v Paríži.
„Určite by bolo pekné obhájiť tieto pozície. No uvidíme, či moja tréningová príprava bude opäť dostatočná a či budem schopný podať lepší výkon ako ostatní. Viem totiž, že tam teraz v mojej kategórii trochu zvláštnym spôsobom pribudli najmä francúzski pretekári, s ktorými sa s mojím hendikepom bude súperiť iba veľmi ťažko. Ale nič s tým nemôžem urobiť. Môžem iba trénovať najlepšie, ako viem, a dúfať, že keď urobím maximum, tak dokážem obhájiť alebo získať nejakú medailu,“ povzdychol si Metelka trochu nespokojne.
Svoj večný elán a pozitívne naladenie však v žiadnom prípade nestráca. Práve naopak. „Keďže som si zo športu spravil svoj životný štýl a vlastne celý život, stále si idem v tom svojom systéme. A to je pre mňa dôležitejšie. Myslím, že postupne je to pre mňa viac a viac o tej ceste ako o samotnom cieli a výsledkoch. Ale… riadim sa tým, že všetko je možné. Od štartu až do konca pretekov je naozaj možné všetko. A chcem vyhrať,“ priznáva.
Historicky najlepší slovenský paracyklista je v súčasnosti zrejme na vrchole svojich síl. Ukazujú to výsledky aj štatistiky z tréningu. To nám všetkým dáva nádej, že Metelka z Paríži prinesie opäť dobré výsledky. Už od vlaňajších majstrovstiev sveta v Glasgowe trénuje naozaj poctivo a výsledky sú hmatateľné aj merateľné.
„Od začiatku roka bola príprava najmä o kilometroch na ceste a časovkárskych tréningoch. Potreboval som totiž urobiť dostatočný tréningový objem. Posledné dva mesiace objem klesá a výrazne pribúda intenzity. Tieto tréningy absolvujem už priamo vo velodrome v Newporte a veľa času trávim aj v posilňovni. No a keďže jazdím podľa wattov, viem, že to, čo dokážem vytočiť momentálne, som nedokázal ani vlani, ani pred dvomi rokmi, ani pred štyrmi rokmi na paralympiáde. Takže je to super,“ pochvaľuje si Jozef Metelka svoju výbornú formu.
V Paríži bude súťažiť opäť vo všetkých štyroch disciplínach, teda v časovke, scratchi, na 1 km s pevným štartom a pretekoch na 4 km. Prezradí nám, aké sú jeho konkrétne medailové ambície? „Absolútnou prioritou pre mňa je, aby som získal medaily na 4 km a v časovke. Netrúfam si ale hovoriť, aká farba kovu to bude,“ odpovedal zdržanlivo.
Vo veku 37 rokov je stále schopný držať sa absolútne na špici, takže tohtoročná paralympiáda ho zastihne v plnej sile. O štyri roky však už bude mať po štyridsiatke, čo môže byť pre cyklistov na vrcholnej úrovni zlomový vek. Zhoršuje sa regenerácia, klesá sila a výbušnosť. Bezstarostný Metelka si však z toho starosti nerobí. Ako sám hovorí – je to v hlave.
„Samozrejme, regenerácia vekom spomaľuje. Aj bývalý cyklista Jens Voigt, ktorý jazdil asi do 43 rokov, hovoril, že zhruba do 40-ky sa to ešte v pohode dá, potom to začína byť ťažšie a vyžaduje si to oveľa viac, keď sa chcete udržať na vrcholnej úrovni. Ja si myslím, že má na to veľký vplyv aj psychika. Tým, že trávim aktívny oddych rôznymi inými športami, nestáva sa pre mňa bicykel ani v čase najhustejších tréningov žiadnou priveľkou záťažou,“ vysvetľuje trojnásobný paralympionik roka, ktorý má vždy iba tie najvyššie ambície.