Nedeľa 11. augusta bola vrcholom prvého bezbariérového festivalu Paráda, ktorý bol záverečnou časťou Olympijského festivalu na bratislavskej Kuchajde. S dňom záverečného ceremoniálu Letných olympijských hier v Paríži sa zároveň skončilo aj celé podujatie.
Tento posledný deň niesol názov NEZLOMNÍ podľa projektu Slovenského paralympijského výboru, ktorý sa snaží predstaviť verejnosti silné a inšpirujúce príbehy našich paralympijských hrdinov. Hlavným posolstvom je nevzdávať sa za žiadnych okolností. Aj o tom rozprával v dopoludňajšom bloku s moderátorom Jurajom Turisom na pódiu generálny sekretár SPV Samuel Roško. Dotkol sa tiež paralympijských aktivít na Kuchajde, Župnej paralympiády a projektov Hľadáme talenty či Sme si rovní.
Neskôr popoludní Tatiana Šimová vyhodnotila tri dni trvajúcu súťaž v para lyžovaní, para cyklistike a para veslovaní, do ktorej sa mohli návštevníci zapojiť v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu neďaleko Kuchajdy. Hovorilo sa aj o pomáhajúcej aplikácii APPKA a Janka Koyšová predstavila piešťanské rehabilitačné Hendi Centrum.
Paralympionici potom predstavili jednotlivé športy, v ktorých budú reprezentovať Slovensko na prelome augusta a septembra v Paríži a o 17:00 h prišiel na rad oficiálny záverečný ceremoniál Olympijského festivalu, pri ktorom sa na jednom mieste stretli olympionici a paralympionici súčasne.
Náš jediný tohtoročný medailista, bronzový vodný slalomár Matej Beňuš, symbolicky odovzdal pochodeň s olympijským ohňom štvornásobnej zlatej paralympijskej strelkyni Veronike Vadovičovej. „Bola to pre mňa veľká česť a trochu aj prekvapenie. Tým, že sa nezúčastním otváracieho ceremoniálu pod eiffelovkou, keďže my strelci máme zázemie pomerne ďaleko v inom meste, to pre mňa bola taká malá náhrada,“ potešila sa.
Prevzatím pochodne definitívne prevzali štafetu zdravotne znevýhodnení športovci, ktorí sa vo Francúzsku na Letných paralympijských hrách 2024 pokúsia vybojovať o niečo viac medailí ako ich zdraví kolegovia. Naposledy v Tokiu priniesli jedenásť cenných kovov.
O nejakú „placku“ sa pokúsi zabojovať práve aj skúsená Veronika Vadovičová, ktorá však do Francúzska nechce ísť s veľkými očami: „Idem tam odviesť tvrdú prácu, podať čo najlepší výkon a uvidíme, čo z toho bude. Nám strelcom príliš veľká motivácia veľmi neprospieva, takže sa držím na uzde. Ak by som strieľala to, čo na tréningoch, tak viem určite postúpiť do finále, ale či to bude stačiť na medaily, netuším.“
Skúsenou účastníčkou v Paríži bude aj stolnotenisová legenda Alena Kánová, pre ktorú to budú celkovo už deviate paralympijské hry: „Máme dva týždne do odchodu a tak ladíme tú najlepšiu formu, aby sme boli úspešní a aby sme mohli priniesť kus eiffelovky pre Slovensko a pre našich fanúšikov. Myslím, že sme vytvorili veľmi dobrý tím aj ako spoluhráči, tak aj s realizačným tímom. Verím teda, že prinesieme medaily rovnako ako z Tokia.“
S Kánovou si zahrá v zmiešanej štvorhre talentovaný Boris Trávniček, ktorý bude súťaži celkovo až v troch disciplínach: „Veľmi sa na to teším, no a verím, že aspoň jednu medailu by som získať mohol. Je mi jedno v akej súťaži. Potešilo by to aj v mixe s Kánovou. Je mi cťou, že si s ňou môžem zahrať.“
Vedúci slovenskej paralympijskej výpravy v Paríži, Tomáš Varga, vníma, že reprezentanti sú psychicky veľmi dobre pripravení a pozitívne nastavení. Teraz však prichádza čas, kedy si treba urobiť svoju prácu a naplniť potenciál: „Treba si dať pozor, aby sa nikto nezranil, v pokoji doladiť formu a myslím si, že všetci môžeme podať adekvátne výkony. Ambície máme pomerne veľké, pretože vo Francúzsku budeme mať športovcov zo svetovej špičky, takže pri troche šťastia môžeme opäť priniesť peknú medailovú zbierku podobne ako pred tromi rokmi z Tokia.“
V Paríži bude opäť súťažiť aj Ján Riapoš, predseda SPV a jeden z najúspešnejších slovenských paralympionikov v histórii. V rámci očakávaní sa na celú výpravu díva komplexne a naznačuje, že sa na Slovensku musíme vedieť tešiť aj zo zdanlivo samozrejmých vecí: „Aj keď u nás v súčasnosti nemáme pre paralympijský šport podmienky na profesionálnej úrovni ako v iných krajinách, dokážeme konkurovať najlepším a získavať medaily. A ja by som chcel takto pogratulovať každému, kto sa už len kvalifikoval na paralympijské hry. Verím, že zabojujeme minimálne o tie méty, ktoré sme dosiahli v Tokiu, kde sme získali tých jedenásť medailí.“
Ako prvý muž slovenského paralympionizmu si Riapoš veľmi pochvaľoval aj toto spoločné podujatie na bratislavskej Kuchajde. V posledný deň festivalu tak zhrnul to najdôležitejšie, čím je spájanie športu zdravých a hendikepovaných. „Aj keď je na Slovensku veľmi náročné organizovať bezbariérový festival a Olympijský festival, som rád, že takéto podujatie si udržiava svoju tradíciu. Toto je náš tretí pokus a myslím, že sa vydaril. Preto som vďačný všetkým sponzorom, partnerom a každému, kto akokoľvek prispel k tejto akcii. Som rád, že paralympizmus a olympizmus sa približujú aj medzinárodne, čo prináša obrovské benefity.“
Po oficiálnej časti prišiel na Kuchajde na rad multižánrový hudobný koncert s predstavením umelcov z projektu NEZLOMNÍ. Vystúpili Michal Červienka, Lucia Bujnová, Juraj Bača, Majself, Karmen Pál Baláž a Peter Cmorík.