Športové odvetvie, ktoré je doménou presnosti a pevných nervov, je na programe paralympijských hier od roku 1976 v Toronte. Súťažiaci strieľajú z pušky alebo pištole v sériách z rôznych vzdialeností (10, 25 a 50 metrov) na pevný terč. Na paralympiádach súťažia iba telesne znevýhodnení športovci, ktorí sú rozdelení na vozíčkarov a stojacich. Na programe sú […]
Športové odvetvie, ktoré je doménou presnosti a pevných nervov, je na programe paralympijských hier od roku 1976 v Toronte. Súťažiaci strieľajú z pušky alebo pištole v sériách z rôznych vzdialeností (10, 25 a 50 metrov) na pevný terč. Na paralympiádach súťažia iba telesne znevýhodnení športovci, ktorí sú rozdelení na vozíčkarov a stojacich.
Na programe sú súťaže mužov, žien a spoločné disciplíny a riadi ich IPC Para Shooting podľa upravených pravidiel medzinárodnej streleckej federácie ISSF. Parastreľba sa od svojho vstupu medzi paralympijské športy vyvíjala k postupnému zlučovaniu viacerých kategórií znevýhodnenia.
Slovensko v tomto športe dlho čakalo na svoj prvý cenný kov. V Pekingu 2008 ho vôbec v prvej súťaži na týchto hrách vystrieľala v tom čase 25 ročná Veronika Vadovičová a keďže to bolo zlato, ako prvá hymna sa v čínskej metropole hrala slovenská. V Riu 2016 pridala ďalšie prvenstvá a s piatimi kovmi je zatiaľ našou jedinou paralympijskou medailistkou medzi terčmi.
Aj v Tokiu bude jedným z najhorúcejších medailových želiezok Slovenska. Spolu s ňou aj Radoslav Malenovský a Kristína Funková, keďže všetci traja sú majstrami sveta z roku 2018 v kórejskom Cheongju.