Zobraziť štandardnú verziu stránky

Dnes štartuje kampaň #WeThe15

Vo štvrtok 19. augusta štartuje veľká celosvetová kampaň pod názvom #WeThe15. Združuje doposiaľ najväčšiu koalíciu medzinárodných organizácii zo sveta športu, ľudských práv, politiky, obchodu, umenia a zábavy a má za cieľ zmeniť život viac než jednej miliarde ľudí so zdravotným znevýhodnením na celom svete.

Súčasťou štartu kampane bude nasvietenie viacerých významných stavieb vo svete v purpurovej farbe, ktorá je medzinárodnou farbou zdravotného znevýhodnenia. Do purpurovej sa dnes večer medzi 20:00 – 01:00 hod. zafarbí aj Bratislavský hrad.

Čo znamená #WeThe15?

Ide o desaťročnú iniciatívu, ktorá štartuje pár dní pred PH Tokio 2020 a chce byť vôbec najväčším hnutím za ľudské práva, reprezentujúce 1,2 miliardy ľudí so zdravotným znevýhodnením na celom svete, čo činí celkovo 15% svetovej populácie. Jej ambíciou je ukončiť diskrimináciu osôb so zdravotným znevýhodnením.

Symbol #WeThe15 zobrazuje zemeguľu ako kruh so zvýrazneným segmentom, ktorý predstavuje 15 % svetovej populácie s nejakou formou zdravotného znevýhodnenia. Identita kampane využíva okrem loga aj spomínanú purpurovú farbu.

Spoločná výzva

Pri tejto príležitosti adresovali komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská a predseda SPV Ján Riapoš spoločnú výzvu aj slovenskej spoločnosti. „Už 24. 8. 2021 sa v japonskom Tokiu začnú XVI. paralympijské hry, na ktorých nebude chýbať ani Slovensko so svojimi 27 kvalifikovanými športovcami. Zároveň pri tejto príležitosti spúšťa Medzinárodný paralympijský výbor spolu s viacerými významnými svetovými inštitúciami celosvetovú kampaň s názvom #WeThe15.

Na čo chce kampaň na Slovensku upozorniť? Jej prioritou je predovšetkým poukázať na veľké množstvo bariér a prekážok, ktoré bránia osobám so zdravotným znevýhodnením k plnohodnotnému zapojeniu sa do bežného života. Na Slovensku hovoríme o takmer 817 500 osobách so zdravotným znevýhodnením. Cieľom kampane je tiež vyzvať kompetentné autority k hľadaniu riešení problémov, ktoré sa s touto problematikou spájajú.

Zapojte sa aj vy! Pomôžte nám upozorniť na túto problematiku a podporme tak spoločne ľudí so zdravotným znevýhodnením na Slovensku. Zdieľajte informácie o kampani, aby sa podmienky pre ich život začali zlepšovať. Viac informácii na sociálnych sieťach SPV a webových stránkach www.paralympic.sk, www.komisarprezdravotnepostihnutych.sk alebo www.wethe15.org

Sledujte zároveň Dvojku RTVS, ktorá okrem každodenných highlightov prinesie aj viacero priamych prenosov z PH. Ako prvý Otvárací ceremoniál XVI. PH Tokio 2020 dňa 24. augusta o 13:00 hod. SELČ.

Ďakujeme v mene 817 500 osôb so zdravotným znevýhodnením na Slovensku!“

Zuzana Stavrovská, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím/Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru.

Celkovo sa vo svete sfarbí pri príležitosti štartu kampane #WeThe15 do purpurova 115 ikonických pamiatok v 30 krajinách a rôznych časových pásmach. Chýbať medzi nimi okrem Bratislavského hradu nebudú ani pražská Petřínská rozhľadňa, tokijské Skytree a Rainbow Bridge, ženevský komplex fontán Jet d’Eau, moskovská televízna veža Ostankino, rímske Colosseum, London Eye alebo územie Niagarských vodopádov na hranici medzi USA a Kanadou.

WeThe15 | Hero Film

Galéria

Ďakujeme partnerom

Generálny partner SPT PEKING 2022